V únoru 2017 se podařilo do nitra tohoto kontejnmentu proniknout robotem v podobě škorpiona. Ten se dostal až ke zničeným částem roštové podlahy, které byly protaveny stékajícími zbytky roztavené aktivní zóny (zde a zde). Robot se však nedostal do míst, odkud by byl vidět prostor pod reaktorovou nádobou. A právě informace odtud jsou klíčové pro přípravu metod likvidace zbytků roztavené aktivní zóny.
Pohled do nitra kontejnmentu pod reaktorovou nádobou byl velkou výzvou. Překážky ztěžují přístup robotům využívajícím pásový pohon a velmi intenzivní radiace omezuje jejich životnost. Proto se začátkem roku 2018 připravila sestava se zavěšenou kamerou na teleskopickém zařízení, která se protlačila potrubím o průměru 12 cm. Malé a radiačně velmi odolné zařízení, které vyvinula firma Toshiba a výzkumný ústav IRID, pak 19. ledna 2018 úspěšně prozkoumalo oblasti pod reaktorovou nádobou.Hlavní trubka teleskopického zařízení měla průměr 11 cm a délku 13 m. Na ní byla napojena další teleskopická trubka o délce 5 m a na jejím konci byla sestava kamer o hmotnosti 2 kg. Její součástí byly kamery, světelný zdroj, radiační dozimetr a termometr. Samotná průzkumná sonda se na kabelu mohla spouštět do spodních částí kontejnmentu dírou v roštové podlaze.
Vnitřní spodní část podstavce nesoucího reaktorovou nádobou byla pokryta nánosem pískového či škvárového charakteru a mezi ním i zbytky palivových souborů. V nánosech bylo možné v blízkosti zbytků obalu souborů identifikovat zbytky ztuhlé taveniny ze zničené aktivní zóny. Jsou to tak jedny z první fotografií ztuhlé taveniny z aktivní zóny. Jde zatím o první publikované fotografie z tohoto průzkumu, ale i tak je zajímavé si je prohlédnout.
Revitalizace evakuované zóny kolem Fukušimy I postupuje
Autor: Vladimír Wagner (15.07.2016)
Radiace z Fukušimy zamořila celý Tichý oceán...
Autor: Vladimír Wagner (15.12.2016)
Fukušima I na počátku roku 2017
Autor: Vladimír Wagner (24.01.2017)
Robot se konečně dostal do nitra bloku Fukušimy a hned se musel vrátit
Autor: Vladimír Wagner (12.02.2017)
Šest let od havárie ve Fukušimě I
Autor: Vladimír Wagner (11.03.2017)
Průzkum kontejnmentu třetího bloku Fukušimy I podvodním robotem
Autor: Vladimír Wagner (26.07.2017)
Fukušima na začátku roku 2018
Autor: Vladimír Wagner (29.12.2017)
Diskuze:
Otázky
Palo Fifunčík,2018-01-28 12:05:40
Zaujímalo by ma , aká je súčasná úroveň radiácie . Pozrel som na odkazy v článku a tam sa približne pred rokom spomínala úroveň 530 Sievertov za hodinu a v druhom odkaze cca 210 Sievertov . Zmenila sa nejako k lepšiemu aj bezpečnosť v okolí Fukušimy ?
Re: Otázky
Vladimír Wagner,2018-01-28 15:06:13
Bohužel, data o dozimetrické situaci zatím nebyla zveřejněna. Je to možná právě kvůli tomu měření, které inzerovalo 530 Sv/hod. Novináři to interpretovali, jako že se v celém areálu zvýšila radioaktivita a byly z toho strach mezi lidmi a fámy. Navíc pozdější reanalýza dat ukázala, že správná hodnota byla nižší, těch 200 Sv/hod nebo méně. Ono je velký problém tak velké hodnoty měřit v prostředí, kde se radiace mění a přístroj se pohybuje. V principu je však celkem jedno, jestli se dávkový příkon pohybuje okolo 100 Sv/hod nebo stovek několik. Pořád jsou to hodnoty řádově vyšší než u prvního bloku.
Jde o hodnoty uvnitř kontejnmentu, který zabraňuje pronikání radioaktivity ven. Ty už se teď moc měnit nebudou, protože je téměř sedm let po havárii. A pokles radioaktivity uvnitř kontejnmentů je teď již pomalý.
Jiná situace je v areálu elektrárny, tam intenzivní dekontaminace radikálně dozimetrickou situaci zlepšila. V jeho největší části už mohou zaměstnanci chodit v normálním pracovním oděvu. A i jejich pracovní prostředí se radikálně zlepšilo.
Podařilo se zlepšit dozimetrickou situaci u zničených bloků i odstraněním horní části budovy třetího bloku a vybudováním nové. I tam už je radiace nižší.
Situaci s radioaktivní vodou vznikající kontaminací spodní vody se zlepšila po dokončení ledové stěny.
Areál teď své okolí neohrožuje. I proto se otevírají dříve zakázaná území. A začala se dekontaminace těch nejsilněji zasažených. Podrobněji v článku před koncem minulého roku.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce