Betelgeuze zvolna zhasíná a hysterie kolem nadcházející exploze supernovy dosahuje nadoblačných výšin. Profesionální astronomové jsou v pohodě a uklidňují excitovanou veřejnost, že populární červený veleobr může ještě umírat asi tak milion let, a že supernova, která přesvítí Měsíc a skoro udělá z noci den, vážně ještě není na pořadu dne.
Ani astronomové ale nejsou z oceli, a teď se najednou dostali do vleku událostí. Zatím o tom ví jen málokdo, ale v úterý 14. ledna se rozdrnčely výstražné zvonky (nebo co tam mají) na amerických gravitačních observatořích LIGO Hanford, LIGO Livingston a na italské Virgo Santo Stefano a Macerata. A vypukl chaos.
Záhy vyšlo najevo, že tyhle gravitační vlny jsme ještě nikdy neviděli. A nikdo netuší, jak vznikly. Pokud tedy nejde o omyl či technickou závadu, což stále není úplně vyloučeno. Když vědci postavili observatoře LIGO a Virgo a zahájili lov gravitačních vln, tak měli slušnou představu o tom, jak by měly vypadat gravitační vlny ze srážky černých děr i gravitační vlny ze srážky neutronových hvězd. A tyhle představy byly naprosto správné. Skutečně jsme detekovali zakvílení gravitačních vln, která odpovídala předpovědím pro srážky černých děr i srážky neutronových hvězd. Jenomže gravitační vlny ze 14. ledna jsou zcela nečekané a žádný model ani teorie je nepředpověděly. Co jsou tedy zač?
V době šílenství kolem Betelgeuze se ihned objevily spekulace, jestli náhodou nejde o explozi téhle supernovy. Co je ještě horší, když vědci určili oblast původu těchto záhadných gravitačních vln, tak dospěli k souhvězdí Malého psa, tedy Canis minor. To je samozřejmě průšvih. Letmý pohled na mapu oblohy prozradí, že je to v dost těsné blízkosti Betelgeuze.
Astronomové, zejména ti gravitační, teď nevědí, co dřív. Žhaví sociální sítě a ujišťují svět, že to se vší pravděpodobností není exploze supernovy Belegeuze. A přinášejí pro to vcelku rozumné argumenty. Zároveň ovšem, podle dostupných zpráv, horečnatě pátrají po zdroji těchto mysteriózních gravitačních vln.
Zdá se, že řada teleskopů napříč celým elektromagnetickým spektrem nekompromisně přerušila probíhající výzkum a míří na Malého psa. Podle komentářů je to ale jen malá cena za to, že můžeme být na prahu pěkně hlučného objevu. Mohl by to být doposud neznámý či jen málo známý astrofyzikální jev. Prý už vystopovali nějaké kandidáty, zatím ale není nic potvrzeného. Potíž je v tom, že gravitační observatoře nedovedou určit místo původu gravitačních vln s velkou přesností. Proto se teď do pátrání po zdroji tohoto neobvyklého jevu zapojily i systémy pro pozorování velkých částí oblohy, jako je australský SkyMapper. Ve vzduchu je úplně hmatatelné vzrušení.
Jednou z možností je prý exploze supernovy. Andy Howell z americké observatoře Las Cumbres a University of California, Santa Barbara se nicméně zaklíná, že to nemůže být Betelgeuze, z vícero důvodů. I když se byl raději osobně venku přesvědčit, že Betelgeuze zatím nevybuchl. Mohla by to být nějaká vzdálenější supernova v Mléčné dráze, ale zatím jen těžko říct. Že by šlo o explozi ostře sledované hvězdy je podle Howella prý stejně pravděpodobné, jako že v rameni Orionu hoří útočné lodě, jak v možná nejdojemnější řeči před smrtí v historii filmu pronese jistý umírající replikant Roy Batty.
Video: Blade Runner - Final scene, "Tears in Rain" Monologue (HD)
Literatura
IFL Science 15. 1. 2020.