Zatím to není příliš patrné, ale svět s klasickým zabezpečením komunikace, od výběrů z bankomatů až po nakupování online s chytrým telefonem, už v podstatě skončil. Kvantové technologie tyto technologie prolomí. Elektronický přenos PINů nebo třeba hesel může být úspěšně napaden, což představuje bezpečnostní riziko. A tohle riziko se bude stále zvyšovat.
Nicméně, kvantové technologie pomáhají nejen hackerům, ale i ohroženým komunikačním systémům, které je nutné lépe zabezpečit. Kvantový inženýr Liu Ai Qun z Nanyang Technological University v Singapuru (NTU Singapore) a jeho spolupracovníci vyvinuli čip pro kvantovou komunikaci, který je asi tisíckrát menší, nežli srovnatelné současné kvantové systémy. Přitom ale tento čip nabízí stejně luxusní kvantové zabezpečení.
Podle Liua je v dnešním světě velmi významná kyberbezpečnost. Jde o data všeho druhu a jejich komunikaci. Prakticky všechny digitální platformy vyžadují od svých uživatelů hesla, případně biometrická data. A tyto údaje je možné vystopovat nebo dešifrovat. Kvantová komunikace nic takového nepotřebuje, protože heslo a přenášená informace dohromady vytvářejí vzkaz, který se přenáší mezi účastníky komunikace. Vzkaz přečte jenom příjemce, který má k dispozici správný klíč. Je to jako když by někdo poslal zamčený dopis v obálce a do stejné obálky dal i klíč k tomu zámku.
Liu a jeho spolupracovníci teď vyvíjejí hybridní síť, která zahrnuje tradiční optické komunikační systémy a kvantové komunikační systémy. Taková síť by měla zlepšit kompatibilitu kvantových technologií, které pak bude možné používat v širším spektru aplikací.
Literatura
NTU Singapore 31. 10. 2019, Nature Photonics online 12. 8. 2019.