Drony se v dnešní době objevují ve vzduchu, na zemi, na vodě i pod vodou. A mohou být pořádně velké. Britská vláda momentálně investuje 2,5 milionů liber do začátku vývoje extra velké autonomní ponorky, pro potřeby Královského námořnictva. Tento ponorkový dron by měl měřit 30 metrů, čímž přesahuje délku ponorek Boeing Orca XLUUV (eXtra Large Unmanned Underwater Vehicle). Půjde o experimentální ponorku, na které budou specialisté Royal Navy testovat, jak takové ponorky vyrábět a využívat ve službách námořnictva.
Ponorky jsou jednou z nejvíce ceněných složek moderního námořnictva. A podle členů jejich posádek jsou samozřejmě jedinou silou, na kterou dnes v námořnictvu záleží. Pro velitele námořnictva má každá ponorka vysokou hodnotu. Mohou se dostat téměř kamkoliv po světě, jsou velmi skryté, mohou zůstat na moři dlouhé měsíce a také mohou disponovat značnou taktickou i strategickou silou.
Zároveň jsou ale také velice drahé. Jediná pokročilá vojenská ponorka stojí miliardy dolarů za samotné jejich postavení, další miliardy dolarů za její celoživotní provoz, a ještě další miliardy dolarů za vycvičení posádky, tedy schopných důstojníků a námořníků. To má své důsledky. Co do počtu jsou dnešní flotily ponorek mnohem menší, nežli flotily ponorek v dobách světových válek. A další komplikací je, že vzhledem k jejich astronomické ceně (a nízkému počtu) námořnictvo ponorky nasazuje tak, aby jim nehrozilo příliš velké riziko, pokud mají na výběr.
Právě to jsou hlavní motivace Royal Navy, které je přivedly k podmořským dronům, tedy k autonomním ponorkám. Ponorkové drony by měly posílit řady ponorek britského námořnictva s lidskou posádkou. Jejich úkolem nejspíše bude provádět průzkum a bojovat s ponorkami protivníka.
Britské ministerstvo obrany přikleplo úvodní kontrakt v ceně 1 milionu liber prostřednictvím organizace Defence and Security Accelerator (DASA), společnosti MSubs Ltd. se sídlem v Plymouthu, aby postavili experimentální ponorku s dosahem 5 600 kilometrů. V této první fázi se v rámci programu Autonomous Underwater Capability a ve spolupráci s Navy and the Defence Science and Technology Laboratory (Dstl) budou soustředit na konverzi ponorek s lidskou posádkou na autonomní plavidlo. Pokud tyto testy budou úspěšné, tak bude následovat další příliv financí.
Připravovaná autonomní ponorka bude méně než třetinová oproti britským útočným ponorkám nejnovější třídy Astute, které měří 97 metrů. Ve skutečnosti je to podobná ponorka, jen bez lidské posádky a bez technologií, které slouží právě posádce a jejímu pohodlí. Ponorkové drony budou velmi tiché, mimo jiné i kvůli provozu bez lidské posádky. Budou vyrážet na mise, které budou trvat až 3 měsíce. Představitelé námořnictva, jako například první lord admirality Tony Radakin, jsou fascinováni a vkládají do provozu těchto levných dronů nemalé naděje.
Video: Orca Extra Large Unmanned Undersea Vehicles (XLUUV)
Video: Boeing’s Echo Voyager: Welcome to the Family
Literatura
Gov.uk 5. 3. 2020.