Překvapení v galaxii Cygnus A: Nový objekt u supermasivní černé díry  
V nitru dlouho známé rádiové galaxie Cygnus A se najednou objevil nový objekt. Je to druhá supermasivní černá díra nebo snad neobvyklý typ supernovy?

 

Objevili jsme v nitru Cygnus A novou supermasivní černou díru? Kredit: Bill Saxton, NRAO/AUI/NSF.
Objevili jsme v nitru Cygnus A novou supermasivní černou díru? Kredit: Bill Saxton, NRAO/AUI/NSF.

Cygnus A, to je pojem. Jde o známou rádiovou galaxii ze souhvězdí Labutě, vzdálenou asi 850 milionů světelných let, která je ve skutečnosti jedním z nejsilnějších rádiových zdrojů na obloze. Cygnus A má zběsile aktivní galaktické jádro, z něhož se řítí dva krásné protilehlé výtrysky hmoty monumentální délky, která mnohokrát přesahuje velikost samotné galaxie.

 

Daniel Perley. Kredit: Liverpool John Moores University.
Daniel Perley. Kredit: Liverpool John Moores University.

Galaxii Cygnus A objevil v roce 1939 průkopník radioastronomie Grote Reber. Od té doby je to oblíbený objekt k pozorování, na který se zaměřují různé teleskopy a zařízení. Když se ale na tuhle galaxii podíval Daniel Perley z institutu Astrophysics Research Institute na britské Liverpool John Moores University se svými spolupracovníky, s pomocí radioteleskopů observatoře Very Large Array (VLA) v Novém Mexiku, tak tam nalezli něco zvláštního.


Ke svému velkému překvapení objevili poblíž galaktického jádra Cygnus A nový objekt, který není patrný na žádném z předešlých snímků této galaxie. Zároveň jde o natolik výrazný a jasný objekt, že by rozhodně měl být zachycen i dříve, pokud by tam už tehdy byl. Vše nasvědčuje tomu, že se od roku 1996, kdy byl naposledy pořízen detailní rádiový snímek Cygnus A, v této galaxii něco významného stalo.

 

Karl G. JanskyVery Large Array, Nové Mexiko. Kredit: John Fowler / Wikimedia Commons.
Karl G. JanskyVery Large Array, Nové Mexiko. Kredit: John Fowler / Wikimedia Commons.

Perley s kolegy se pak pustili do pozorování galaxie Cygnus A se sítí radioteleskopů Very Long Baseline Array (VLBA). Síť tvoří deset od sebe dost vzdálených radioteleskopů, které jsou na dálku řízené v centru Array Operations Center ve městě Socorro, Nové Mexiko. Největší vzdálenost mezi radioteleskopy této sítě je přibližně 8 600 kilometrů. Perley a spol. se snímky sítě VLBA zřetelně detekovali nový objekt u galaktického jádra Cygnus A.

 

Rádiový snímek galaxie Cygnus A na frekvenci 5Ghz. Kredit: Mhardcastle / Wikimedia Commons.
Rádiový snímek galaxie Cygnus A na frekvenci 5Ghz. Kredit: Mhardcastle / Wikimedia Commons.

V následném detektivním pátrání pak vědci ještě zjistili, že na místě nové objektu je na snímcích Hubbleho vesmírného dalekohledu a pozemní Keckovy observatoře slabě zářící infračervený objekt. Infračervení astronomové ho původně určili jako husté seskupení hvězd, ale dramatické zjasnění objektů v oblasti rádiových vln si teď žádá úplně nové vysvětlení.

Nový objekt na rádiovém snímku vpravo dole od jádra. Kredit: Perley, et al., NRAO/AUI/NSF, NASA.
Nový objekt na rádiovém snímku vpravo dole od jádra. Kredit: Perley, et al., NRAO/AUI/NSF, NASA.

 

Co by to ale mohlo být? Vzhledem k pozorovaným vlastnostem tohoto nového objektu jsou podle odborníků ve hře dvě hlavní možnosti. Buď je to divná exploze supernovy a nebo výtrysk druhé supermasivní černé díry, která se nachází poblíž galaktického centra Cygnus A. Objevený objekt ještě bude nutné pozorovat a analyzovat, ale už teď je jasné, že takto dlouho a jasně nezáří žádné známé typy supernov. Proto se badatelé kloní spíše ke druhé možnosti.


Zatím to tedy vypadá, že ve vzdálenosti asi 1 500 světelných let od galaktického jádra Cygnus A máme druhou supermasivní černou díru, která nenasytně polyká materiál ze svého okolí. Nasvědčují tomu všechny dosavadní charakteristiky objektu, které Perley a spol. zjistili. Pokud to tak skutečně je, tak jde o jednu z nejbližších dvojic paksupermasivních černých děr, jaké jsme objevili. Zřejmě jde o následek pohlcení nějaké galaxie z okolí Cygnus A a v budoucnosti zřejmě dojde k dramatickému splynutí obou supermasivních černých děr. Nová pozorování ukáží víc.

Video:  Cygnus A galaxy might have a secondary supermassive black hole



Literatura
NRAO 23. 5. 2017, Wikipedia (Cygnus A).

Datum: 27.05.2017
Tisk článku

Související články:

Dvojice monstrózních černých děr těsně před apokalyptickou srážkou     Autor: Stanislav Mihulka (08.01.2015)
Poprvé jsme vystopovali zdroj rychlých rádiových záblesků. A je to překvapení!     Autor: Stanislav Mihulka (05.01.2017)
Supermasivní černá díra v kupě Fénix vyrábí hvězdy     Autor: Stanislav Mihulka (16.02.2017)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz