V atmosféře je příliš oxidu uhličitého. Jednou z možností je tenhle skleníkový plyn odstranit. Normálně to dělají třeba rostliny, když ale nestíhají, mohou oxid uhličitý vycucávat naše technologie. Ve středu 8. září 2021 bylo na Islandu slavnostně spuštěno doposud největší zařízení na pohlcování oxidu uhličitého na světě.
Vysavač oxidu uhličitého se jmenuje Orca, což zoologicky naladěnému čtenáři připomene anglický výraz pro kosatku, který se odvozuje zřejmě již z dávné řečtiny. V tomto případě ale bylo motivací slovo „orka“ z islandštiny, které v tomto starobylém a složitém severogermánském jazyce znamená „energie“. Zařízení tvoří celkem 4 jednotky, z nichž každá se skládá ze dvou kovových kvádrů, které připomínají standardní přepravní kontejnery.
Zařízení Orca vybudovala švýcarská společnost Climeworks ve spolupráci s islandským Carbfixem. Jak sdělili výrobci, ve své dnešní podobě by Orca měla vysosat z atmosféry zhruba 4 tisíce tun oxidu uhličitého ročně. Podle americké vládní agentury EPA (Environmental Protection Agency) to odpovídá emisím, které za rok v průměru vypustí asi 870 automobilů.
Orca pracuje tak, že nápadné větráky vhánějí do jednotek okolní vzduch. Uvnitř se dostane do kolektoru, v němž je umístěný filtrační materiál. Když je tento materiál plný oxidu uhličitého, je kolektor uzavřen a je v něm zvýšena teplota, což vede k uvolnění oxidu uhličitého v podobě vysoce koncentrovaného plynu. Takto získaný oxid uhličitý je následně smíchaný s vodou a vstříknut do hloubky asi 1 kilometru, do čedičových hornin, které se nacházejí nedaleko. Tam pak oxid uhličitý „zkamení“.
Příznivci těchto CSS (carbon capture and storage) technologií věří, že by se z nich mohla stát zásadní zbraň v boji s nepříznivými poměry v atmosféře. Kritici naopak upozorňují, že tyto technologie jsou doposud tak drahé, že to zásadně komplikuje jejich ekonomickou životaschopnost, a že to zřejmě potrvá ještě desítky let, než se významněji projeví v globálním měřítku.
Video: Climeworks - ORCA | Launch event Iceland
Literatura