Výzkum amerických vědců z Columbia University odhalil nečekaný fenomén. Lidé, kteří málo spí, jsou podstatně náchylnější k obezitě. Pokud někdo spí čtyři či ještě méně hodin denně, má šanci na členství v klubu tlouštíků zvýšenu o 73% oproti běžné, normálně spící populaci. Pět hodin spánku nám dává o 50% vyšší šanci na ztloustnutí a i při šesti hodinách spánku je riziko obezity zvýšeno o 23%.
Nespavci by přitom měli být hubenější, protože energetický výdej spícího člověka je o poznání nižší než u bdících lidí. Ve skutečnosti ale nespavci tloustnou, protože mají narušenou hormonální rovnováhu. Konkrétně mají snížené hladiny leptinu a zvýšené hladiny grelinu. Tyto hormony významně ovlivňují hospodaření s energií a mohou se výrazně podílet na výsledném nečekaném efektu.
Podle vedoucího týmu Stephena Heymsfielda může být tento fenomén pozůstatkem z dávné historie lidstva. Pravěcí lidé se dostávali do evoluční výhody, pokud dokázali během letních dlouhých dní nespat, lovit a sbírat potravu a nabírat sádlo na zimní měsíce, kdy se dalo spát po dlouhou dobu, ale často nebylo do čeho kousnout. Omezení spánku tak vedlo nejen ke zvýšení příjmu potravy, ale i k intenzivnímu budování tukové tkáně.
Jiný americký tým z Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattlu důkladně prozkoumal zdravotní rizika spojená s obezitou a našel souvislost mezi tloušťkou a 41 chorobnými stavy. Kromě „obezitních evergreenů“, jako jsou cukrovka nebo vysoký krevní tlak, figuruje na seznamu zdravotních poruch vyvolaných i nespavost. Že by se kruh uzavíral? Tlouštíci nemohou spát, a proto přibývají na váze?
Netroufám si výsledky prezentované v American Journal of Preventive Medicine podrobněji komentovat. Snad jen ryze osobní hledisko. Trvale spát méně než čtyři hodiny denně podle mé zkušenosti snad ani nejde. Ale možná jsem na to ještě málo tlustý.