Někteří jádro nenávidí. Jiní ho odepisují. Jak se ale zdá jaderná energetika zdaleka ještě neřekla poslední slovo. Americký startup NuScale z Oregonu intenzivně pracuje na tom, aby lidé zvážili převážně odmítavý postoj k jaderné energetice. Využili novou technologii jaderného reaktoru, která vznikla v laboratořích Oregon State University. A vytvořili reaktor nové generace, který je podle svých tvůrců malý, elegantní a rozhodně mnohem bezpečnější, nežli stávající reaktory.
Jak jistě každý ví, jaderným reaktorům teď pšenka zrovna nekvete. Nejstarší americký reaktor, který je v provozu, spustili v roce 1969. A dokonce i ty nejmladší pracují od poloviny devadesátých let. Jeden reaktor byl dokončený v roce 2016, přičemž jeho stavba započala v roce 1973. V současnosti se v USA staví pouhé dva jaderné reaktory, a není to žádná sláva. Už přetáhly rozpočet o miliardy dolarů a mají skluz celé roky. Je samozřejmě otázkou, nakolik se na tristním stavu jaderné energetiky podepisují reálné technické problémy a nakolik emoce a iracionální strach z jádra. Vlastně na tom ale až tak nezáleží. Americké jaderné elektrárny tak jako tak dosluhují a bude nutné je pořádně rekonstruovat anebo nahradit. A to brzy.
Jaderná energetika přitom dodává dvě třetiny „zelené“ energie v USA, pokud ovšem považujeme jádro za „zelenou“ energii, což je momentálně samo o sobě předmětem velmi vypjatého a emotivního sporu. Jinak řečeno, každý reaktor, který by dosloužil, a nebyl by nahrazený nějakým jiným „zeleným“ zdrojem, bude v energetické bilanci USA znát.
Do této vřavy teď přicházejí NuScale se svým „modulárním“ reaktorem. Oproti současným civilním reaktorům je skutečně malý. Svými rozměry odpovídá dvěma autobusům postaveným vertikálně na sebe. Díky malým rozměrům je velmi praktický a také ho lze důkladně zabezpečit, doslova ze všech stran. Kdyby přece jenom došlo k nějaké havárii, s malým reaktorem by bylo všechno snazší. Výrazně bezpečnější reaktory by pochopitelně umožnily uvolnit dnes velmi přísné bezpečnostní předpisy, které mají na svědomí mnohé komplikace a astronomické náklady při stavbě jaderných reaktorů.
Technologie vodou chlazených reaktorů NuScale vlastně není natolik odlišná od soudobých velkých reaktorů jaderných elektráren. Je především mnohem modernější a extrémně efektivnější. Největší reaktory světa mají elektrický výkon kolem 8 tisíc MWe. Reaktor startupu NuScale zvládne sice jenom 60 MWe, ale je prostě malý a má i malý výkon. V jaderné elektrárně by jich ovšem mohly běžet desítky zároveň.
Anebo, co by bylo ještě z řady důvodů lepší, zhruba stovku nynějších amerických jaderných elektráren by mohla nahradit tisícovka malých jaderných elektráren. Takové jaderné minielektrárny by mohly poskytovat energii mnohem lokálněji a efektivněji, než dnešní velké elektrárny. Jak se říká, mysli globálně, jednej lokálně. Technická dokumentace jaderných reaktorů NuScale v současné době prochází komisí Nuclear Regulatory Commission. NuScale jsou přesvědčeni, že jejich efektivní a bezpečné reaktory úplně nové generace jsou stejně dobré, jako větrné nebo solární elektrárny, a zároveň tolik nepodléhají rozmarům počasím. Uvidíme, jak obstojí v dnešním světě. A nejspíš to uvidíme na vlastní oči, protože ČEZ letos v září oznámil, že uzavřel právě se společností NuScale partnerství v oblasti malých modulárních reaktorů.
Video: Planet Forward Video
Literatura
Popular Mechanics 13. 12. 2019.
Doporučené video: