V mnoha zemích nemají dostatek slunečního svitu. Dlouhé temné zimy si vybírají svou daň a klasická solární energetika čelí komplikacím. Pro tyto země by mohla být zajímavá nová technologie Underground Sun Conversion, která využívá sluneční záření k podzemní produkci metanu.
Technologii si nedávno patentovala rakouská energetická společnost RAG Austria. Na vývoji v rámci projektu Evropské unie se podílí několik rakouských a švýcarských společností a institucí.
Proces Underground Sun Conversion začíná v létě, kdy nadbytek letní solární a větrné elektřiny poslouží k výrobě vodíku. Elektřina je využita pro elektrolýzu, která rozštěpí vodu na vodík a kyslík. Vyrobený vodík je pak současně s kapalným oxidem uhličitým napumpován do vrstev přírodního porézního pískovce, jako jsou například místa po vytěžení zemního plynu, až do hloubky 1 kilometru pod zemským povrchem.
Tam se do napumpované směsi v relativně krátké době pustí místní mikroorganismy ze skupiny archeí. Zpracují vodík a oxid uhličitý na metan a vodu. Vyrobený metan je pak vypumpován na povrch, kde sehraje roli hlavní složky uhlíkově neutrálního zemního plynu, který bude k dispozici v zimních měsících.
Společnost RAG Austria již úspěšně předvedla základní kroky tohoto postupu. Prozatím dosáhli s konverzí solární a větrné energie na metan účinnost asi 60 procent. Partneři v projektu dále zkoumají možné zdroje oxidu uhličitého pro tuto technologii, stejně jako zdroje s nadbytkem obnovitelné energie. Zároveň hledají slibné lokality, kde by mohla fungovat zařízení technologie Underground Sun Conversion.
Video: Underground Sun Storage English | RAG Austria AG
Literatura