Aniž by lidé přesně věděli proč, mnozí se touží dozvědět, zda jsme ve vesmíru sami, či nikoliv. Přitom se docela dobře může stát, že vlastně platí obě dvě tyto možnosti, alespoň v blízké vesmírném sousedství. Můžeme totiž objevit neklamné stopy a artefakty jiné vesmírné civilizace, která ale bude už dávno mrtvá.
Jde samozřejmě o to, že podle mnohých představ, živených rozmanitými příběhy science-fiction, by vesmír kolem nás měl přetékat životem, nejlépe i s pokročilými vesmírnými civilizacemi. Jenomže, jak se zatím zdá, okolní vesmír je spíše tichý a prázdný. Jak to vysvětlit? Jednou z možností je i to, že pokročilé civilizace kolem nás zanikly.
Podle zkušeného popularizátora a milovníka průkopnických projektů Aviho Loeba z Harvardu a řady dalších lidstvo balancuje na ostří nože. Mnozí se hrozí síly zbraní, především jaderných, a mnozí poukazují na to, že měníme klima planety. Loeb je přesvědčený, že podobné chování mohlo vést k zániku řady pokročilých mimozemských civilizací v Mléčné dráze, i jinde. A proto nám žádná z nich dychtivě neodpovídá na naše nesmělé rádiové signály.
Loeb tvrdí, že se mimozemské civilizace, stejně jako my, možná nedovedou oprostit od krátkodobého uvažování. Kvůli tomu sami sobě uštědřují závažné rány, které je nakonec zničí. Podle Loeba by se v takovém případě mohlo stát, že při dostatečném úsilí a propátrání okolních planet skutečně objevíme pozůstatky nějaké padlé civilizace. Loeb hned vidí sežehlou planetu oteplením nebo usmaženou jaderným konfliktem, mohou to ale klidně být třeba jen nezměrné hromady odpadků.
Mnozí si myslí, že i takový objev mimozemského spáleniště či smetiště by byl největším vědeckým objevem všech dob. Loeb je přesvědčený, že by nás takový nález mohl ještě jako bonus vyslat na lepší cestu historií. Prý bychom se mohli nalezením nešťastné zaniklé mimozemské civilizace poučit, že je lepší se k sobě chovat slušně, nespouštět jadernou válku a hlídat si planetu, aby zůstala obydlená.
Nicméně, velmi zřetelná pozemská zkušenost ukazuje, že Loebova očekávání jsou naivní. Lidé se ve skutečnosti prakticky nikdy nepoučí. Když evropští dobyvatelé táhli kolem trosek dávno zaniklých říší, tak rozhodně mysleli spíše na to, kde asi jejich vládci schovali všechno zlato. Mnohem reálnější je nespoléhat se na vysněné ctnosti a vsadit na technologický rozvoj. Když už děláme problémy planetárnímu klimatu, tak bychom měli mít k dispozici nástroje, s nimiž by bylo možné klima spravit, až nám doslova poteče do bot. A právě v tom by nám objev mrtvé mimozemské civilizace mohl skutečně pomoct.
Trosky mimozemské civilizace by mohly být plné zajímavých technologií, které bychom mohli s trochou snahy postupně pochopit a využít. Bylo by to pro nás vlastně velmi výhodné, v duchu hesla: „jediný dobrý mimozemšťan je mrtvý mimozemšťan“. Se zaniklou civilizací bychom si totiž nemuseli poměřovat svaly a riskovat tím, že se ocitneme v nezáviděníhodné roli galaktických indiánů.
Video: Avi Loeb: Extraterrestrial Life
Literatura
Space.com 23. 5. 2019.