Australská společnost Tasmanian Alkaloids prozkoumala ve spolupráci s Philem Larkinem, Anthonym Millgatem a Barrym Pogsonem z The Australian National University odrůdu bezmorfinového máku zvanou Norman a zjistili, že mák produkuje významně zvýšená množství alkaloidů thebainu a oripavinu. Ty jsou pro farmaceutický průmysl vysoce ceněnou surovinou pro výrobu léků na tišení bolestí. Norman má významně pozměnu aktivitu genů, které se podílejí na tvorbě morfinu. Díky tomu probíhají jeho biosyntické procesy poněkud v jiných poměrech. Tým vědců se nyní šťourá v makových genech a doufá, že se jim povede vytvořit máky, které by vyráběly žádané alkaloidy „na přání“.
Přítomnost morfinu v máku (především v nezralých makovicích) je velkou překážkou pro pěstování této plodiny a v některých zemích je pěstování máku zakázáno stejně, jako je u nás postaveno mimo zákon pěstování konopí vhodného pro produkci marihuany. Firma Tasmanian Alkaloids získala první bezmorfinový mák už v roce 1995 pod označením TOP1 a na trh jej jako uznanou odrůdu Norman uvedla v roce 1997. Od té doby se Norman na tasmánských polích opravdu ujal. Tasmánie dnes zajišťuje 40% světové produkce maku. Ta ale končí v drtivé většině nikoli v makových buchtách ale v kotlích farmaceutických firem.
Mák není zdaleka jen na buchty a na sypání housek.
Dá se s ním užít kopec legrace.
Ale pomůže, i když je opravdu zle.
Aby pomáhal ještě víc, o to se starají i v australské firmě Tasmanian Alkaloids. Takhle se sejí na pozemcích firmy nové šlechtěné máky.
Logo firmy Tasmanian Alkaloids jasně vypovídá o tom, co je jejím největším koněm.
Pramen: Tasmanian Alkaloids
Diskuze: