O.S.E.L. - Velký hack: Infiltrovala Čína americké servery miniaturními čipy?
 Velký hack: Infiltrovala Čína americké servery miniaturními čipy?
Podle Bloomberg Business Week Čína ve svých továrnách prováděla rozsáhlý hardwarový hack motherboardů pro servery, v rámci úsilí o loupeže technologických tajemství americké vlády i soukromých firem. Zatím ale není jasné, jestli k něčemu takovému došlo či nikoliv.

Došlo k rozsáhlému hardwarovém hacku serverů? Kredit: Google.
Došlo k rozsáhlému hardwarovém hacku serverů? Kredit: Google.
Mohla by to být velká věc, i když se objevila už před třemi lety. Zpravodajská agentura Bloomberg před pár dny zveřejnila obsáhlý materiál, založený na vládních i korporátních zdrojích, který popisuje bezprecedentní hardwarový útok na Spojené státy. Čínští vyzvědači podle nich pronikli do řady amerických firem, včetně Amazonu a Apple. Mělo se jim to podařit díky zákeřnému vniknutí do řetězce dodavatelských společností, které vyrábějí technologie pro americké firmy.


K odhalení rozsáhlého hardwarového útoku mělo dojít v létě 2015. Tehdy si společnost Amazon prověřovala startup Elemental Technologies, protože měla zájem o jeho software pro kompresi obsáhlých videosekvencí a jejich formátování pro různá zařízení. Součástí prověrek se staly i servery, které pro Elemental Technologies postavila americká společnost Supermicro, specializovaná na motherboardy serverů.

Bloomberg.
Bloomberg.


Testeři náhodou zjistili, že motherboardy od Supermicro obsahují miniaturizované čipy, které jsou velké sotva jako zrnko rýže a zároveň nejsou v technické dokumentaci. Amazon to měl nahlásit americkým úřadům a od té doby prý běží přísně tajné vyšetřování. Postižené servery by mohly mít v Pentagonu, v řídících střediscích operací dronů CIA, v palubních sítích lodí U. S. Navy, a také v sítích stovek společností, které se mohou podílet na kriticky významných zakázkách pro ozbrojené složky.

 

Super Micro Computers.
Super Micro Computers.
Podle Bloomergu byly zmíněné miniaturní čipy namontovány v Číně, při výrobě komponent pro motherboardy společnosti Supermicro. Zřejmě je to součást ohromného čínského úsilí krást technologická tajemství, jak v USA, tak i jinde ve světě. Tyto čipy by měly představovat hardwarový hack, umělou slabinu systému, která vytváří tajná zadní vrátka do napadených počítačů. Podle odborníků jsou přitom hardwarové hacky mnohem zákeřnější a hůře odhalitelné, než je tomu v případě softwarových hacků. Z informací Bloomergu vyplývá, že se na této hackerské operaci měla podílet jednotka Čínské lidové armády.


Zpráva Bloomergu vyvolala velký rozruch. Společnosti Apple, Amazon a rovněž Supermicro odmítají jakékoliv povědomí o špionáži, natož vyšetřování. Jejich představitelé dokonce v tomto smyslu informovali americký Kongres. Oslovené zdroje z FBI tvrdí, že o ničem takovém nevědí. Odborníci v tomto případě váhají. Buď je investigace Bloombergu mimo, což je u renomované agentury zvláštní anebo společnosti i americké úřady vytrvale mlží, což je v podobných případech rovněž zvláštní. Čistě technicky by to bylo nejspíš proveditelné a Čína k tomu má prostředky i motivaci. Asi až čas ukáže, čeho jsme tu vlastně svědky.

Literatura
Bloomberg News 4. 10. 2018, TechXplore 4. 10. 2018.


Autor: Stanislav Mihulka
Datum:09.10.2018