Mariánský příkop se táhne v Tichém oceánu mezi Japonskem a Papuou-Novou Guineou, v délce asi 2550 kilometrů. Nachází se v něm nejhlubší místo oceánu, kde naměřili 10 994 metrů pod mořskou hladinou, a také mnoho dalších pozoruhodných věcí. Díky novému výzkumu mezinárodního týmu víme, že tam jsou velmi běžné bakterie, které dovedou sežrat uhlovodíky.
Xiao-Hua Zhang z Ocean University in China a její spolupracovníci provedli zatím nejrozsáhlejší analýzu mikrobiálních populací v Mariánském příkopu. A bylo na čase. Jak říká Zhangová, momentálně toho víme víc o Marsu než o hlubinách oceánu. A to Mariánský příkop patří k těm prozkoumanějším.
Tým Zhangové se tam vypravil a nasbíral v nejhlubších místech Mariánského příkopu vzorky mikroorganismů. Jak se posléze ukázalo, jsou mezi nimi hojně zastoupené bakterie, které požírají uhlovodíky. Tyhle bakterie rozkládají látky, které jsou podobné těm v ropě, a založily na tom svoje živobytí. Takové mikroorganismy zasahují, když se do oceánu dostane větší množství ropy, ať už z jakýchkoliv příčin.
V hloubkách větších než 10 400 metrů pod hladinou tam žije spousta bakterií specializovaných na uhlovodíky. Jde především o zástupce rodů Oleibacter, Thalassolituus a Alcanivorax, vesměs z linie gamaproteobakterií, čili z příbuzenstva E. coli, salmonel, původce moru, původce cholery a dalších vypečených mikrobů. Badatelé zjistili, že ze všech známých mikrobiálních společenstev jsou právě na dně Mariánského příkopu tito specialisté na uhlovodíky zastoupeni nejpočetněji.
Vědcům to ale nestačilo. Izolovali některé z objevených hlubokomořských mikrobů, umístili je do laboratoře a zařídili jim tam podmínky, které odpovídaly prostředí na dně Mariánského příkopu. Bakterie jim názorně předvedly, že skutečně s chutí pojídají uhlovodíky, jako tu největší dobrotu na světě.
Také pátrali po tom, odkud se vlastně berou uhlovodíky, jimiž se zmíněné bakterie v největší pozemské hlubině živí. Ukázalo se, že podstatná část z nich zřejmě pochází z mořské hladiny. Zároveň ale vědce překvapilo, že uhlovodíky také vznikají přímo na dně Mariánského příkopu, kde je vyrábějí některé z mikroorganismů, které tam žijí. Je to vůbec poprvé, kdy byly takové uhlovodíky, které jsou podobné látkám v naftě, a které jsme již našli u řas v povrchové vrstvě oceánu, objeveny u hlubokomořských mikroorganismů.
Video: Long Way Down: Mariana Trench | National Geographic
Literatura
University of East Anglia 12. 4. 2019, Microbiome online 12. 4. 2019.