O.S.E.L. - Čínský tokamak EAST dosáhl nového fúzního rekordu
 Čínský tokamak EAST dosáhl nového fúzního rekordu
Experimentální tokamak Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) udržel plazma o teplotě 120 milionů °C po dobu 101 sekund. Provoz tokamaku EAST je součástí výzkumu a vývoje fúzních technologií, především pro budovaný tokamak nové generace ITER v jižní Francii.

Žhavé plazma v reaktoru EAST (2017). Kredit: Gao et al. (2017), Nuclear Fusion, CC BY 3.0
Žhavé plazma v reaktoru EAST (2017). Kredit: Gao et al. (2017), Nuclear Fusion, CC BY 3.0

Tokamak Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST), který je v provozu v čínském městě Che-fej, v institutu Hefei Institutes of Physical Science of the Chinese Academy of Sciences, je jedním ze slibných experimentálních zařízení, na kterých dnes stojí výzkum a vývoj fúzní energetiky.

 

V posledních letech si připsal několik významných úspěchů, k nimž nedávno přidal pozoruhodný nový rekord. Podle čínských státních médií tokamak EAST v nejnovějším kolem experimentů dokázal udržet plazma o teplotě nepředstavitelných 120 milionů °C po dobu 101 sekund.

 

Vnitřnosti tokamaku EAST. Kredit: Gao et al. (2017), Nuclear Fusion.
Vnitřnosti tokamaku EAST. Kredit: Gao et al. (2017), Nuclear Fusion.

V dnešní době pobíhá fúzní výzkum na celé řadě různých typů fúzních reaktorů. Tokamaky jako je EAST přitom představují klasickou a nejznámější technologii tohoto druhu. Tokamak využívá soustavu nesmírně výkonných magnetů, které udrží extrémně horké plazma po dlouhou dobu, což je nezbytné pro rozběhnutí fúzní reakce.

 

Výstavba tokamaku ITER (září 2020). Kredit: Macskelek, CC BY-SA 4.0
Výstavba tokamaku ITER (září 2020). Kredit: Macskelek, CC BY-SA 4.0

Pokud jde o tokamak EAST, jeho operátoři roce 2016 dokázali rozžhavit vodíkové plazma na zhruba 50 milionů °C a udrželi ho po dobu 102 sekund. V roce 2018 se pochlubili novým úspěchem, když zahřáli plazma na 100 milionů °C a dokázali ho udržet po zhruba 10 sekund. Letos dosáhli zmíněného nového rekordu 120 milionů °C během 101 sekund a v jiném experimentu zvládli 160 milionů °C po dobu asi 20 sekund. Konečným cílem tokamaku EAST je udržet plazma o teplotě cca 100 milionů °C déle než 1 000 sekund, tedy zhruba 17 minut.

 

Experimenty tohoto typu pochopitelně neslouží k výrobě elektřiny, ale k výzkumu fúzních technologií. Poznatky získané provozem tokamaku EAST a dalších podobných fúzních experimentů podporují vývoj a stavbu ostře sledovaného velkého tokamaku nové generace ITER, který zvolna vyrůstá v jižní Francii. ITER by měl dosáhnout plného provozu v roce 2035.

 

Video: GLOBALink | "Chinese artificial sun" sets new world record

 

Literatura

New Atlas 30. 5. 2021.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:04.06.2021