Lymská borelióza je odporná a zákeřná choroba. Jak to v podobných případech bývá, zlovolný protivník si žádá vysvětlení, která lidé s oblibou hledají ve všelijakých tajuplných spiknutích mocných aktérů. Mohl by to být případ lymské boreliózy? Není náhodou výskyt této choroby ve Spojených státech důsledkem dejme tomu náhodného úniku z experimentu s biologickou zbraní? Nemohla třeba americká armáda záměrně stvořit nebo podstatně vylepšit patogen lymské boreliózy tak, aby byl zákeřnější a více destruktivní?
Na první pohled by se mohlo zdát, že je to celé jenom k smíchu. Jenomže v USA každoročně lymskou boreliózou onemocní na 300 tisíc lidí a mnozí z nich si odnesou závažné následky a citelně zhoršenou kvalitu života. Tihle lidé a jejich příbuzní, známí a mnozí další chtějí mít nějaké přijatelné vysvětlení. Americký Kongres dokonce před pár dny v tichosti protlačil legislativní dodatek jistého republikánského kongresmana Christophera H. Smithe, který požaduje vyšetřování, zda Pentagon neexperimentoval s klíšťaty jako s biologickou zbraní a nezpůsobil tím lymskou boreliózu.
Ve skutečnosti je to celé samozřejmě blábol. Jde o vousatou konspirační teorii, která v dnešní době, naslouchající podobným blábolům, najednou prožívá renesanci. Tahle konspirace je ale na rozdíl od mnoha jiných šíleností zajímavá, už jenom proto, že samotná lymská borelióza je zajímavá v mnoha ohledech. Odborník na choroby přenášené klíšťaty a dlouholetý republikán Sam Telford z americké Tufts University sepsal text pro online odborný magazín „The Conversation“, v němž pěkně předvádí, proč lymská borelióza vskutku není americkou biologickou zbraní.
Jak to často bývá, i v téhle konspiraci se najde zrnko pravdy. Ano, klíšťata skutečně přenášejí patogeny, které by bylo přinejmenším teoreticky možné využít jako biologickou zbraň. Je samozřejmě otázkou, jak by taková zbraň byla úspěšná a praktická. Americký vojenský výzkum se skutečně klíšťaty zabýval. A je také pravda, že některá z míst (ale rozhodně ne všechna), kde byla v USA v sedmdesátých letech poprvé zaznamenána infekce lymskou boreliózou u lidí, se nacházejí poblíž bývalého vojenského výzkumného centra Plum Island, dnešního federálního výzkumného centra Plum Island Animal Disease Center of New York (PIADCNY), u pobřeží Long Islandu, stát New York.
Telford přesvědčivě tvrdí, že k žádnému vypuštění lymské boreliózy na svět americkou armádou, ať už náhodnému, či záměrnému, nedošlo. Sám Telford se totiž detailně zabýval infekcemi lymskou boreliózou u muzeálních vzorků klíšťat a myší. Lymskou boreliózu objevil v klíšťatech sebraných v roce 1945 na Long Islandu, a pak také v myších pocházejících z roku 1896 z mysu Cape Cod v Massachusetts.
Jinými slovy, celé generace předtím, než byla lymská borelióza objevena, a hlavně předtím, než měla být stvořena vojáky a vypuštěna ven, už tato choroba řádila na Východním pobřeží. Už to samo o sobě by mělo stačit na odeslání konspirace klíšťat do věčných lovišť. Ale je léto, tak proč se nepobavit? Telford si to parádně užil.
Pěkným argumentem proti téhle konspiraci může být, že lymská borelióza je jako biologická zbraň ve skutečnosti nepraktická. Jedním z hlavních úkolů biologické zbraně je rychle vyřadit vojáky nebo celé populace protivníka. To ale lymská borelióza, navzdory své špatné pověsti, nedokáže. Má dlouhou inkubační dobu a smrtelná je jen vzácně. Řada jiných patogenů přenášených členovci funguje mnohem lépe jako efektivní biologická zbraň.
Navíc, lékařský entomolog Willy Burgdorfer objevil lstivého původce lymské boreliózy z rodu Borrelia až v roce 1981, dlouho poté, co prezident Nixon v roce 1969 ukončil programy biologických zbraní. Ostatně, vojenští odborníci na Plum Islandu podle všeho s lymskou boreliózou nikdy nepracovali. Jejich cílem byl vývoj biologických zbraní proti hospodářským zvířatům a to také zrovna není šálek kávy lymské boreliózy.
Úniku lymské boreliózy z vojenských či nějakých tajných laboratoří odporuje i genetická struktura populací této choroby ve Spojených státech. Vůbec nic nenaznačuje tomu, že by původci lymské boreliózy pocházeli z jednoho zdroje nedávného data, tedy z výzkumu. Skutečnou příčinou epidemie tohoto onemocnění v USA je podle odborníků zalesňování krajiny, rozrůstání osídlení na předměstích a selhávání péče a managementu stád jelenů a další zvěře v krajině. Spirochéty lymské boreliózy jsou pro nás stále drsným protivníkem, stejně jako jim příbuzné spirochéty, které jsou původcem syfilidy. Tyhle padoušské bakterie, připomínající červy nebo ďábelské těstoviny, jsou dost hrozné i bez konspirací.
Video: Learn About Ticks and Lyme Disease Prevention
Literatura
The Conversation 27. 7. 2019.