O senzačním nálezu z roku 2009, představujícím jednu z nejdelších sérií fosilních otisků stop sauropodního dinosaura na světě, již byla na Oslu zmínka. K objevu došlo stylově v pohoří Jura (podle kterého nese svůj název prostřední z trojice period druhohorní éry), a to nedaleko francouzské vesničky Plagne. Další práce na lokalitě ukázala, že série stop obřího dinosaura je dlouhá asi 155 metrů, což z ní činí vůbec nejdelší známou sérii fosilních stop sauropoda na světě. Výzkum francouzských paleontologů z CNRS (především z nedalekého Lyonu) vedl v letech 2010 až 2012 k odkrytí další série stop (včetně stop dravých teropodů) a prodloužil do té doby známou sekvenci obřích kruhovitých otisků pozdně jurského sauropoda.
Na kusu louky o rozloze tří hektarů bylo nakonec napočítáno 110 navazujících stop obřího sauropoda ve zmíněné délce. Datování vápenců ukázalo, že stopy byly vytvořeny v období raného tithonu, doby před asi 150 miliony let, tedy v období svrchní jury. Francouzský sauropod žil tedy ve stejné době, jako například jeho slavní příbuzní Diplodocus, Brachiosaurus nebo Apatosaurus ze Severní Ameriky. V té době byla Evropa sítí ostrovů v mělkém teplém moři, ležícím na rozsáhlé karbonátové platformě. Přítomnost obřích sauropodů ukazuje, že vegetační pokryv na těchto ostrovech musel být dostatečný na to, aby uživil i takto velké živočichy. Dinosaurus otiskl své šlépěje pravděpodobně do bahna jakéhosi dávného mořského zálivu.
Napsáno pro Dinosaurusblog a osel.cz
Odkazy:
http://www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171113195133.htm
http://www2.cnrs.fr/en/3023.htm
Jean-Michel Mazin, Pierre Hantzpergue, Nicolas Olivier. (2017). The dinosaur tracksite of Plagne (early Tithonian, Late Jurassic; Jura Mountains, France): The longest known sauropod trackway. Geobios; 50 (4): 279. doi: 10.1016/j.geobios.2017.06.004
Ve stopách posledních gigantů
Autor: Vladimír Socha (25.09.2017)
Diskuze:
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce