O.S.E.L. - US Army vyvíjí nejvýkonnější laserovou zbraň: Bojový femtosekundový laser
 US Army vyvíjí nejvýkonnější laserovou zbraň: Bojový femtosekundový laser
Nový laser americké armády obětuje délku trvání laserového pulzu ve prospěch jeho energie. Pálí ultrakrátké pulzy trvající 200 femtosekund o výkonu 1 terawattu. Sled takových pulzů může cíl tavit, oslepit nebo rovněž poškodit jeho elektroniku.

Ilustrace klasického laserového systému se 300 kW kontinuálním laserem. Kredit: Dynetics.
Ilustrace klasického laserového systému se 300 kW kontinuálním laserem. Kredit: Dynetics.

Americká armáda pracuje na nové laserové zbrani, která se podstatně liší od těch stávajících. Bude to totiž bojový femtosekundový laser. Svým výkonem by měl o několik řádů převýšit dnešní nejvýkonnější laserové zbraně, ale zároveň bude pálit extrémně krátkými, femtosekundovými laserovými pulzy. Pentagon tento laser nazývá Tactical Ultrashort Pulsed Laser for Army Platforms a zamýšlí jej používat třeba proti dronům protivníka.

 

Kontinuální laserový systém LaWS na lodi USS Ponce. Kredit: US Navy.
Kontinuální laserový systém LaWS na lodi USS Ponce. Kredit: US Navy.

Dnešní laserové zbraně obvykle představují kontinuální lasery, které zasahují cíl laserovým paprskem, vyzařovaným po delší dobu. Fungují v podstatě jako letovací lampa s dalekým dosahem. Nebo jako když si lupou zapalujete noviny. Jejich laserový paprsek žhaví cíl, například dron, pokud možno tak dlouho, aby poškodil jeho konstrukci, přivedl k explozi jeho palivo či výbušniny nebo ho jiným způsobem vyřadil z provozu. Použití takové laserové zbraně přináší problémy, včetně toho, že laser, jehož výkon se obvykle pohybuje v kilowattech, musí několik sekund cílit paprsek do jediného bodu, na obvykle se pohybujícím cíli.

 

Řízení palby laseru LaWS na USS Ponce. Kredit: US Navy.
Řízení palby laseru LaWS na USS Ponce. Kredit: US Navy.

Ultrashort Pulsed Laser oproti tomu obětuje možnou délku trvání laserového paprsku za jeho extrémní výkon. Vyvíjený laser US Army by měl pálit pulzy o maximální délce 200 femtosekund, čili tisícin biliontiny sekundy (10-15), zato s výkonem 1 terawattu, čili bilionu wattů (1012). Vojáci počítají s tím, že systémy s takovými lasery vyřadí cíle třemi různými mechanismy zároveň. Ultrakrátké pulzy poškodí konstrukci cíle, oslepí jeho senzory a také vytvoří lokální elektronickou interferenci, která ohrozí elektroniku cíle.

 

Poslední uvedený mechanismus je podle komentátorů obzvláště zajímavý. Femtosekundový laser vlastně prakticky vytvoří obdobu elektromagnetického (EMP) pulzu, který typicky vzniká jako vedlejší efekt jaderné exploze. Tento aspekt je u vyvíjeného laseru cenný a zvyšuje záruku, že po zasažení cíle femtosekundovým laserem dojde k jeho vyřazení, tedy například k sestřelení dronu. I když by ke zničení cíle nepostačovalo narušení jeho povrchu a konstrukce, ani oslepení senzorů (pokud se cíl nespoléhá jen na vizuální navigaci), tak elektromagnetický útok může cíl zlikvidovat.

 

Video: US Army is developing the world's most powerful laser weapon

 

Literatura

Popular Mechanics 24. 2. 2021.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:25.02.2021