O.S.E.L. - Americké letectvo plánuje proměnit transportní letouny na bombardéry
 Americké letectvo plánuje proměnit transportní letouny na bombardéry
Těžké bombardéry nerostou na stromech. Když na to ale přijde, tak je možné improvizovat. US Air Force vymysleli jednoduchý a účinný systém, s jehož pomocí lze udělat z transportních letounů C-130 či C-17 bombardéry nebo spíše mateřské letouny pro střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM. Díky tomu bude možné v případě potřeby rychle a mohutně zvýšit palebnou sílu letectva.

Lockheed AC-130U Spectre Gunship. Původně transportní letoun dovede vycenit zuby. Kredit: US  Air Force.
Lockheed AC-130U Spectre Gunship. Původně transportní letoun dovede vycenit zuby. Kredit: US Air Force.

Dnešní armády jsou sice jakžtakž vyzbrojené, přesto by ale v případě náhlého vypuknutí konfliktu s důstojným soupeřem musely improvizovat. Vědí to i experti US Air Force, kteří vymysleli jednoduchý a účinný plán, jak pohotově navýšit počet bombardérů. Je to postup, jak rychle a levně předělat transportní letouny na dočasné bombardéry.

 

Transportní letoun Boeing C-17 Globemaster III. Kredit: US Air Force / Wikimedia Commons.
Transportní letoun Boeing C-17 Globemaster III. Kredit: US Air Force / Wikimedia Commons.

Plán amerického letectva je založený na speciálních boxech, z nichž je možné vypouštět střely s plochou dráhou letu. Tyto boxy, které připomínají nákladní palety, by přitom mohly shazovat transportní letouny Lockheed Martin C-130 a Boeing C-17 Globemaster III. Velikou výhodou tohoto plánu je, že letectvo může velmi rychle získat spoustu provizorních bombardérů za zlomek ceny nového bombardéru. Nejsou to sice stroje s parametry konvenčních bombardérů, ale každý pojme několik desítek střel s plochou dráhou letu, což ohromně zvýší palebnou sílu letectva.

 

Nejde o žádné plané snění. Tento systém již existuje. Letectvo ho testovalo již v březnu, s pomocí speciálního transportního letounu varianty MC-130J Commando II, v prostoru White Sands Missile Range v Novém Mexiku. Podle dostupných informací letoun vypustil „paletu“ se simulovanými střelami s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM. Jakmile se paleta ocitla mimo letoun, tak došlo k simulovanému odpálení střel.

 

Letoun MC-130J Commando II testuje zařízení pro vypouštění střel s plochou dráhou letu. Kredit: US Air Force.
Letoun MC-130J Commando II testuje zařízení pro vypouštění střel s plochou dráhou letu. Kredit: US Air Force.

Úvahy o použití transportních letadel jako bombardérů se objevují již dlouho. Občas k tomu dojde v rámci válečných improvizací. Například Argentina v roce 1982, tedy během války o Falklandy, použila transportní letoun jako bombardér při útoku na komerční lodní dopravu. Není to ale jen tak. Transportní letouny mají své mouchy. Bývají pomalé, neobratné při manévrování a nejsou zrovna moc stealth. Kvůli tomu jsou zranitelné palbou protivníka. Bojové verze transportní letounů, jako je například americký AC-130W Stinger II musejí být těžce obrněné a přitom stále musejí operovat jen tam, kde je jen malé riziko útoku ze vzduchu či od protivzdušné obrany. Proto je důležité, aby transportní letouny předělané na bombardéry útočily z velké dálky, což většinu rizik eliminuje.

 

Střely AGM-158 JASSM mají v základní verzi dosah 370 km, ve verzi JASSM-ER přes 925 km a ve verzi s extrémním dosahem JASSM-XR asi 1 900 km. I v základní verzi tak tyto střely chrání své mateřské letouny na velkou vzdáleností od obrany protivníka. US Air Force momentálně disponují 158 strategickými bombardéry, které unesou větší počet střel JASSM. B-2 Spirit jich zvládne 16, B-52 12 a B-1 unese 24 těchto střel.

 

Americké letectvo počítá s tím, že z letounu Globemaster je možné vypustit 32 střel JASSM a letounu C-130 podobný počet. V současnosti mají přitom k dispozici více než 300 Herkulů a 222 Globemasterů. Když akutní nebezpečí pro letectvo pomine, tak se transportní letouny mohou zase snadno vrátit k převážení jednotek a zásilek.

 

Video: Joint Air-to-Surface Stand-off Missile (JASSM)

 

Video: WOW!! USAF C-17A Globemaster III in the Mach Loop

 

Literatura

Popular Mechanics 24. 5. 2021 (part1).

Popular Mechanics 24. 5. 2021 (part2).


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:29.05.2021