Omnikoptéra, která chytí hozený tenisák  
Od dronů se většinou chce, aby létaly dopředu, dozadu, do stran a nahoru. Na směr dolů si vystačí vypnutím motoru. Ne tak omnikoptéra švýcarských techniků z ETH, té gravitace nestačí. S nezvykle umístěnými rotory dokáže prostorem doslova baletit.

 

Neuvěřitelně obratný stroj je dílem dvojice techniků Dario Brescianini a Raffaello D'Andrea z Institutu pro dynamické systémy a kontrolu (IDSC), ETH Curych. Těžištěm jejich výzkumnické práce nebylo ani tak technické řešení hardware, jako spíš vymyšlení algoritmu, kterým je stroj vybaven. "Mozek“ stroje je schopen generovat 500 000 trajektorií za sekundu a jeho algoritmus v reálném čase porovnává velký počet drah. Je proto schopen z jakéhokoliv počátečního stavu (místa, naklonění) stroj navést do požadovaného cílového stavu a to tak přesně, že vyhozený míček dron chytí do malé síťky, která připomíná miniaturní síťku na chytání motýlů.  
Čtyřrotorová konfigurace dostatečnou obratnost nebyla schopna zajistit. U té se musí stroj při změně směru letu celý otáčet. Rychlé a přesné navádění dronu do požadovaného místa a ještě k tomu v patřičném úhlu tak, aby míček spadl do síťky, umožnilo až osm motorů. Jsou orientovány tak, aby dovolovaly řízený pohyb ve všech směrech. S popisem řídícího algoritmu a podrobnostmi, jako jsou reakční časy, se lze seznámit zde. Praktickou stránku aportování míčku lze vidět zde:

 

 

Závěr

Třeba k tomu někdo vymyslí i lepší využití, než jen vybavení ochranky oblíbených politiků, na které létají vajíčka.      
Literatura

Dario Brescianini and Raffaello D’Andrea : Design, Modeling and Control of an Omni-Directional Aerial Vehicle (PDF) flyingmachinearena.org/wp-content/publications/2016/breIEEE16.pdf 
http://flyingmachinearena.org/

Datum: 23.05.2017
Tisk článku



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz