Možná ještě máte z dětských let doma schovanou hru, která se jmenuje „Hříbečky“. Pokud jsou hříbečky jen ze dřeva a zapichují se do dírek v tvrdém papíru, je vše v pořádku. Pokud ale máte novější verzi s těmi, co mají na nožce magnet, vyhoďte ji. Před dětmi se vyplatí schovávat i jiné malé předměty, jejichž součástí jsou magnety. Magnety jsou pro děti mnohem nebezpečnější, než jsme zřejmě tušili.
Magnety
Magnety jsou kousky materiálu s neviditelnou silou, která k nim věci přitahuje nebo od nich odpuzuje. Nejběžnější permanentní magnety jsou z feritu. Jeho základem je směs oxidů železa s uhličitanem barnatým nebo strontnatým, a z nich se vyrábí technologií zvanou prášková metalurgie.
Pokud se setkáte s magnetem, který vám bude připadat nezvykle „silný“, bude se jednat o nový typ magnetu ze vzácných zemin. Tyto magnety jsou účinnější, ale také mnohem dražší. Vyrábí se technologiemi zvanými slinutí, nebo tmelení a jejich základem je směs prvků neodymium, železa a bóru. Tyto magnety se označují jako RE magnety, případně jako Nd-Fe-B magnety.
Ať už se jedná o klasické feritové, nebo RE magnety, žádné z nich nejsou nebezpečné svým složením ale svým účinkem.
Příčina je prostá
Z poznatků Dr Oestreicha, pediatra a radiologa z Dětského zdravotního centra v Cincinnati vyplývá, že pokud dítě spolkne magnety tak v okamžiku, kdy přejdou z žaludku do střev, hrozí dítěti velké nebezpečí. Magnety mají tendenci se k sobě přitáhnout a pokud k tomu dojde v době, kdy je každý z magnetů v jiném oddílu střeva (protichůdné kličce), potom mezi sebe stisknou stěnu střeva. Sevření je většinou trvalé a stále na stejném místě. Peristaltika tenkého střeva s řídkým střevním obsahem totiž není schopna přitahující se magnety posunout dál. Krátkodobé stlačení stěny střeva by neuškodilo, ale trvalý stisk způsobí, že střevním buňkám se omezí přísun kyslíku a živin a ty rychle odumírají. Vzniká nekróza a střevo v krátké době perforuje. Protržení střeva má za následek sepsi celé dutiny břišní a ta je i v době existence antibiotik a za současných možností medicíny většinou smrtelná. Nebezpečí je proto tak velké, že u těchto případů nejsou obvyklé příznaky, které by na možnost tak závažného onemocnění a protržení střeva, tak jak tomu je například při kolikách z ucpání střev, upozorňovaly. Příčina problémů se většinou zjistí až když už je infekce rozlezlá a nezvládnutelná.
Na vině je pud
Snaha spolykat „vše na co přijdu“ , je dětem vrozená a vyskytuje se u nich v období od 6 měsíců do tří let. Podle Ostreicha přibližně 80% předmětů, které děti spolknou, opustí zažívací trakt přirozenou cestou a většinou to rodiče ani nepostřehnou. Chirurgicky je odstraňováno jen asi 20% předmětů. Děti častěji než magnety pojídají mince, matičky a šroubky, kuličky, a každý rentgenolog by o tom mohl dlouze vyprávět. Zatímco takový pětník klíček nebo nalezená matička prakticky žádnou škodu nenadělají, magnet, ač se na rentgenu jeví stejně, znamená vynesení té nejhorší prognózy. Jakmile se magnety (nebo magnet a kousek jiného kovu) ve střevech „zaseknou“, rozhodují o životě pacienta hodiny. Zachránit jej může jen to, že se na příčinu přijde včas a že dojde k bezodkladnému chirurgickému zákroku.
Skutečné případy
Případy z lékařské praxe o problémech s magnety přináší ročenka: 2004 Year Book of Diagnostic Radiology, kterou nyní dostávají členové americké Radiobiologické společnosti.
Ze zmíněného titulu jsme vybrali případ, který se svým způsobem vymyká tomu, co jsme uvedli výše, že nejohroženější skupina je vymezena hranicí od šesti měsíců do tří let. Případ také popsal Dr. Oestreichem, a týká se dvanáctiletého chlapce.
Chlapec byl přijat do nemocnice s bolestmi břicha. Rentgen odhalil několik předmětů, které se na snímku jevily jako kovové a lokalizovány byly jak v tenkém, tak i v tlustém střevě. Když chlapce operovali zjistili, že všechny ty malé kovové kousky jsou magnety, které byly pozůstatkem kdysi spolknuté magnetické hračky. Ta se v zažívacím traktu postupně rozpadala a magnety se vzájemně „chytaly“ v protilehlých kličkách střeva. Peristaltika je nedokázala posunout a i když byly magnety malé, způsobily mnohočetnou nekrózu tenkého střeva a jeho perforaci.
Hranice ohroženosti právě citovaných dvanácti let ale již byla také prolomena. Svědčí o tom smutný případ z Velké Británie, kde mladí přišli na to, že se k pearsingu dají využít levné technické magnety. Malér na sebe nenechal dlouho čekat a už jsou první operovaní. Inu „děti“.
Prameny: Vyjádření pro sdělovací prostředky Alana E. Oestreicha z Cincinnati Children"s Hospital Medical Center (CCHMC). Kompletní informaci poskytla svým členům RSNA zasláním publikace: Oestreich, A.E., Pediatric Radiology. In: Osborn, A.G., ed. 2004 Year Book of Diagnostic Radiology, Philadelphia, Pa
Diskuze:
Odkud pochází pojem magnetismus
Adam Vašek,2012-05-26 14:30:44
Kdo vynalezl magnet a odkud pochází magnetismus najdes tady:
http://www.magneticportal.cz/magneticke-materialy/odkud-pochazi-pojem-magnetismus
clonění magnetů
Brodský,2008-01-06 14:54:36
dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat jestli je možno neutralizovat (clonit) magnetické vlny, aniž by byla po odstranění clonění snížena funkce daného magnetu.
děkuji za odpověď Lukáš Brodský.
omg
kk,2007-11-07 03:21:04
Prosil bych toho chytrolina co sepsal tuto hovadinu, aby si alespon zjistil jak se slovo PIERCING spravne pise...
smi se
tereza,2006-05-28 11:11:47
martino pearsin do cehokoli si muzes dat kdy chces ale bohuzel musis mit svoleni rodicu a musi tm jit s tebou ja mam earsing v oboci a jazyku a super tak drzim palce a papaapapapap tereza
jde to???????
MARTINA,2006-01-22 17:55:41
mám otázku,je mi 11let a chci pearsing do nosu a do obočí,jde to????,mojemu kamarádovi je 13let a má pearsing v obočí.smí se to?????,,
-
Zdenek,2007-10-14 15:03:17
PIERCING - autor článku se zmínil o "falešném" piercingu, kde se místo propíchnutí dva kousky přitahují skrz kůži. A co se týče estetiky, piercing je nepřirozený hnus, který používají ošklivky asi v domnění, že jim zachrání vizáž. Nebo že proniknou do skupiny jiných ošklivek. Takže snad rodiče budou mít rozum a zatrhnou ti to.
Děkuji za informaci.
Saša,2004-11-03 15:36:42
Nejsou to sice žádná nová sdělení, že se magnety přitahují a tak, ale člověk si to v běžném denním shonu ani neuvědomuje, jak to může být pro děti nebezpečné.
Toto upozornění je třeba mezi rodiči šířit a šířit...
dalším prvkem
pajout,2004-11-02 18:34:44
používaným k výrobě permanentních magnetů je samarium. Samariový magnet připomíná trochu cín a trochu hliník a i docela malý, řekněme 5mm magnet vyskočí z prstů, když se přiblíží tak na 5 cm k něčemu magnetickému. Pokud vím, samarium se v praxi používá při výrobě hi-tech motorků, které jsou pak patřičně drahé.
Kde sehnat kvalitni magnety?
Honx,2004-10-31 19:23:47
Lehce OT, ale nevite kdy by se u nas daly ty kvalitnejsi RE nebo Nd-Fe-B magnety daly sehnat?
Jde mi o par mensich magnetu, jen tak na nejake fyzikalni pokusy. Magnety co prodavaji bezne po papirnictvi jsou velmi slabe a skoro k nicemu.
Kde sehnat
Josef Pazdera,2004-10-31 20:33:09
O Firmě v ČR nevím, ale zhruba za dolar takové magnety zasílá americká firma MPJA. Adresa je:
Marlin P. Jones & Assoc., Inc., P.O. Box 530400, Lake Park, Florida 33403.
Možná poradí další čtenáři Osla.
Tyto magnety jsou v harddiscích z PC...
JakubZ,2004-11-01 16:14:41
stačí sehnat nějaký rozbitý disk a rozmontovat. Jsou celkem silné, kamaráda štíply do krve, když se s nimi hrál :).
ze stareho harddisku
Martin,2004-11-02 12:08:14
Velmi silne magnety se daji ziskat ze starych harddisku (1-2 kusy na disk)
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce