V poslední době jsme bohužel svědky velmi nebezpečného používání chemických bojových látek. Nedávný pokus otrávit bývalého dvojitého agenta Skripala a jeho dceru přímo v anglickém Salisbury ukázal, že extrémně toxické bojové látky se mohou objevit i zcela mimo horké válečné zóny, na ulicích měst. Nemluvě o tom, když chemické zbraně zasáhnou civilisty, jako v případě syrského města Dúmá.
V obou případech doprovází chemický útok mohutná vlna propagandy, která se snaží rozptýlit pozornost veřejnosti a světových médií. Proto je naléhavě nutné, aby vyšetřovatelé těchto zločinů měli k dispozici pokročilé technologie detekce použitých bojových látek, s nimiž bude možné rychle a spolehlivě zjistit, jaké látky byly při takovém útoku použity. Takové zjištění smete ze stolu všemožné konspirační teorie, které zamlžují mediální prostor.
Konstantin Vodopyanov z University of Central Florida a jeho spolupracovníci vyvinuli novou analytickou technologii, která vystopuje chemické látky v extrémně nízkých množstvích, podobných množství novičoku, který byl použit při otravě Skripalových. Jejich výzkum nedávno publikoval časopis Nature Photonics.
Technologie využívá poměrně novou metodu, která se označuje jako „dual-comb spectroscopy“. Zahrnuje dva lasery s paprsky infračerveného záření středních vlnových délek, které operují na velmi podobné opakovací frekvenci (repetiton rate). Tyto paprsky pročesávají vzduch, a když zasáhnou molekuly chemických látek, tak se molekuly rozvibrují na specifických frekvencích. Výsledkem procesu jsou charakteristické spektrální „otisky“ molekul, z nichž je možné odvodit, o jaké látky jde.
Americká armáda i další hráči, jimž jde o spolehlivou detekci chemických bojových látek, se již dlouhé roky snaží k tomuto účelu využít laserové technologie. Vodopyanov a spol. ale přicházejí s průlomem, protože jejich metoda detekce zachytí velmi malá množství bojových látek a udělá to snadněji a hlavně rychleji, než dosavadní srovnatelné analytické postupy. Nová technologie je tak citlivá, že v případě některých chemikálií detekuje jednu částici z miliardy (1 ppb). Rozeznala by prý jednu kapku hledané látky v plné nádrži o objemu asi tak 45 tisíc litrů.
V tuto chvíli laserový detekční systém zabírá asi tak metr čtvereční plochy. Podle Vodopyanova by ale brzy mohl být mnohem menší. Vědci zároveň potvrzují, že by s jejich metodou bylo možné detekovat i novičoky. Jenom bychom museli sehnat spektrální otisky takových látek, což by bylo komplikované, ale nikoliv nemožné.
Bylo by skvělé, kdyby se Vodopyanovův detektor co nejdříve dostal k inspektorům Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a také k vojenským jednotkám protichemické obrany i k civilním zdravotníkům. Pohotová detekce použitých jedů v podobných případech rychle umlčí výmysly a také nasměruje inspektory při vyšetřování správným směrem. Podle Vodopyanova by jejich technologie možná i prozradila přesný původ použitých látek, například podle výrobních příměsí.
A nejde jenom o bojové chemické látky. Badatelé jsou přesvědčeni, že by jejich technologie mohla mít daleko širší využití. V medicíně by mohla posloužit například k analýzám dechu pacientů, v chemii zase k výzkumu dynamiky chemických reakcí. Uplatnění by jistě našla i ve výzkumu atmosféry nebo i při hledání života na cizích světech v okolním vesmíru.
Video: Technology To Detect Dangerous Chemicals
Literatura
Defense One 30. 3. 2018, Nature Photonic 12: 209–214.
Byl Jásir Arafat další obětí útoku poloniem-210?
Autor: Miloslav Pouzar (08.02.2016)
Zavraždili zavrženého severokorejského prince nervovým plynem VX?
Autor: Stanislav Mihulka (25.02.2017)
V Sýrii útočili nervovým plynem a nebyla to náhoda
Autor: Stanislav Mihulka (09.04.2017)
Co je zač Novičok, kterým byl otráven Sergej Skripal a jeho dcera?
Autor: Stanislav Mihulka (13.03.2018)
Diskuze:
pěkný rozbor
Čestmír Berka,2018-05-12 13:39:14
https://timhayward.wordpress.com/2018/05/10/briefing-note-update-on-the-salisbury-poisonings-2/
Co je zač MI6?
Josef Hrncirik,2018-04-24 21:45:02
Pro látku VX (s celkem 16ti těžkými atomy v molekule) je udávána perzistence (doba možného působení) při vojenské aplikaci v terénu při 15°C jen 3 dny.
Novičoky mající jen cca 14 těžkých atomů se vypaří cca 2x dříve.
Zbabělá MI6 se odvážila až 50 dnech "dekontaminovat" již po dokonalém vypaření a hydrolýze ev. zamoření, nyní již sichr čisté prostory.
Pro VX se udává poločas rozkladu vodou cca 0,2 dne.
U polárnějšího a rozpustnějčího Novičoku to bude méně.
Po 50 dnech hydrolýzy by klesla koncentrace VX cca 2**250.
a látku V už nelze použít ani jako homeopatický přípravek. Tím spíše Nováčka.
Buy an article for about 60 dollars, or die!
Josef Hrncirik,2018-04-22 12:59:38
Smrtelně mě otrávilo, že jsem musel jako vždy na 3x hledat DOI
10.1038/s41566-018-0135-2 ,teprve pomocí kterého jsem si mohl na Vladimírově SCI hub
otevřít velmi podezřele střízlivý článek, v kolektivu velmi neoblíbeného Kosti přezdívaného uznávanými multidefektory Vodopijan.
Z bojových látek ve svém článku Kosťa pomocí 0,5 l kyvety s 76 m dlouhou optickou drahou pomocí IČ měření zjistil v ovzduší DARPA laboratoře 280 ppb CO; 240 ppb laughig gas; sami si tam naplynovali 1,6 ppm CH4
Josef Hrncirik,2018-04-22 12:44:46
Tyto látky mají vysoké extinkce v jemu snadno dostupných vlnočtech 3300-1820/cm.
Pro velmi snadno měřitelný CO je signál 3 sigma šumu při minutovém měření získán při cca 38 ug CO/m3.
Přátelské páry (spojenecké) VX) zabíjí 50% dočasně živé síly již po 1 minutě při koncentraci 10 mg/m3 vzduchu.
Nováček snadno zajistí i 100 mg/m3.
Pak ale pochopitelně rychle zmizí z míst činů.
Lze očekávat, že detekce vibrací P=O skupiny bude nanejvýš silná jako v C=O;
Detekce signálu 3 sigma během 1 min potřebuje min. cca 0,3 mg Nováčků/m3.
Během měření si však mnohem dříve určitě všimnete velmi silné miosy.
Také Schrader p objevení Tabunu zjistil, že se v laboratoři rychle setmělo.
Nekvalitní US optické hřebeny pro dual-comb spectroscopy neumožnily Kosťovi měřit v oblasti vlnových délek nad 6, ale spíše 7, nejlépe i nad 10 um, kde teprve mají Novičoky vydatné sorbční píky.
Josef Hrncirik,2018-04-24 10:20:36
jak vidno zříti z obr.1 IČ spekter BCHL na s. 113102 článku J.Appl. Phys. 97. 113101(2005).
Mohl změřit jen nezajímavé píky C-H vibrací.
I tak Kosťa děkuje DARPA i NAVY za získané prostředky.
V laboratoři však během měření stoupla koncentrace N2O (laughing gas) nad snesitelnou mez a vyvolala slzení.
Re: Vypoved otraveno chlapce z Dumy
Milan Krnic,2018-04-21 20:04:39
Pěkné, ovšem i taková výpověď je pouze příběh, který nemám možnost ověřit se skutečností, takže co z toho.
I když mají v nádrži 45 000 litrů Novičoku A-234; je použití kapky objemu 45 mikrolitrů nehorázným plýtváním již vyzkoušeným a osvědčeným antropocidem. To by se nedostalo spravedlivě na každého!
Josef Hrncirik,2018-04-20 14:36:51
Oblak Cl2, kterým po větru mezi zasaženými civilisty specialisté bez známek odporu postupují, nelze jednoduchým IR měřením bez kombinačního rozptylu analyzovat, protože molekula Cl2 je symetrická .
Josef Hrncirik,2018-04-20 12:21:02
Není Vodopijan jen Kosťovo krycí jméno?
Josef Hrncirik,2018-04-20 07:55:03
Jde o detektory nebo defektory?
Re: Není Vodopijan jen Kosťovo krycí jméno?
Hans Mahraner,2018-04-20 10:26:40
Josefe, máte na víc než je putinovská propaganda ztrapňováním jmen autorů a tím podvědomé podrývání jejich výsledků. Co vám Konstantin Vodopyanov udělal? Zkuste napsat něco k věci.
Re: Re: Není Vodopijan jen Kosťovo krycí jméno?
Pavel Nedbal,2018-04-20 13:13:24
Víte,
ta protiruská propaganda je tak slabá a tak směšná, velmi podobná té komunistické, že se nemůžete divit, že si z ní děláme legraci - vážněji brát nelze. Jsme vycvičeni z dřívějších let (jsem ročník 51).
Re: Re: Re: Není Vodopijan jen Kosťovo krycí jméno?
Hans Mahraner,2018-04-20 15:03:12
Fajn, to je váš problém, že se nedokážete zbavit memu o kapitalistických imperialistech a v popisu metody detekce chemických zbraní vidíte protiruskou propagandu. Ale toto je web o popularizaci vědy, tak jako čtenář očekávám diskuzi k metodě popsané v článku, ne trapné zesměšňování jména autora.
Re: Re: Re: Re: Není Vodopijan jen Kosťovo krycí jméno?
Karel Rabl,2018-04-20 15:55:12
Hanzi běžte prosím s tou politickou agitkou na jiný server, tady Vám pšenka nepokvete a právě Jan zpochybnil závěry "vědců" a já se s ním ztotožňuji tolik k diskuzi. Já jen dodávám že by mohli objevit nejen "novičok" ale i nějaký prekurzor mu velmi podobný například defoliant použitý na klice u vchodu, když by jste si s ním ošetřil trávník před domem a nesundal si gumové rukavice před ředěním.
Re: Re: Re: Re: Re: Není Vodopijan jen Kosťovo krycí jméno?
Josef W,2018-04-20 21:27:22
Jenže s propagandou tu začal někdo jiný a Hans na to jen upozornil. Ono se to u nás nějak dobře uchytilo, tohle zpochybňování a relativizování čehokoliv (ale jen toho západního - jako bychom my patřili snad někam na východ), pak hloupé zesměšňování a často i používání lží (takzvaných taktických pravd ...). Že jsou ty různé konspirační nesmysly tak populární, módní a "IN", ještě neznamená, že musí být nacpané všude. Tohle není bulvár, ani novárepublika!
Re: Re: Re: Re: Není Vodopijan jen Kosťovo krycí jméno?
Pavel Nedbal,2018-04-20 22:09:45
Tak, aby jste, Hansi, věděl,
komunistický režim jsem z duše nenáviděl, koneckonců, v 68 roce mi bylo 17, netřeba popisovat. Naopak, dobu po revoluci jsem si užil, ihned jsem toho využil, podnikal jsem a velmi mnoho vydělal, jsem zajištěn. A proto mohu srovnávat propagandy, včetně i těch na vojně. Dnešní propagandisté jsou trapní. Mimochodem, jako absolvent VŠCHT jsem sloužil u chem. vojska v Liberci a o otravných látkách něco vím, byl jsem chemický + radiační zbrojíř u roty průzkumu. O tom, jak organofosfáty působí, vím, a proto jsou mi kauza Skripal a záležitosti v Syrii minimálně podezřelé. Především se mi nelíbí, že je snaha situaci neustále vyhrocovat na hranu války, a to i jen rozhodnutími bez bližší analýzy - ať již okamžitá nepodložená politická vyjádření britských představitelů, nebo střílením si raketek bez důkazů. To se Vám zdá naprosto O.K.? Mě ne.
Re: Re: Re: Re: Re: Není Vodopijan jen Kosťovo krycí jméno?
Miroslav Stuchlík,2018-04-20 23:26:07
1. jaký důkaz máte pro tvrzení, že se rozhodovalo bez bližší analýzy? Nebo jde jen o vaše dojmy nepodložené fakty?
2. V Sýrii je válka 7 let, dlouhodobě ji tam udržují rusi. Nebýt jich už dávno bylo po masovém brutálním Assadovi a byla šance na mír.
3. Vyhrocování na hranu války probíhá už několik let na Ukrajině. To ale nejde svádět na GB takže to nevadí?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Není Vodopijan jen Kosťovo krycí jméno?
Martin Grajcar,2018-04-20 23:38:03
Ano, nebyt Rusu, tak by Syrie uz davno byla osvobozena masove mirnym ISIS a vsude by zavladl klid a mir, pravda a laska.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Není Vodopijan jen Kosťovo krycí jméno?
Josef W,2018-04-21 08:03:45
Pane Grajcare, pokud byste sledoval Ruský vojenský zásah v Sýrii, věděl byste, že nebyl až na vyjímky veden vůbec proti IS. Ano, na Sputniku (RT atd.) vždy psali o zásahu proti islámským teroristům, nebo přímo IS, ale pokud jste se podíval do mapy, zjistil jste, že šlo o oblasti umírněné opozice, nebo Kurdů. Sice nejsem takový optimista, abych věřil, že pokud by Rusko nepodporovalo diktátora, zavládl by tam nádherný mír. Ale rozhodně by bylo v Sýrii klidněji a IS by byl potlačen mnohem rychleji.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Není Vodopijan jen Kosťovo krycí jméno?
Milan Krnic,2018-04-21 20:10:40
Které umírněné opozice? A Kurdů?
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce