Injekce kmenových buněk do oka léčí poškozenou sítnici  
Tento týden zveřejnili vědci zprávu, že injekcí kmenových buněk se jim daří zachraňovat zrak myším, které by jinak osleply. To znamená, že by některé druhy lidské slepoty měly být léčitelné ošetřením buněk z pacientovy vlastní kostní dřeně.
Každý obrázek okolí, který si vytváří  mozek, se nejdříve zrcadlí na oční sítnici (retina). Tam vstřebává nepočitatelně mnoho zrakových buněk -  tyčinek a čípků  - světlo a barvy, které vstupují do oka zornicí a čočkou s proměnlivou silou a  vlnovou délkou. Ohnisko vidění  (centrum obrazu) se zobrazuje na takzvané žluté skvrně (macula lutea). Zde jsou uloženy zrakové buňky vybavené čípky, které jsou odpovědné za barevné vidění a také za  ostrost vidění . Druhé - tyčinkové - buňky  jsou umístěny dokola na periférii žluté skvrny a umožňují orientaci v prostoru a vidění ve tmě nebo šeru. Zatímco při degeneraci žluté skvrny jsou postiženy čípky, při onemocnění sítnice (retinis pigmentosa)  jsou zasaženy tyčinky.  A právě na skupinu chorob nazývaných retinitis pigmentosa se výzkumníci v americkém Scripps Research Institute (SRI) zaměřili. Při retinitis pigmentosa se postupně rozpadá sítnice a s tím pozvolna a neodkladně nastupuje zhoršení zraku až slepota. Bohužel, lidstvo zatím odpovídající léčbu na tuto chorobu, která se postihuje  jednu z 3 500 osob, nezná.
Martin Friedlander ze  Scripps Res. Institutu ve městě La Jolla v Kalifornii se svým týmem vyextrahoval z kostní dřeně dospělých myší směs kmenových buněk. Poté tyto buňky injekčně vpravil do očí novorozených myší. Jednalo se o myši, které byly geneticky vyšlechtěny k tomu, aby  se u nich retinis pigmentosa vyvinula a aby osleply. Kmenové buňky byly těmto myším do očí vpraveny ještě před tím, než se u nich choroba „rozběhla“. Injekce buněk v řadě případů chátrání zraku zamezily. V očích myší docházelo po injekci k ochrannému efektu, který pomáhal zachovat především čípky odpovědné za barevné vidění. Zlepšovala se ale také ostrost zraku.
Ošetřené myši byly také dlouho schopny  rozlišovat světlo a tmu, zatímco neošetřené myši byly dávno slepé.
O kmenových buňkách toho bylo již napsáno mnoho. Jsou prakticky schopny dát vznik „kdejakému“ typu buňky v těle. Dosud ale není známo, jak se jim ve zde popsaném případě daří v chorobou postiženém oku pomáhat a zrak napravovat. Stejnému týmu výzkumníků z La Jolly se již dříve podařilo prokázat, že kmenové buňky mohou zpevňovat cévní kapiláry v sítnici, a omezovat tak jejich rupturám. Soudí se, že toho docilují tak, že se do cévní stěny integrují. Některé kmenové buňky se zřejmě mohou v oku podílet na tvorbě molekul, které vylepšují jak stav krevních kapilár, tak stav očních čípků.
Šéf výzkumného projektu Friedlander předpokládá, že také u lidských pacientů trpících retinitis pigmentosa, mohou injekce jejich vlastních kmenových buněk získaných z vlastních kostí pacienta, zabránit zhoršujícímu se rozpadávání oční sítnice. A dodává: „Není důvod otálet, spěcháme s tím do kliniky“.
Vědci hodlají metodu aplikovat hned, jakmile se jim podaří shromáždit dostatek důkazů, že technika je bezpečná. Oční specialistka Lois Smithová, která se zabývá očními chorobami na Harvardské universitě v Massachusetts, podle časopisu Nature, dokonce prohlásila: „ Tato technika je jednou  z nejslibnějších zaměřených proti slepotě za posledních několik let“ .

sítnice

Postupující poškození sínice při chorobě retinitis pigmentosa. Nahoře je sítnice normální, spodní polovina sítnice s tmavou pigmentací (zbytky po výronech krve) je chorobou postižena.

Retinitis pigmentosa má mnoho příčin a tak je obtížné najít něco, co by zabíralo na všechny případy. Kmenové buňky možná mají šanci se takovým lékem stát. Optimisté mezi odborníky naznačují, že by mohly zabírat i na další formy slepoty. Zhoršování zraku je nejčastěji spojeno s cukrovkou a pak také s věkem podmíněnou makulární degenerací. V obou případech dochází v sítnici k nenormálnímu růstu krevních kapilár. Je šance, že kmenové buňky budou vyrábět látky, které „poblázněné“ kapiláry vyspraví a zkorigují jejich růst v obou jmenovaných případech.

Pramen: Scripps Research Institute,

Datum: 21.09.2004 04:23
Tisk článku


Diskuze:

Mrtvá oční sítnice

Jiří321 Sedláček24,2019-06-27 11:10:58

Jak je možné,že v roce 2014 Japonci voperovali 70 leté ženě oční sítnici a zde 5 let poté skutek utek.Já z této lékařské nemohoucnosti nemohu sehnat práci,jelikož na FN Brno mě zmršili operaci a údajně je to neoperovatelné.To si říkají profíci.Fuj.A přitom už se nějaké operace dějí i v Evropě,ovšem nikdo mě nedá zprávu kde a kolik by to stálo.

Odpovědět

kmenové buňky

Petra S,2011-04-08 13:24:56

Dobrý den,
doufám, že se všem daří dobře a že se našla nějaká léčba na vaše problémy. Zajímalo by mě, jaké jsou v roce 2011 pokroky v léčbě retinitis pigmentosa kmenovými buňkami?
Jinak obecně u kmenových buněk se předpokládá parakrinní účinek - působí hormonálně na svoje okolí a napomáhají růstu nových kapilár. U diabetu se úspěšně zkouší kmenové buňky z kostní dřeně pro léčbu komplikací diabetické vaskulopatie dolních končetin (diabetická noha) Důležité je, že se používají autologní (vlastní) buňky. Bylo by tedy možné využít i vlastní buňky z pupečníkové krve.

Odpovědět

odchlip sitnice

Jura,2005-06-02 01:27:15

Hledam lidi kteri maji problem jako ja.Odchlipla se me sitnice,necekane,v rijnu 2003.Pri operaci v Brne kde se me prvne chteli zbavit a poslat k Mudr Rihove do Prahy,se primoudrili a oko operovali.Byl vlozen Sil.olej ktery v dubnu 05 spusobyl vyvoj sedeho zakalu.Dnes 2.6.05 v 8hod.rano jsu obednan na prijem k II.operaci.Ta ma spocivat v odstraneni sedeho zakalu,a vypusteni Sil.oleje.Pak asi vlozeni cocky a doufat v zazrak=ze se za rok a 8mesicu sitnice prichytla.I kdyz lekar moc optimista neni,ja uz vubec ne.Je me 28 nekurak,bez cukrovky,A dodnes nevim proc.Hledam lidi,kterym se sitnice prichytla a kterym ne.A jake jsou duvody tak divnemu odchlipu.Pane doktore,v pripade opetovnemu odchlipu,mam se nechat obednat na operaci k dalsi varce Sil.oleje, k Vam?Jsem z Brna,Poj,VZP.Diky za info.Jiri Prima

Odpovědět

Naděje

DANA,2004-12-26 09:47:41

Také doufám, že výzkum v oblasti kmenových buněk
pomůže uchovat zrak lidem které postihla RP.

Odpovědět

Konečně dobrá zpráva

Láďa,2004-10-29 20:26:07

Dobrý den
Na něco podobného čekám už pěkně dlouho,doufám že to výjde.

Odpovědět

je treba a mozné zachranit sitnici?

Balusinska,2004-10-22 16:55:17

Ztracim zrak - mam poskozenou sitnici a hledam vše co by mi pomohlo ji zachranit - operace, leky, leiser atd..... zde i v cizich zemich. Dekuji za pomoc Balusinska

Odpovědět


degenerace sitnice

Andrea,2006-05-17 20:50:12

Ahoj, byla mi zjistena degenerace sitnice. A to je mi teprve 18 let. Pri teto nemoci vetsinou dochazi k tunelovemu videni az k oslepnuti. Pri teto diagnoze me doktori poslali na perimetr, z nehoz mi uvedli , ze jsem skoro uplne slepa. Bojim se , ze se jednou probudim a neuvidim nic. Muzeme si o tom neco napsat a treba si poradime a muzeme zkouset a hledat nadeji spolecne.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz