Gamblerství neboli patologické hráčství je zvláštně nechutnou závislostí. Když se v mozku zasekne představa úžasné výhry, tak pro to závislý hráč obětuje úplně všechno. Problém je ovšem je, že hazardní hry jsou postavené tak, aby v nich prakticky nebylo možné vyhrávat. Gambleři jsou schopni prohrát ohromné částky, což zcela dramaticky ruinuje jejich životy a zásadně ohrožuje jejich rodiny a blízké. V dnešní době proto hazard představuje jedno z velkých civilizačních rizik.
Jednotlivé země jsou si tohoto problémy obvykle vědomy a snaží se hazardní hry nějakým způsobem regulovat. Závislost hráčů ale bývá velmi silná a zisky provozovatelů hazardu zase velmi vysoké, takže se hazard regulacím velmi kluze vyhýbá a snaží se při tom využít každou skulinku v zákonech.
Kreativní Finové se proto rozhodli jít po krku gamblerství (a spolu s ním i hazardu) jinou cestou. Řekli si, že nejde ani tak o zločin, jako o nemoc. Tým vědců finského institutu National Institute for Health and Welfare (THL) v Helsinkách spustil první klinický test rychle účinkujícího spreje proti gamblerství. Dlouhodobá léčba tohoto typu by prý mohla zbavit gamblery závislosti trvale.
Klíčovou složkou spreje proti gamblerství je naloxon, čili lék používaný k zastavení účinku opiátů, především při předávkování. Molekuly naloxonu si konkurují s molekulami opiátu v přístupu k receptorům a tím blokují účinek opiátů. Když se na receptor naváže naloxon, tak ho neaktivuje a zároveň ho zablokuje. Naloxon tedy působí proti opiátům, je to jejich antagonista.
Návykové látky, jako jsou právě opiáty, a hazardní hry fungují v mozku obdobně. Ovlivňují stejné mozkové spoje velmi podobným způsobem. A toho se finští odborníci snaží využít. Antagonisté opiátů, jako naloxon, současně nepřímo omezují produkci dopaminu v mozkových buňkách. Dopamin je významný neuropřenašeč (neurotransmiter) i neurohormon a podílí se na regulaci nervové soustavy. Mimo jiné hraje klíčovou roli v centrech odměn, kde je zodpovědný za navozování příjemných pocitů. A v těchto centrech se také rozvíjejí závislosti, takže dopamin je přímo v centru dění. Naloxon svým účinkem připraví gamblera o ten omamný pocit, kvůli kterému hraje. A tím je atak závislosti do značné míry vyřešen.
Finové zahajují test spreje v těchto dnech. Poběží jeden rok a účastní se ho 130 gamblerů. Polovině z nich budou stříkat do nosu naloxon, druhé polovině placebo. Vědci již dříve zkoušeli podobné experimenty s naloxonem v pilulkách, ten se ale příliš neosvědčil. Naloxon ve spreji účinkuje mnohem rychleji. Nosní dutina je protkaná vlásečnicemi a účinná látka se tu rychle vstřebává. Rychlý účinek léku je pro gamblery velmi důležitý, protože jejich závislost bývá extrémně nutkavá a je velice těžké ji vzdorovat.
Podle šéfa výzkumu Hannu Alha je potřeba hrát u gamblerů doopravdy drsná. Touha se přivalí okamžitě a tableta, která působí asi tak za hodinu, je v takovém případě k ničemu. Finové tedy použili nosní sprej s naloxonem a v experimentech na finské Univerzitě v Turku zjistili, že naloxonový sprej účinkuje na gamblera za pár minut.
Proč právě Finsko? Ve Finsku je gamblerství až překvapivě rozšířené. Určitým stupněm problematického hráčství jsou postižena téměř 3 procenta Finů. Jak už to bývá, nejhůře jsou zasaženi mladí muži z chudých poměrů. Finsko také není právě napřed v regulaci hazardních her. Nosní sprej proti hráčství by proto ve Finsku měl padnout na úrodnou půdu.
Video: Hannu Alho – Treatment of Pathological Gambling
Literatura
IFL Science 9. 1. 2018, YLE 7. 1. 2018.
Je horší extáze nebo alkohol?
Autor: Josef Pazdera (03.08.2006)
Závislost na nikotinu neurčují jen geny
Autor: Jaroslav Petr (18.07.2008)
O závislosti na alkoholu, přejídání a možná i dalších neřestech
Autor: Josef Pazdera (30.11.2008)
Extáze léčí nejtvrdší posttraumatické stresové poruchy
Autor: Stanislav Mihulka (20.07.2010)
Genovou terapií proti závislosti na nikotinu u myší
Autor: Stanislav Mihulka (30.06.2012)
Léčba závislostí „rájem“
Autor: Martina Štěpánová (16.10.2016)
Diskuze: