Opeřený tyranosaurus  
V jemných druhohorních nánosech na severovýchodě Číny byly objeveny fosilie předka tyranosaurů – s peřím.

Objev prvních dinosaurů s peřím v roce 1995  byl pro laickou i odbornou veřejnost šokem. Od té doby jich byla nalezena celá řada a vědci došli k závěru, že více či méně peří (více či méně vyvinutého) měla překvapivě dlouhá řádka dinosaurů. Už před časem se objevily názory, že pera nechyběla zřejmě ani tyranosaurům, kteří si spolu s velociraptory vydobyli nehynoucí slávu ve filmu Jurský park.
Nález 130 milionů let staré lebky a dalších částí kostry spolu s otisky jasně dokládajícími opeření, který se povedl čínským paleontologům ve vyhlášené lokalitě Liaoning, je nejstarším nálezem ostatků dinosaura ze skupiny tyranosaurů. Vyhynulý tvor dostal jméno Dilong paradoxus. Jménem „dilong“ byl ve staré Číně označován drak, jméno paradoxus odráží fakt, že u tyranosaurů by peří čekal jen málokdo. Dinosaurus byl velký asi jako větší pes a byl to zdatný masožravec. Na rozdíl od svého mnohem většího a slavnějšího následníka druhu Tyranosaurus rex měl ještě plně vyvinuté přední končetiny, takže si jimi mohl přidržovat potravu.
Jeho peří je velice primitivní. Nemělo ještě brk a prapor, jak jej známe u ptačích per. Byla to spíše jakási dlouhá chlupovitá  „prapera“ a sloužila menším dinosaurům jako tepelná izolace. Jejich otisky by se u fosilie dilonga asi vůbec nedochovaly, kdyby nebyla mršina dinosaura velmi rychle překryta jemným sopečným popelem. Velcí dinosauři zřejmě o tohle „opeření-ochlupení“ přišli, protože jejich těla byla dost velká, aby si udržela teplo i bez vnějšího termoizolačního obalu. I když laickou veřejnost zaujme právě peří, experti si na nálezu z Číny cení něco jiného – nabízí jim náhled do hlubší historie tyranosaurů. Přední světový odborník na dinosaury Thomas Holtz si pochvaluje především dokonalé zachování kostry.
„Peří – to je jenom třešnička na dortu,“ dodává Holtz.
Autoři filmu Jurský park 4 prý už zareagovali na rostoucí počet nálezů opeřených dinosaurů a v jejich díle se to prý pernatými dinosaury jen hemží.

kostra dinosaura

záběr z filmu

Hrdinové slavného filmu koukali s pusou dokořán na dinosaury pokryté šupinatou kůží. Kdyby se jim nabídl pohled na opeřené dinosaury, musela by jim spodní čelist asi upadnout.

tyranosaurus

Tyranosaura ale autoři série o jurských parcích předělávat nemusejí – ten byl zřejmě bez peří.

Pramen: Nature a Jurassic Park

 


Datum: 07.10.2004 07:03
Tisk článku


Diskuze:

tyrano saurus

adam,2008-05-18 10:06:25

Tyranosaurus jejediný z největších a také oosledních terorú.Největší samice váží6 tuán a je vysoká až 12 metrú.

Odpovědět

Tak tohle mne opravdu zaujalo.

Saša,2004-10-07 11:19:06

A nějak se mi vybavuje pštros dvouprstý - on třeba i takový apatosaurus klidně mohl mít někde nějaké chomáče peří jen tak pro srandu...

Odpovědět


to těžko

Seismosaurus,2004-10-13 19:57:27

Sauropodi pernatý integument nepotřebovali. V článku je jedna chyba...první opeřený dinosaurus byl objeven v říjnu 1996, ne 1995

Odpovědět


Sekundárně bez opeření

Seismosaurus,2005-01-21 15:42:42

Ani Apatosaurus, ani Brachiosaurus v JP "peří" určitě neměli. U tak velkých živočichů ostatně ani nebylo třeba, vzhledem k velkému objemu těla oproti povrchu neztratili vyzářením do okolí svou tělesnou teplotu. Navíc je peří sympleziomorfií pouze coelurosauridních teropodů, sauropodi jsou taxonomicky značně vzdáleni. I když je pravda že collagen fibres se nalezly už i u ornithischijního Psittacosaura.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz