Napsat o rozvoji biotechnologií, že se ženou vpřed, to by ještě ani zdaleka nevystihlo situaci. Tohle je hurikán, který se řítí jako ďábel. Ačkoliv to lidé na planetě nejspíš ještě nezaregistrovali a jsou v klidu, budoucnost je už tady, už ji žijeme. Máme k dispozici genový editor CRISPR, s nímž je možné přepisovat DNA v živé buňce. A teď máme i čtečku DNA, která je velikosti chytrého telefonu a za krátkou dobu přečte kompletně celou lidskou DNA. A taky DNA jiných organismů, samozřejmě. Chápete, jaké to nabízí možnosti? Teď to teprve začne a bude to pořádná jízda. Přečtěte si nějaký biopunk, abyste měli představu, co nás čeká.
Za významným průlomem v DNA technologiích stojí se svým týme Matthew Loose z britské Nottinghamské univerzity. Prostě vzali MinION, kapesní nanopórovou čtečku sekvencí od britských Oxford Nanopore Technologies, a přečetli lidský genom, v tomto případě modelový genom buněčné linie GM12878 Utah/Ceph. Jejich studii uveřejnil časopis Nature Biotechnology.
Je to sotva pár let, co mnozí odborníci vůbec nevěřili, že čtečka sekvencí, kterou lze vzít do ruky, dokáže něco přečíst. Dneska už má MinION za sebou celou řadu úspěchů, včetně unikátních experimentů na oběžné dráze, během nichž astronauti s MinIONem četli DNA organismů na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Úspěšné přečtení lidské DNA opět potvrzuje, že nanopórové čtečky DNA jsou naprosto cool.
Loose s kolegy načetli s MinIONem celkem 91,2 Gb dat o sekvencích, což představuje asi 30-násobek velikosti celého lidského genomu. Zároveň vyvinuli nový protokol, díky němuž MinION zvládne číst ultradlouhé kusy DNA najednou, až do délky téměř 900 tisíc bází. Díky těmto ultradlouhým přečteným kusům bylo možné bez větších obtíží sestavit některé komplikované úseky lidské DNA, jako je hlavní histokompatibilní komplex (MHC).
Podle autorů je skládání přečtených sekvencí do podoby genomu, jako když řešíte hodně složité puzzle. Když ale přečtete velké kusy sekvencí najednou, tak je to jako skládat puzzle s velkými dílky. Je to prostě jednodušší.
Z přečtených dat poskládali genom o délce 2 867 milionů bází, který pokrývá 85, 8 procent čteného modelového genomu, tedy kódující sekvence. Přesnost čtení genomu ve výsledné podobě dosáhla více než 99,8 procent. Podle Looseho jsme už na dohled dne, kdy nám lékař při pravidelné kontrole odebere krev, moč, změří EKG a proskenuje genom.
Mnozí z nás se nejspíš dožijí toho, že přečtení genomu bude rutinní procedurou při vyšetření klinickými specialisty. Čtením sekvencí lze rovněž zachytit infekci viry nebo bakteriemi anebo také sledovat imunitní systém pacienta, který je vždy individuální. Na obzoru se rýsuje personalizovaná medicína, kdy budou pacienti dostávat antibiotika, protinádorové léky i další léčiva šité přesně na míru.
Video: Sequencing DNA (or RNA) / Real-time, Ultra Long-Reads, Scalable Technology from Oxford Nanopore
Literatura
Phys.org 29. 1. 2018, Nature Biotechnology online 29. 1. 2018.
Laciné a bleskově rychlé čtení DNA na dohled
Autor: Stanislav Mihulka (05.07.2010)
Veselá genomika ve stavu beztíže slaví úspěchy
Autor: Stanislav Mihulka (19.10.2015)
Tým Genes in Space-3 úspěšně identifikoval bakterie ve vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (05.01.2018)
Diskuze:
Tak to je síla, co dřív trvalo 10 let
Václav Dvořák,2018-01-31 22:08:37
se dneska zvládne za den... Těší, že bioinženýrství dosahuje podobného pokroku jako výpočetní technika. Osobní startrekovský trikordér už není zas tak velká hudba budoucnosti.
precitanie dna
Peter Hrdlicka,2018-01-31 21:28:35
Ja teda nie som biológ, ale prečítanie miliónov znakov GTCA znamená automaticky že vieme ktorá sekvencia párových bází na tej-ktorej pozícii prislúcha ku konkrétnemu orgánu či konkrétnej funkcii časti organizmu ? Vieme zapínať a vypínať čokoľvek v človeku ? Tam zrejme ešte veda ani zďaleka nie je. Zrejme aj údajne nedôležité časti ( JUNK DNA) nie sú až také nedôležité a budú raz rozkódované. Takže knihu už síce na stole máme, ale ešte nám ostáva zistiť akým jazykom je písaná aby sme mohli pochopiť text.
Re: precitanie dna
Milan Krnic,2018-01-31 21:45:19
cela logicky jde o to, že postupným vývojem, včetně rozšířený a zdokonalování znalostí a technologie ruku v ruce se dopracuje dále. Viz srovnání třeba s počítači ... sálové až dnes mnohokrát lepší s dokonalejšími programy, zvládajícími rozmanité věci, o velikosti prstu.
Chyba v článku
Petr Matas,2018-01-31 21:12:13
V článku se píše: "Z přečtených dat poskládali genom o délce 2,867 milionů bází, který pokrývá 85, 8 procent čteného modelového genomu". Vzhledem k tomu, že lidský genom má řádově 3 miliardy bází, byl zřejmě míněn "genom o délce 2867 milionů bází". V angličtině se totiž čárkou oddělují tisíce.
Skenování DNA
Pavel Šmatelka,2018-01-31 09:15:43
Zároveň se obávám okamžiku, kdy si ti co na to budou mít, např. poskládají genom budoucího potomka jako puzzle na přání. A to bude jen začátek
Re: Skenování DNA
Martin X,2018-01-31 09:26:10
Zaciatok bude uz vtedy, ked sa bude dat urobit DNA test otcovstva na jednoduchom pristroji, ktory sa pripoji trebars k mobilu. To bude rozvodov.
Re: Re: Skenování DNA
Pavel Mikel,2018-01-31 13:01:45
Třeba k mobilu? :-) Nejspíš narážíte na tuto v pravdě kapesní čtečku od stejné firmy, která je momentálně ve vývoji: https://nanoporetech.com/products/smidgion
Každopádně se těším na dobu "genomovou".
Re: Re: Skenování DNA
Petr Špak,2018-01-31 16:18:04
Treba to prispeje k tomu aby zensky nenosily domu kukacky, jejich procento je opravdu vysoke, to je od nich sprostota prvniho radu a rozvod a potupu si jen zaslouzi.
Re: Re: Re: Skenování DNA
Milan Krnic,2018-01-31 19:04:30
V první řadě, svět je kauzální, tedy nějak to už bude, a rozhodně se to v rámci světa a relativního času vyrovná. To, v co doufáte, tedy s největší mírou jistoty nenastane, případně pokud ano, pouze na velmi omezenou dobu (etapa), s promítnutím vedlejších efektů (kdo ví jakých) jinde. On se toho ženy záletu totiž obvykle účastní jiný muž, jehož zájem je aktuálně "trochu" jinde, než ten váš.
Re: Re: Re: Re: Skenování DNA
Václav Dvořák,2018-01-31 22:10:11
Přesně tak, jinak by kukačky už dávno vymřely :D
Re: Skenování DNA
David Literák,2018-01-31 09:35:58
Myslím na to od začátku, co CRISPR existuje - asi tomu neutečeme - regulace podpoří černý trh. Ale třeba budou existovat krásná děvčata, která budou zároveň chytrá a emocionálně v pořádku :) Sice asi budou chodit se světelkujícími Keny s rameny menšího náklaďáku, ale aspoň něco :)
Re: Re: Skenování DNA
Pavel Šmatelka,2018-01-31 10:36:33
Co je na tom špatného pochopíte, až vašeho potomka či prapotomka bude tento genetický výrobek denně nasírat a) tím co si bude o sobě myslet b) tím co bude chopen dokázat c) nejspíš obojím. Začne to soupeřením ve škole bude to pokračovat soupeřením na pracovišti.
Tím neříkám, že léčba na míru nebude super, ale jak to zařídit, aby bylo jedno a vyvarovali se druhého.
Re: Re: Re: Skenování DNA
Vít Výmola,2018-01-31 15:57:37
Tak zrovna tohle je problém, který existuje už dnes i bez genové manipulace.
Re: Re: Re: Skenování DNA
Jiří Kocurek,2018-01-31 18:53:19
Šikana děcek ze zkumavky je realitou nejmíň 30 let. Zakážeme umělé oplodnění?
A že si o sobě někdo myslí, že je nadčlověk, tedy der Übermensch? Tak to bylo nejen v České Sodě, ale mnohem, mnohem dřív. Holocaust ke své existenci genetiku nepotřeboval a pro případný jiný to bude jen a pouze záminka, jak se dostat k moci a k cizím majetkům.
Re: Re: Re: Re: Skenování DNA
Milan Krnic,2018-01-31 19:13:40
Souhlasím s vámi, resp i panem Výmolou. Jsem i pro to, geneticky zvýšit inteligenci, a ve školách vyučovat kritické myšlení (ono ne vždy inteligentní znamená kriticky myslící, a naopak je to bohužel tou inteligencí podmíněno). Kriticky myslící xenofob, nebo rasista není.
Temna stranka
Vendelin Omacka,2018-01-31 08:43:17
A sme o krok blizsie aj k tomuto: https://www.youtube.com/watch?v=W_KruQhfvW4
Re: Temna stranka
Milan Krnic,2018-01-31 19:26:09
To záleží, z jakého úhlu se na to podíváte. Oni i takoví pralesní domorodci jsou (dnes už se spíš sluší říkat byli) pro někoho chudáci. Naštěstí nikdo předem zcela nestanoví míru štěstí člověka, tedy, obecně vzato, šťastný může být prakticky kdokoli. Muška jenom zlatá :)
Skenování DNA
Jan Novák9,2018-01-31 01:12:45
Mě se DNA nemění zase tak rychle takže by stačilo oskenovat ji jednou a data uložit. Co by ale bylo užitečné - oskenovat výtěr aby lékaři konečně přestali předepisovat antibiotika naslepo, mohli zvolit úzkospektrá a přesněji je dávkovat. Když to půjde dobře tak za padesát let by to snad mohlo být v praxi.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce