Ve válčení na moři se stále častěji prosazují drony všeho druhu. Jejich počty rostou, stejně tak se objevují i stále nové typy a verze dronů. Jde přitom nejen o letecké drony, které slouží ke všemu možnému od průzkumu až po boj či doplňování paliva za letu. Týká se to i stále početnějších flotil hladinových i podvodních dronů, a v některých případech také pozemních dronů.
V americkém námořnictvu postupně vzniká velká armáda dronů. Přináší mnohé výhody, ale zároveň i problémy. Jejich ovládání je stále komplikovanější. Každý typ dronů totiž dnes vyžaduje své vlastní sofistikované ovládací systémy. A tyto systémy zase vyžadují prostor pro instalaci, kterého je na lodích amerického námořnictva velmi málo. Dalším problémem je to, že každý takový systém má obvykle svůj vlastní a poměrně unikátní design, jehož ovládání se operátoři dronů vždy musejí důkladně naučit.
Na zajímavém řešení těchto problémů pracuje americká společnost Raytheon. Dokončují vývoj zařízení, které by mělo fungovat jako univerzální dálkový ovladač pro rozmanité drony US Navy. Zařízení nese název Raytheon Common Ground Control System (CGCS) a je založené na standardu modulární open architektury softwaru Unmanned Aircraft System Control Segment standard (UCS).
Univerzální dálkový ovladač dronů CGCS by měl nahradit všechny jednotlivé ovládací systémy dronů řídící stanicí, která bude extrémně chráněná proti všemožným kyberútokům. Takové zařízení se nepochybně stane terčem útoků hackerů i nepřátelsky naladěných států. Univerzální stanice by přitom měla ovládat prakticky jakýkoliv dron, který používá americké námořnictvo.
Podle Raytheonu bude US Navy moci používat vždy jen jednu takovou řídící stanici, namísto několika. Zároveň ale technologie CGCS vnese do ovládání dronů nové prvky, eliminuje vývoj nadbytečného softwaru, a také zlepší technickou podporu jednotlivých dronů. To vše při nižších nákladech v porovnání s dosavadními rozmanitými systémy řízení dronů.
Nový dálkový ovladač umožní použití softwaru jiných výrobců. Také dovoluje snadno přizpůsobit displeje pro operátory různých dronů, které mívají společné prvky, ale také řadu speciálních funkcí. Zkušený operátor průzkumného dronu MQ-4C Triton by s tímto univerzálním systémem měl v pohodě zvládnout řízení a senzory vrtulníkového dronu MQ-8 Fire Scout nebo třeba tankovacího dronu MQ-25 Stingray, jakož i dronů, které nelétají.
Podle Raytheonu je dálkový ovladač na drony připravený k instalacím v americkém námořnictvu. Některé prvky použité architektury UCS se přitom již dnes využívají v některých vojenských systémech pozemní letecké kontroly. V budoucnu by Pentagon rád zprovoznil propojené víceúrovňové systémy řízení, které budou ovládat jak bezpilotní, tak i pilotované prostředky pro boj na hladině, pod vodou, na zemi, ve vzduchu, a také ve vesmíru.
Video: Common Ground Control Framework: More Efficient. Less Costly (2011)
Literatura
Raytheon 7. 5. 2019.