Aerion Corporation je americký výrobce letounů se sídlem v Renu, Nevada, založený texaským miliardářem a filantropem Richardem Bassem. Od roku 2004 vyvíjejí nadzvuková dopravní letadla, která by netrpěla neduhy dosavadních nadzvukových letounů. Snaží se o tišší provoz, nižší spotřebu paliva a také nižší emise.
Pro rok 2027 Aerion počítá s luxusním nadzvukovým bizjetem Aerion AS2. Ten by měl létat s 8 až 12 pasažéry, rychlostí až Mach 1,6, do vzdálenosti 13 000 kilometrů. Lze očekávat, že tímto strojem určitě nepoletí každý. Teď se ale ukazuje, že Aerion myslí i na nás ostatní smrtelníky.
V březnu 2021 představili nový typ dopravního letounu, který nese označení AS3TM. Ten by měl převážet 50 pasažérů do vzdálenosti 13 000 kilometrů. Na tomto konceptu zaujme především rychlost letounu, která by měla přesahovat Mach 4. To slibuje doposud nevídaný zážitek z cestování.
Jestli Aerion tento projekt dotáhne dokonce, tak vznikne letoun, jehož rychlost více než dvakrát přesáhne rychlost Concordu blahé paměti. S takovou rychlostí bude možné doletět z Los Angeles do Tokia za méně než tři hodiny. Dnes to přitom trvá téměř 12 hodin. Aerion se netají tím, že časem chtějí dosáhnout toho, že lidé budou moct cestovat mezi dvěma libovolnými letišti na planetě za tři hodiny a kratší dobu.
Společnost Aerion se vyjádřila v tom smyslu, že chtějí letoun AS3 dostat na vzduchu do konce tohoto desetiletí. Zároveň je ale jasné, že to nebudou mít vůbec snadné. Bez ohledu na nevyhnutelné, ale v zásadě řešitelné technologické výzvy, život jim budou komplikovat přísné regulace, které prozatím neumožňují nadzvukové lety nad pevninou. A je otázkou, zda a kdy se tato situace změní.
Problémy budou i s trhem. Zatím není jasné, jaké dopady bude mít pandemie na leteckou dopravu. Každopádně se zdá, že není problém dělat byznys online. Na druhou stranu, lidé si určitě budou chtít po nucené abstinenci létání užít. Podle expertů je těžké odhadnout, jestli se intenzita letecké dopravy v následujících letech alespoň vrátí na původní čísla.
Aerion zatím zjevně sází na to, že to bude dobré. Jsou slušně financovaní, jejich strategickým partnerem se nedávno stala společnost Boeing. V této době Aerion staví firemní budovu v Melbourne na Floridě, v ceně 300 milionů dolarů, což rovněž svědčí o optimismu. Předprodej bizjetu AS2 podle všeho běží více než dobře. Za pár let bude jasněji, jaká je vlastně budoucnost nadzvukové dopravy.
Video: Introducing the AS3™ Mach 4 Commercial Airliner
Literatura