Možná se při vyslovení jména Gigantspinosaurus zachvějete při pomyšlení, že by už tak obří teropod Spinosaurus mohl být ještě větší, ba přímo gigantický. Ve skutečnosti byl ale „ještěr s obřím trnem“, jak lze toto rodové jméno přeložit, zástupcem úplně jiné vývojové linie dinosaurů a žil také v jiné době a na jiném místě. Jednalo se totiž o vývojově primitivního zástupce skupiny Stegosauria, tedy „obrněných“ býložravých ptakopánvých dinosaurů. Fosilie tohoto pravěkého živočicha byly poprvé objeveny v roce 1985 nedaleko města Ťin-kuan v čínské provincii S´čchuan. O rok později o nálezu informoval tým paleontologů pod vedením Kao Žuej-čchiho, ovšem o fosiliích referovali jako o pozůstatcích jiného stegosaura rodu Tuojiangosaurus.[1] Teprve v roce 1992 byl materiál formálně popsán jako nový rod a druh Gigantspinosaurus sichuanensis ve výtahu z akademické přednášky na paleontologickém sympóziu.[2] Rodové jméno se vztahuje k proporcionálně velmi velkému „ramennímu trnu“ tohoto druhu, který budil původně zdání, že šlo o mnohem většího dinosaura. Ve skutečnosti dnes předpokládáme, že tento stegosaur dosahoval délky jen asi 4,2 metru a hmotnosti kolem 700 kilogramů[3], podle odvážnějšího odhadu paleontologa Thomase R. Holtze, Jr. však mohl být dlouhý až 7 metrů[4]. Jednalo se tedy o obrněného dinosaura ve velikostní kategorii afrického kentrosaura až samotného severoamerického stegosaura. Celých 14 let byl tento taxon považován západními paleontology za nomen nudum, tedy vědecky neplatné jméno, ale v roce 2006 se ukázalo, že tomu tak není. Odborníci na tyreoforní dinosaury totiž doložili, že původní popis byl dostatečný k ospravedlnění gigantspinosaura coby platného taxonu.[5] Ačkoliv i dříve byly publikovány obrazové rekonstrukce tohoto enigmatického stegosaura, po roce 2006 jich výrazně přibylo (což bylo dáno i faktem, že v tomto roce byly vytvořeny první věrohodné rekonstrukce jeho kostry). Gigantspinosaurus se zkrátka znovu dostal na mapu dinosauřích objevů i do hledáčku paleontologických nadšenců. V letošním roce bude navíc publikována další zajímavá studie, podle níž trpěl i tento dinosaurus kostními tumory.[6]
Fosilie gigantspinosaura (holotyp s označením ZDM 0019) byly objeveny v sedimentech souvrství Ta-šan-pchu (svrchní Ša-si-miao) v oblasti městské prefektury C’-kung. Stáří těchto vrstev činí 163 až 157 milionů let a pocházejí tedy z geologického věku oxford v období počínající svrchní jury. Zkamenělina má podobu neúplné kostry zřejmě nedospělého jedince. Lebka s výjimkou spodních čelistí, distální části zadních končetin a konec ocasní části páteře chybí. Dochovaly se také části někdejšího „brnění“ dinosaura v podobě kostěných destiček a štítků. V roce 2005 byl v lokalitě Čchen-ťia objeven druhý exemplář (ZDM 0156) v podobě zkamenělých pánevních kostí. Nápadným znakem tohoto dinosaura jsou relativně malé hřbetní desky a naopak extrémně prodloužené „ramenní“ bodce (odborněji spinae parascapulares). Ty jsou dvojnásobně delší než samotné lopatky, na kterých jsou ukotveny. Lebka byla na poměry stegosaurů poměrně velká a vykazovala trojúhelníkovitý profil. V každé dolní čelisti se nacházelo třicet zubů. Pánevní pletenec byl velmi široký a křížové i první ocasní obratel byly vzájemně srostlé. Snad nejzajímavějším objevem je ale vzácný fosilní otisk kůže gigantspinosaura, popsaný v roce 2008.