O.S.E.L. - Íránského jaderného vědce zlikvidoval odstřelovací systém s umělou inteligencí
 Íránského jaderného vědce zlikvidoval odstřelovací systém s umělou inteligencí
Loni v listopadu se v Íránu odehrál technologicky vyspělý atentát na vysoce postaveného jaderného vědce a generála Revolučních gard v jedné osobě, Mohsena Fachrízádeha. Robotický systém ukrytý v dodávce zaměřoval a identifikoval cíl s využitím umělých inteligencí, přičemž ho řídil operátor v Izraeli přes satelit.

Místo útoku v Ábsardu. Kredit: Fars / Wikimedia Commons.
Místo útoku v Ábsardu. Kredit: Fars / Wikimedia Commons.

27. listopadu 2020 byl v Ábsardu nedaleko Teheránu s chirurgickou přesností zastřelen brigádní generál Íránských revolučních gard a jaderný fyzik Mohsen Fachrízádeh. Prosakovaly o něm zprávy, že jde o přední, ne-li zcela klíčovou postavu tajného íránského programu vývoje jaderných zbraní. V této souvislosti bylo veřejným tajemstvím, že za útokem podle všeho stál izraelský Mosad.

 

Mohsen Fachrízádeh. Kredit: Tasnim News Agency / Wikimedia Commons.
Mohsen Fachrízádeh. Kredit: Tasnim News Agency / Wikimedia Commons.

Newyorský deník The New York Times v těchto dnech zveřejnil informace, podle nichž byl Fachrízádeh zlikvidován pozoruhodným inovativním odstřelovacím systémem, který byl řízen přes satelit a zároveň vybavený umělou inteligencí. Fachrízádeh cestoval do své luxusní vily v koloně obrněných vozů, ve společnosti manželky a 12 osobních strážců, což leccos napovídá o jeho významu.

 

Vykonavatelem technologicky pokročilého atentátu byl masivní robotický systém, jehož součásti izraelští operativci propašovali do Íránu a posléze sestavili dohromady. O samotném atentátu existuje řada rozporuplných informací. Nicméně, Fachrízádeh byl podle všeho několikrát zasažen ve svém obrněném voze, přičemž hned vedle něj seděla manželka, které se nic nestalo, alespoň pokud jde o fyzická zranění.

 

Celý systém byl ukrytý ve spodku dodávky. Ta byla rovněž vybavena systémem kamer a senzorů, díky nimž měli izraelští operátoři dostatečný přehled o situaci v okolí dodávky. Automobil byl rovněž vybaven výbušninami, které měly explodovat v případě prozrazení mise anebo po jejím ukončení, což se také stalo.

 

Logo. Kredit: Mosad.
Logo. Kredit: Mosad.

Robotický odstřelovač byl spojený přes satelit s řídícím centrem v Izraeli. Operátor díky tomu mohl zaměřovat a střílet pomocí počítače. Lidské operátory v tomto případě podporovala umělá inteligence. Jejím hlavním úkolem bylo při ovládání palby odstřelovacího systému kompenzovat pohyb Fachrízádehova automobilu, především kvůli zpoždění 1,6 sekundy mezi snímáním obrazu kamerou a pokynem operátora. Na operaci se podílela i umělá inteligence pro rozeznávání tváří, která dohlédla na to, aby Fachrízádeh byl jediným cílem útoku, a také pokud možno jediným, kdo při něm zemře.

 

Dodávka s odstřelovacím systémem sice po úspěšném atentátu explodovala podle plánu, ale výbuch nemohl zničit všechny stopy. Íránské revoluční gardy se pokoušely z objevených zbytků rekonstruovat, co se stalo. Přinejmenším se dozvěděly, že se Fachrízádeh stal obětí velmi sofistikovaného a technologicky vyspělého útoku.

 

Video: Mohsen Fakhrizadeh, Iran's top nuclear scientist, assassinated near Tehran - BBC News

 

Literatura

Futurism 19. 9. 2021.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:21.09.2021