O.S.E.L. - Autonomní mikroreaktor Aurora utáhne tisíc domácností po dobu 20 let
 Autonomní mikroreaktor Aurora utáhne tisíc domácností po dobu 20 let
Malé až maličké jaderné reaktory se zjevují jako houby po dešti. Jestli to takhle půjde dál, tak éra jaderných dinosaurů brzy skončí. Mikroreaktor Aurora slibného startupu Oklo by měl mít výkon pouhých 1,5 MW. První Auroru chtějí spustit do pěti let v Idahu.

Budoucí elektrárna s mikroreaktorem Aurora. Kredit: Oklo.
Budoucí elektrárna s mikroreaktorem Aurora. Kredit: Oklo.

Ve světě se množí důkazy, že velké jaderné elektrárny už skutečně nejsou na pořadu dne. Jedním z nich je i pozoruhodný experimentální mikroreaktor Aurora, který vyroste v americkém státu Idaho. Jeho tvůrcem je startup s nápaditým názvem Oklo, podle něhož by tenhle inovativní mikroreaktor měl být prvním komerčním zařízením, jehož provoz v porovnání se soudobými technologiemi vytvoří méně jaderného odpadu. Oklo jsou jedním z celé řady startupů a společností, které teď intenzivně pracují na vylepšení jaderné energetiky, hlavně pokud jde o velikost a bezpečnost reaktorů.

Oklo Inc., logo.
Oklo Inc., logo.

 

Vlastně nejde o nic moc komplikovaného. Malé a maličké reaktory, jako je třeba právě Oklo, jsou prostě z podstaty věci bezpečnější. Zároveň je snazší je postavit a udržovat v chodu, což podstatně snižuje finanční náklady. Některé z těchto malých reaktorů by měly používat recyklované jaderné palivo. Klíčové samozřejmě je, že reaktory malých velikostí obecně spotřebují mnohem méně paliva než ty velké.

 

Mikroreaktor Aurora je v tomto ohledu přímo výjimečný. Jeho výkon by měl být 1,5 MW, což z něj dělá jeden z nejmenších jaderných reaktorů celé historie, včetně pravěku jaderné energetiky. Nejmenší jaderný reaktor současnosti produkuje 11 MW. Nedávno postavený ruský „plovoucí Černobyl“ má výkon přes 30 MW.

Přírodní reaktor v Oklo, Gabun. Kredit: MesserWoland / Wikimedia Commons.
Přírodní reaktor v Oklo, Gabun. Kredit: MesserWoland / Wikimedia Commons.

 

Loni v prosinci (2019) Oklo získali pro vybudování mikroreaktoru Aurora povolení od amerických úřadů. Jde o vůbec první povolení, které kdy bylo vydáno v USA pro stavbu jiného než lehkovodního reaktoru. Mikroreaktor využívá recept na palivo, jemuž se přezdívá HALEU (High-assay, low-enriched uranium). Díky tomuhle palivu by měl vytěžit více energie ze stejného objemu v porovnání s konvenčními jadernými reaktory. To je zajímavá účinnost, kterou malé reaktory potřebují, aby byly ekonomicky smysluplné. Palivo HALEU rovněž nabízí delší životnost jádra reaktoru a nižší produkci jaderného odpadu.

 

Na druhou stranu, vývoj mikroreaktorů není procházkou růžovým sadem. Jedním z hlavních problémů je v tuto chvíli čas. Oklo chtějí spustit Auroru někdy v letech 2022 až 2025, což je podle odborníků doslova šibeniční termín. Pokud se to podaří, tak to bude jedno z nejrychlejších spuštění reaktoru od získání povolení v americké historii.

 

Jestliže Oklo uspějí a proletí náročným schvalovacím procesem pro jaderné reaktory jako vítr, tak vytvoří pozoruhodný precedens pro další podobné projekty. Stanou se názorným příkladem, že je možné schvalovat mikroreaktory v kratším čase a v důsledku konečně zrychlí inovace jaderných technologií. Podle mnoha expertů právě tohle potřebujeme jako sůl.

 

Video: Oklo Inc. Caronline Cochran Discusses Her Journey in Nuclear

 

Literatura

Popular Mechanics 21. 2. 2020.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:02.03.2020