Estonští Milrem Robotics vyvíjejí roboty pro pozemská bojiště a daří se jim to velice dobře. Jejich roboti THeMIS se účastní vojenských cvičení s ostrou střelbou a mají za sebou křest ohněm v protiteroristické operaci Barkhane v Mali. Kvalit robotů od Milrem Robotics si všimla Evropská kosmická agentura ESA a je z toho zajímavá spolupráce.
ESA udělila společnosti Milrem Robotics kontrakt, jehož cílem je vývoj planetárních roverů s vysokým stupněm autonomie, především jejich navigační inteligence. Tyto rovery přitom zužitkují schopnosti modulárních vojenských robotů Milrem Robotics. Pozemská bojiště a cizí světy mají překvapivě mnoho společného. V obou případech jde o extrémní prostředí s řadou možných nástrah, v nichž by roboti měli fungovat pokud možno bez zásahů lidských operátorů. Jak na bojišti, tak i na planetě či měsíci bude žádoucí, aby roboti nejen zvládali navigaci a plnění úkolů, ale aby rovněž byli schopni reagovat na případné změny podmínek a v případě potřeby se adaptovat a změnit průběh mise.
Milrem Robotics se připojí k programu ESA „Global Exploration Roadmap“. Budou se podílet na vývoji systému automatického plánování misí, který by se měl uplatnit nejprve na Měsíci. Tento systém by měl být schopný využívat data dálkového průzkumu i lokální snímky a údaje senzorů. S jejich pomocí bude systém v reálném čase hodnotit průběh mise a v případě potřeby misi pozmění. Systém by se měl uplatnit nejen na Měsíci, ale i na Marsu nebo na blízkozemních asteroidech a planetkách.
Technologie Milrem Robotics by mohla využít například mise European Large Logistic Lander (EL3). Jejich součástí bude vysazení roveru, který bude a sbírat vzorky, určené pro návrat na Zemi. Po zajištění vzorků se rover mise EL3 bude věnovat průzkumu terénu. Pod dohledem pozemských týmů Surface Operations by se tento rover měl dostat do vzdálenosti až 300 kilometrů.
Mart Noorma z vedení Milrem Robotics potvrzuje, že si jejich společnost velmi cení spolupráce s ESA a možnosti podílet se na dobývání vesmíru. Při vývoji navigační inteligence pro cizí světy spolupracují s University of Tartu a hodlají poskytnout ESA kvalitní autonomní navigaci pro vesmírné rovery.
Video: European Large Logistics Lander
Literatura