Podařilo se jim detekovat krátký gama záblesk, čili SGRB (Short Gamma Ray Burst), v tomto případě označený jako SGRB181123B, který zakvílel vesmírem zhruba před 10 miliardami let. Od té doby letěl směrem k nám a teleskop Gemini North ho měl příležitost pozorovat, i když pochopitelně v jiné oblasti elektromagnetického spektra než gama záření. Vědci se podívali na jeho dosvit (afterglow), čili postupné vyhasínání gama záblesku, které se projevuje na celé řadě vlnových délek elektromagnetického záření.
Jak uvádí vedoucí výzkumu, astrofyzička Wen-fai Fong z americké Northwestern University, původně s kolegy nečekali, že by mohli narazit na něco podobného. Extrémně energetické a zároveň extrémně vzdálené krátké gama záblesky pozorujeme extrémně vzácně. Dochází k nim jen zcela výjimečně a vzhledem ke vzdálenosti bývají jen velmi slabé.
Krátké gama záblesky jsou typickým příkladem kosmického jevu, u něhož sledujeme extrémní následky, ale vlastně přesně neznáme původní příčinu. Stručně řečeno, nejsme si jistí, čeho je to vlastně exploze. Energie odpálená krátkým gama zábleskem se přitom pohybuje kolem milionu bilionů násobku výkonu Slunce.
V podezření jsou především srážky neutronových hvězd anebo podobné události. Dosvit krátkých gama záblesků bývá rovněž velmi krátký, takže není úplná legrace ho vůbec zachytit. V případě záblesku SGRB181123B trval dosvit sotva pár hodin. Pak už jeho záření letělo vesmírem, po dobu 10 miliard let, než ho zpozoroval teleskop Gemini North. Pozorování gama záblesku SGRB181123B ustanovilo nový rekord. Jde o nejvzdálenější krátký gama záblesk, u něhož jsme pozorovali dosvit ve viditelné oblasti spektra.
Jak to tým Fongové dokázal? Jak se zdá, byla to kombinace štěstí a pohotové akce. Monstrózní explozi nejprve, jak je v podobných případech zvykem, v listopadu 2018 detekovala americká vesmírná observatoř Neil Gehrels Swift Observatory. Swift zburcoval vědce dole na Zemi, kteří během pár hodin zaměřovali na místo záblesku SGRB181123B teleskop Gemini North, stejně jako řadu dalších. Následná pozorování dané oblasti teleskopy observatoří v Chile a Arizoně napomohla doplnit celkový pohled na tento gama záblesk.
Video: Sackler Conference 2016 -- Wen-fai Fong: Short Duration GRBs
Literatura