O.S.E.L. - Japonsko drtivě pokořilo rekord v rychlosti přenosu dat s 319 Tb/s
 Japonsko drtivě pokořilo rekord v rychlosti přenosu dat s 319 Tb/s
Tým japonského institutu National Institute of Information and Communications Technology (NICT) upgradoval stávající technologie optických kabelů a dosáhl závratné rychlosti přenosu dat na vzdálenost přes 3 tisíce kilometrů. Jejich postup je navíc kompatibilní se stávající infrastrukturou.

Optická vlákna. Kredit: BigRiz / Wikimedi Commons.
Optická vlákna. Kredit: BigRiz / Wikimedi Commons.

Japonští odborníci zaznamenali významný úspěch s novou technologií pro přenos dat. Rázně vymazali předchozí rekord, když v optickém kabelu o délce přes 3 tisíce kilometrů dosáhli rychlosti přenosu dat 319 terabitů za sekundu (Tb/s). Dosavadní rekord přitom činil „pouhých“ 178 Tb/s. Použitá technologie je přitom kompatibilní s již existující infrastrukturou, takže by na takový přenos mělo být případně možné přecházet relativně snadno.

 

Benjamin Puttnam (2015). Kredit: NICT.
Benjamin Puttnam (2015). Kredit: NICT.

Úspěšný tým vedl Benjamin Puttnam z japonského institutu National Institute of Information and Communications Technology (NICT). Navazovali na předchozí výkon 172 Tb/s, na němž se loni podíleli i odborníci NICT. Použili technologii zvanou wavelength-division multiplexing, v rámci které jsou data vysílána laserem, který dělí signál do 552 kanálů a posílá ho čtyřmi jádry optického vlákna.

 

Po 70 kilometrech byly na optickém kabelu umístěny zesilovače, které zajistily, aby nedošlo ke ztrátě signálu při přenosu na velkou vzdálenost. Šlo o nový typ zesilovačů, při jejichž konstrukci badatelé využili prvky vzácných zemin thulium (Tm) a erbium (Er).

 

Schéma systému, s nímž tým NICT dosáhl nového rekordu. Kredit: NICT.
Schéma systému, s nímž tým NICT dosáhl nového rekordu. Kredit: NICT.

Použitím čtyř jader optického vlákna vznikl kabel o stejném průměru, jako standardní optický kabel s jedním jádrem. To je velmi zajímavé pro případné praktické využití takové technologie pro dálkový přenos dat. Díky shodnému průměru je kompatibilní se stávající infrastrukturou optických kabelů. Podle Puttnamova týmu by optické kabely se čtyřmi jádry měly rovněž mít srovnatelné mechanické vlastnosti a spolehlivost.

 

Rekord je to úctyhodný, ale zřejmě nevydrží dlouho. Puttnam s kolegy plánují pokračovat ve svém úsilí a budou dál vyvíjet systém pro ultrarychlý přenos dat na velkou vzdálenost. Chtějí dále zvyšovat kapacitu přenosu dat i vzdálenost, na kterou data přenášejí.

 

Literatura

Science Alert 16. 7. 2021.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:18.07.2021