Není to ani týden, co jsme na OSLU jásali nad sympatickými Rocket Lab, kterým se v neděli 21. ledna povedlo úspěšně vypustit malou nosnou raketu Electron se 3 nanosatelity. Byl to pozoruhodný úspěch, v mnoha ohledech. A to jsme ještě nevěděli, že spolu s nanosatelity měla raketa Electron na palubě ještě jedno, docela úžasné překvapení.
Věděl to podle všeho jenom málokdo. Raketa vynesla na oběžnou dráhu pasivní satelit Humanity Star ve tvaru mnohostěnu. Povrch satelitu je z vysoce odrazivého materiálu a odráží sluneční záření kolem sebe, i dolů na Zemi. Podle Rocket Lab teď bude viditelný pouhým okem a vytvoří tím sdílený zážitek pro celé lidstvo.
Když raketa Electron stoupala vzhůru při misi „It's Still a Test“, tak se psaly dějiny. Byl to první kompletně úspěšný vesmírný let pro Nový Zéland. Rovněž šlo o první komerční vesmírnou misi, která odstartovala z jižní polokoule. Zakladatel a šéf Rocket Lab Peter Beck chtěl ale něco extra. Nakonec se rozhodl pro satelit Humanity Star, který považuje za symbol inspirace pro lidi celého světa.
Technologie satelitu Humanity Star je velmi prostá. Satelit byl složený ve druhém stupni rakety Electron. Když se dostal na oběžnou dráhu, tak se rozložil do mnohostěnu z uhlíkových vláken. Průměr satelitu je něco přes metr a jeho povrch pokrývá 65 vysoce odrazivých panelů. Konstruktéři se při stavbě Humanity Star inspirovali fenoménem záblesků Iridium, který si získal proslulost kvůli zábleskům odraženým od plochých panelů satelitů typu Iridium. Díky těmto zábleskům jsou satelity Iridium nejjasnějšími umělými objekty na noční obloze.
Satelity Iridium se blyští neúmyslně, pro Humanity Star to byl jednoznačný záměr. Aby Hvězdu lidstva viděl skutečně každý, tak ji Rocket Lab umístili na polární oběžnou dráhu. Satelit tam oběhne Zemi jednou za 90 minut. Humanity Star by měla zářit lidstvu asi tak devět měsíců, a pak se rozpadne a shoří v atmosféře. Na webu Humanity Star může každý sledovat, kdy a kde bude satelit zářit na jejich noční obloze.
Podle Becka je Hvězda lidstva jako znamení. Ať jste kdekoliv, ať se vám stane cokoliv, každý teď může vidět Humanity Star na noční obloze. Beck doufá, že teď lidé mohou hledět na Hvězdu na pomezí hlubokého vesmíru a získat tím nový úhel rozhledu nad svými životy, činy i jejich významu pro lidstvo.
Jak už to tak bývá, i ty nejušlechtilejší nápady si najdou své zaryté odpůrce. Astronomové se vztekají, že jim teď zářící satelit na obloze bude narušovat pozorování. Podle nich jde o akt vesmírného vandalismu, jako kdyby někdo počmáral oblohu světelným graffiti. Život je ale o kompromisu, takže se vášně snad časem zklidní a zůstane vzpomínka na zajímavý experiment, který mnoha lidem zpestřil procházky pod noční oblohou.
Video: Rocket Lab - Electron launch
Literatura
Rocket Lab 25. 1. 2018.
Úspěšný start soukromé nosné rakety Falcon 9
Autor: Stanislav Mihulka (05.06.2010)
Česko se vrací do vesmíru: Indická raketa vynesla nanosatelit VZLUSat-1
Autor: Stanislav Mihulka (23.06.2017)
Novozélandští Rocket Lab úspěšně vypustili raketu Electron
Autor: Stanislav Mihulka (21.01.2018)
Diskuze:
Už to spadlo
D Fly,2018-04-02 21:18:51
Spadlo to už v březnu, na obloze sem to viděl jen jednou, a ještě k tomu dost nad obzorem :-(
Okopírovali to...
Miloš Petráček,2018-02-11 13:45:19
Nojo, zase to okopírovali: http://boomstarter.ru/projects/shaenko/kosmicheskiy_sputnik_mayak
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rusove-poslali-do-vesmiru-majak-nocni-oblohy-bude-viditelny-pouhym-okem-34348
A Kim se zase ptá, proč jen on nemůže do rakety něco tajně propašovat a provést pouhý test.
Josef Hrncirik,2018-01-28 08:11:58
Astronomové se vztekají?
Lukáš Král,2018-01-27 17:33:28
A můžete prosím uvést, kteří konkrétně to jsou? Těch pár, co znám, se na to těší...
Co je na tom dobrého ?
Pavel Aron,2018-01-27 14:10:24
Nestačí to smetí na zemi ? Země místo lesy pokrytá mrakodrapy, půda nekonečnými sklady ? A teď umělá světýlka na obloze ? Ne to nepovažuji za nic skvělého.
Re: Co je na tom dobrého ?
Štefan Ürge,2018-01-27 15:29:30
Plne súhlasím! Zvažujú opakovanie, treba im na stránke písať, nech to nerobia!
Re: Co je na tom dobrého ?
Josef Hrncirik,2018-01-28 17:04:55
Je to nejspíš skvělá klamavá reklama, kterou jsou všichni humanitárně bombardováni.
Humanity Star prý uvidí naráz všichni praví liberálové, protože obíhá po polární dráze.
Jenomže ve výšce 300 - 500 km a vlastně relativně nestabilně, protože je lehká s velkým odporem.
Všichni uvidí (v tisku), jak jim vyjde termín ?porodu po 9 měsících.
Vzhledem k nízké dráze bude Star viditelná jen asi krátce kolem hranice dne a noci.
Na rozdíl od ?vysoko letícího Iridia s ?velkými plochami ?stabilizovaných antén,
humanitární prasátka od diskozrcadel jen cca 30 cm velkých budou mít přímý záběr jen
?cca 3 km na Zemi a jen při velmi šikmém dopadu a tím i vzdálenosti širší, ale na úkor intenzity.
Kdyby byla Star zcela bez rotace, prasátko by svítilo až cca ?6 s na pozorovatele na líné Zemi.
Pokud by diskokoule rotovala 1 Hz, jediný viditelný (přímý odraz plného kotouče životodárné hvězdy) záblesk by trval cca 2,5 ms a tím by celá diskotéka skončila a další šance ve stejném místě bude jen za šera průměrně ?po 3 dnech, pokud uvažuji za účinné cca 6 zrcadel v rozumných úhlech.
Celé lidstvo bude velmi překvapeno, pokud dokáží diskokoule ustabilizovat, věštit jejich trajektorie (i jen životnost) a zejména rotaci, hlavně při snižování dráhy.
Obávám se však, že to Celé Lidstvo sjednotí malými a krátkými a hlavně nepředpovídatelnými, tj. prakticky nepozorovatelným effecty.
Možná se jako naprostý amatér mýlím a astronomové a liberálové mě hravě a rychle roznesou zde na oslích kopytech, ev. o EFFECTECH již existují velkolepé předpovědi.
odpůrci
Jiří Petráš,2018-01-27 13:06:17
Souhlasím s odpůrci a nejsem astronom ani astrofotograf. Popis v článku jaký hezký společný zážitek to přinese, na to si myslím že stačí např zářivost vesmírné stanice i když nevím jestli mají co sledovat lidi blíže k pólům, ale ty zas mají polární záři. Naštěstí, že to je na nízké dráze a tak se to nepřidá ke kosmickému smetí.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce