V únorovém čísle časopisu Neurology , což je vědecký časopis Americké neurologické akademie, je článek, který odhaluje problém, který by mohl stát za pozorováním faktu souvisejícím s poruchami myšlení a se zhoršeným vybavováním si vzpomínek, na které upozorňovaly u kuřáků marihuany některé z dříve publikovaných výzkumných prací.
Práci o které zde nyní budeme referovat je z dílny Národního institutu drogové závislosti v Baltimore (Maryland, USA) a zasloužili se o ní Ronald Herning a Jean Lud, kteří sledovali 54 kuřáků k nimž si jako kontrolu přibrali 18 nekuřáků. V obou případech se jednalo o dobrovolníky, kteří se po dobu pokusu nechali hospitalizovat. Pokusným osobám zjišťovali rychlost průtoku krve mozkovými artériíemi. Měření prováděli doplerovskou ultrasonografií, a to na počátku pokusu a pak po měsíci, na konci pokusu.
Rychlost průtoku krve mozkovými artériemi byl u vyznavačů marihuany, ve srovnání s nekuřáky, významně vyšší. Kuřáci marihuany měli také vyšší hodnoty indexu pulzace(PI), který měří stupeň odporu průtoku krve. Tento efekt má zřejmě na svědomí ztráta samoregulační schopnosti krevních kapilár, které účinkem drogy přijdou o schopnost měnit
podle potřeby svůj vnitřní průměr. Kapilára tak zůstává trvale zúžena. Pokud organismus chce zúžení cévy korigovat, musí v systému zvýšit tlak, jinak takovou kapilárou neproteče dostatečné množství krve. K něčemu podobnému pravděpodobně dochází v mozku kuřáka marihuany. O tom, že se tělo snaží tento hendikep eliminovat svědčí právě ony zvýšené naměřené hodnoty charakterizující průtok krve cévami. Konkrétně se jedná o index pulzatility, který byl u kuřáků marihuany větší, než jaký ho mají pacienti s chronickým vysokým krevním tlakem a s cukrovkou. To podle Herninga nasvědčuje tomu, že užívání marihuany vede k abnormalitám u mozkových vlásečnic. Herning zřejmě bude mít pravdu, protože podobné hodnoty indexu pulzatility jsou pozorovány také u dalších nemocí postihujících krevní kapilární systém.
Naměřené hodnoty indexu pulzatility (PI) odborníky překvapily, zarážející však je pomalý návrat těchto hodnot k normálu. U slabých a středních kuřáků se hodnoty PI zlepšily až po měsíci abstinence. U těžkých kuřáků ke zlepšení vůbec nedošlo.
Představu o tom, jaké množství marihuany je potřeba si užít, aby to s naším mozkem takto zacvičilo, si uděláme podle Herningova členění, který do lehkých kuřáků zařadil ty, jež si dopřávali dva až patnáct jointů týdně. Za střední kuřáky považuje konzumenty 17 až 70 jointů za týden. Těžcí vyznavači marjánky v jeho pokusu zvládali 78 až 350 jointů týdně.