Špeky nabrané konzumací vánočního cukroví zahání řada lidí nejrůznějšími dietami. I odborníci se přou, která dieta je lepší a která komu více padne. Není sporu o tom, že řada prostředků na hubnutí je jen produktem nejrůznějších dryáčníků, kteří chtějí na lidské touze po štíhlé postavě vydělat. Boj s nadváhou ale představuje v pravdě globální problém. Plná jedna miliarda obyvatel naší planety váží více, než je jim zdrávo.
Michael Dansinger z Tufts-New England Medical Center v Bostonu se rozhodl porovnat vybrané skutečně ověřené diety. Za tímto účelem vzal do pokusu 160 tlouštíků a podrobili je čtyřem různým dietním režimům. Jednou byla zónová dieta doporučující přijímat energii s potravou z cukrů, tuků a bílkovin v poměru 40:30:30. Druhou byla kontroverzní Atkinsova dieta založená na redukci příjmu cukrů při zachování příjmu tuků. Další režim byl založen na celkové redukci množství potravy a její energetické "nálože". Čtvrtá dieta byla vegetariánská.
Výsledky zveřejněné v Journal of the American Medical Association (JAMA) jsou zajímavé. Po roce v každé pokusné skupině ztratila asi čtvrtina účastníků více než 5% ze své původní tělesné hmotnosti (ta činila na začátku u mužů 106 a u žen 93 kg). Mezi dietami ale nebyl patrný rozdíl. Ten byl naopak markantní mezi těmi, kdo zásady diety striktně dodržovali a těmi, kdo dietu flákali. Striktní "dodržovači" shodili v průměru 7% své výchozí tělesné hmotnosti. To bylo dvakrát více než průměrný úbytek hmotnosti u všech účastníků experimentu.
Výsledek je jasný. Když už člověk hodlá hubnout, měl by si vybrat dietu, jejíž účinek je prokázán v hodnověrných lékařských studiích, a přitom volit tak, aby byl s to zásady diety co nejsnáze dodržovat. Milovník flákoty by měl asi raději sáhnout po Atkinsovi než se týrat chroustáním vegetariánských laskomin.
Zdroj: JAMA