[7] Má plochu 414 cm2 a nabízí unikátní pohled na skutečnou texturu pokožky jurského stegosaura. Pěti nebo šestiúhelníkové „šupinky“ jsou obklopeny vždy třinácti až čtrnácti menšími čtvercovými až šestiúhelníkovými „šupinkami“ o průměru zhruba 5 až 10 mm. V roce 2006 byl G. sichuanensis označen za nejbazálnějšího zástupce skupiny Stegosauria, případně za zástupce podčeledi Huayangosaurinae (primitivních stegosaurů známých z Číny a západní Evropy).[8] Novější studie z roku 2018 posouvá gigantspinosaura na poněkud vývojově pokročilejší pozici, výše než stojí jeho čínští příbuzní rodů Huayangosaurus a Chungkingosaurus.[9] O nejprimitivnějšího známého stegosaura se tedy rozhodně nejednalo. Největší hrozbou pro gigantspinosaura v jím obývaných ekosystémech byl zřejmě obří teropod z čeledi Methriacanthosauridae rodu Yangchuanosaurus, který při délce téměř 11 metrů dosahoval hmotnosti přes 3 tuny.
Napsáno pro DinosaurusBlog a Osel.cz
Short Summary in English: Gigantspinosaurus was a genus of middle-sized thyreophoran dinosaur from the Late Jurassic (Oxfordian) of China. It was a basal stegosaur found in 1985 and formally described in 1992.
Odkazy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Gigantspinosaurus
https://www.prehistoric-wildlife.com/species/g/gigantspinosaurus.html
https://dinodata.de/animals/dinosaurs/pages_g/gigantspinosaurus.php
https://fossilworks.org/bridge.pl?a=taxonInfo&taxon_no=89460
[1] Gao, R., Zhu, S. & Huang, D. 1986. [čínsky] [The discovery of some stegosaurian shoulder spines in Zigong Municipality]. Vertebrata PalAsiatica24: 78-79.
[2] Ouyang, H. (1992). „Discovery of Gigantspinosaurus sichanensis and its scapular spine orientation“. Abstracts and Summaries for Youth Academic Symposium on New Discoveries and Ideas in Stratigraphic Paleontology(čínsky). null: 47–49.
[3] Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 222 (anglicky)
[4] Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
[5] Maidment, Susannah C.R.; Wei, Guangbaio. (2006). „A review of the Late Jurassic stegosaurs (Dinosauria, Stegosauria) from the People’s Republic of China“. Geological Magazine. 143 (05): 621–634. doi: 10.1017/S0016756806002500
[6] Bao-Qiao Hao; Yong Ye; Susannah C R. Maidment; Sergio Bertazzo; Guang-Zhao Peng; Hai-Lu You (2019). „Femoral osteopathy in Gigantspinosaurus sichuanensis (Dinosauria: Stegosauria) from the Late Jurassic of Sichuan Basin, Southwestern China“. Historical Biology: An International Journal of Paleobiology. in press: 1–8. doi: 10.1080/08912963.2018.1561673
[7] Xing, L. D., Peng, G. Z. & Shu, C. K. (2008). „Stegosaurian skin impressions from the Upper Jurassic Shangshaximiao Formation, Zigong, Sichuan, China: a new observation“. Geological Bulletin of China 27: 1049-1053.
[8] Peng, G., Ye, Y., Gao, Y., Shu, C.-K., & Jiang, S. (2005). Jurassic Dinosaur Faunas in Zigong, Zigong, Sichuan Scientific and Technological Publishing House, 236 str.
[9] Hao, B.; Zhang, Q.; Peng, G.; Ye, Y.; You, H. (2018). „Redescription of Gigantspinosaurus sichuanensis (Dinosauria, Stegosauri) from the Late Jurassic of Sichuan, Southwestern China“. Acta Geologica Sinica. 92 (2)a: 431–441.