Rovnováha mezi škodlivými, často nahodilými procesy působící proti homeostáze významně určují vývoj stárnutí. Existuje možnost, že endokanabinoidní systém umožňuje modulaci fyziologických procesů ovlivňující stárnutí. Aktivita endokanabinoidního systému během stárnutí klesá; exprese CB1 (kanabinodních) receptorů a vazby na G proteiny jsou v mozkové tkáni starších zvířat snížené, zároveň se pozorují snížené koncentrace hlavního endokanabinoidu, 2-arachidonoylglycerolu.
Cannabinoidy jako delta-9-tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD) jsou skupina více než 100 psychoaktivních sloučenin, které se nacházejí v konopí. Jejich specificitou je silný a komplexní farmakologický účinek, jelikož interagují s kanabinoidními receptory v mozku. Lidský organismus vyrábí své vlastní kanabinoidy, které jsou schopny měnit aktivitu kanabinoidních receptorů a pomáhají tak regulovat řadu funkcí, včetně vědomí času, koncentrace, chuti k jídlu, bolesti, paměti, myšlení, potěšení, pohybu a zpracování senzorických signálů, jako jsou dotyk, sluchu, zrak a chuť.
Studie, vedená výzkumníky z univerzity v Bonnu a Institutu LIMES v Německu ve spolupráci s kolegy z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, byla na počátku května 2017 publikována v časopise Nature Medicine. Ačkoli jsou kanabinoidy předmětem velmi vášnivých debat nejen mezi zdravotnickými odborníky, stále se zkoumají pro jejich léčivý potenciál. CBD se například zkoumá v možnostech léčby dětské epilepsie a jiných neurologických stavů. Některá léčiva založená na podobném účinku jako THC již byly scháleny americkým Úřadem pro potraviny a léky (FDA) k léčbě nevolností během chemoterapie a stimulace chuti k jídlu u pacientů s AIDS.
THC prospělo pouze starším myším
Vědci ve svém článku vysvětlují, že existují „podstatné důkazy“ naznačující, že kanabinoidní receptory v mozku ovlivňují systém „modulující fyziologické procesy související se stárnutím“, a které se postupem času zpomalují. Výzkumníci se rozhodli prozkoumat souvislosti mezi endokanabinoidním systémem a příznaky stárnutí u myšek.
Podávány byly nízké dávky THC mladým myším (2 měsíční), dospělým (12 měsíční) a starým jedincům (18 měsíční). Výsledky v úlohách učení a paměti ukázaly škodlivost u mladých myší, nicméně podávání THC u dospělých a starších myší bylo vyhodnoceno jako prospěšné. Vědecký tým zjistil, že zlepšení paměti a učení pozorované u starších myší, bylo spojeno se změnami v expresi genů regulující hippokampus, oblast mozku spojená s funkcí paměti.
Behaviorální účinek doprovázel zvýšenou expresi synaptických proteinových markerů a nárůst hustoty dendritů v hippokampu. Transkripční genové vzory THC premedikovaných starších zvířat se úzce podobaly vzorům THC-naivních mladých zvířat. Transkripční účinky THC byly závislé na CB1 receptorech a histonové acetylaci, protože jejich inhibice vede k blokování příznivých účinků látky. Obnovení CB1 signalizace u starších pacientů by proto mohlo být efektivní strategií k léčbě poruch kognitivních funkcí souvisejících s věkem.
Nízká dávka THC může být potenciální léčbou u starších osob
V publikaci je dále popsáno, že další krok práce zahrne zkoumání doby, jak dlouho zmíněné změny trvají, a zároveň se snaží popsat zásadní mechanismus. Před učiněním jakýchkoliv závěrů o pravděpodobnosti výskytu podobného účinku u lidí je však potřeba otestovat další animální modely.
Autoři dále v diskuzi poznamenávají, že pokud jiné metody ke zvrácení genové exprese související s věkem (např. farmakologická blokáda histonových deacetyláz) budou nadále vykazovat škodlivé nežádoucí účinky, THC a další kanabinoidy by měly být brány v potaz. Nejen že vykazují exceletní výsledky v bezpečnosti, u starších pacientů nevyvolávají v nízkých dávkách nežádoucí vedlejší účinky. Vědci nicméně upozorňují, že je potřeba shromáždit více informací ke zjištění přesného vlivu THC na kognitivní procesy u starších lidí.
Práci uzavírají slovy: „Chronická léčba nízkými dávkami THC nebo extrakty z konopí by mohla představovat potenciální strategii ve zpomalení nebo dokonce zvrácení kognitivního poklesu u starších pacientů.“
Literatura
Nature Medicine (2017). nature.com/articles/doi:10.1038/nm.4311
Marihuana a osteoporóza
Autor: Josef Pazdera (29.05.2005)
Kanabinoidy tlumí imunitní obranu
Autor: Jaroslav Petr (10.05.2006)
Marihuana nezpůsobuje rakovinu plic
Autor: Stanislav Mihulka (08.06.2006)
Konopné drogy pod lupou
Autor: Pavel Houser (05.09.2006)
Kanabinoidy proti neplodnosti kuřáků
Autor: Stanislav Mihulka (18.12.2006)
Endokanabinoidy proti Parkinsonově chorobě
Autor: Jaroslav Petr (12.02.2007)
Jak hulit marihuanu bez kouře?
Autor: Jaroslav Petr (14.05.2007)
Marihuana nie je neškodná
Autor: Matej Čiernik (07.05.2014)
V jednadvaceti americká mládež zavrhne marihuanu
Autor: Josef Pazdera (09.07.2015)
Alkohol a mrtvice?
Autor: Marek Lapka (01.12.2016)
K2, Spice, Modrý drak aneb syntetická marihuana
Autor: Josef Pazdera (11.02.2017)
Diskuze:
Konopí
Alexandr Kostka,2017-05-13 09:04:37
6e je konopí léčivé se ví už (pár) tisíc let. Jenže je proti zájmu "oficiální" medicíny a státu, aby se lidé mohli léčit sami. Natož účinně a natož dokonce zadarmo.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce