Látka, která v marihuaně stojí za psychoaktivními účinky, je Δ9-THC. Aktivuje buňkám jejich antény, kterým se odborně říká receptory. Ty, kterými s námi marihuana cvičí, jsou dva. Receptor CB1 je široce rozšířen u nervových buněk centrálního nervového systému (v mozku). Ten druhý je receptor CB2. Ten je zase typický především pro buňky imunitního systému. Aby se výzkumníkům lépe zkoumalo, co který z nich má za normální situace pod palcem, vytvořili si kanabinoidy umělé. Říkají jim SCB (synthetic cannabinoids). I když jsou chemicky jiné než ty z marihuany, mají na receptory CB1 a CB2 účinek velmi podobný. A právě tyto látky jsou dnes běžně na trhu k mání. Jen s tím rozdílem, že jim prodejci neříkají SCB, ale K2, Spice, Blue Dragon, Black Mamba a nebo jen prostě, „koření“. V hantýrce chemiků jde zase o látky JWH-018, JWH-073, HU-210, JWH-200,...
Není toho moc, v čem se nám podařilo Ameriku předehnat. Na evropském trhu se syntetické kanabinoidy objevily krátce po roce 2000. Amerika nás ale brzo dohnala a již okolo roku 2007 i za Velkou louží začali na pohotovostech vítat návštěvníky, kteří tvrdili, že si jen dali jointa marjánky. Jejich příznaky a špatný stav toho s těmi po marušce ale moc společného neměly.
V časopise Trends in Pharmacological Sciences vyšel před několika dny článek, který syntetickou novinku dává do souvislosti s nárůstem případů záchvatů, psychóz, těžkých závislostí i náhlých úmrtí. Částečně proto, že syntetické kanabinoidy se prodávají jako bezpečné a s dovětkem „stealth“. To aby kupující pochopil, že jde o chemickou strukturu odlišnou od THC a před očima úřadu jaksi neviditelnou. Řada mládeže a řidičů tomu věří, a jak se ukázalo, ani mariňáci v tom nezůstali moc pozadu.
Náhražky většinou nebývají tak dobré, jako to, co nahrazují. Tentokrát tomu je ale jinak. Obyčejná tráva se svým delta-9-THC je proti syntetice čajíčkem. I to je důvod, proč huliči klasiky přecházejí na novinku. Ostatně, kdo by byl tak hloupý, aby odmítal za méně peněz více muziky. Požitek ale v tomto případě není tak levný, jak si mnozí myslí. Mezi požitkáři jdoucími s dobou je mnohem více těch, u nichž svalové křeče silné tak, že se nemohou ani hnout, jsou tím nejmenším zlem, které je mohlo potkat. Takřka na denním pořádku jsou stavy psychóz, těžkých depresí a neméně těžkých závislostí s narůstajícím počtem podlomeného zdraví z natrvalo poškozených a nefunkčních ledvin, i případů kardiotoxicity s následky, kterým závisláci láskyplně přezdívají „konečná“.
Nabídka syntetické marihuany je široká a v internetových zasilatelstvích snadno dostupná. Výzkumníci, kteří se tím zabývali zjistili, že prodejci rádi látku míchají s jinými jedy a že složení toho, co přijde, se i od stejného dodavatele liší jak málo co. Často jde o směs tří až pěti syntetických kanabinoidů, což pochopitelně strážcům pořádku ztěžuje detekci, ale pro uživatele to nese riziko zcela neočekávaných zážitků. Slovní spojení „syntetická marihuana“, ponoukající, že jde záležitost mírnou a bezpečnou, netřeba podle autorů studie brát doslovně.
Závěr
S každou novou zásilkou se podělte s kamarádem. Nejlíp tak zjistíte, zda budete v rauši, na JIPce, nebo ještě o jedny dveře dál.
Tou dobrou zprávou je, že ani po syntetické marihuaně nebyly pozorovány případy, jaké museli strážci pořádku řešit u syntetiky zvané „Cloud Nine“. Ta je prý i u vegetariánů schopna navodit chuť na maso tak silnou, že v Miami museli jednoho z poživatelů Cloudu Nine zastřelit. Nehodlal se vzdát požitku kanibalského okusování obličeje bezdomovce. Jak dokládá připojené video, podobných případů u vyznavačů Devátého Mráčku přibývá:
Literatura
Ford, et al.: "Synthetic Pot: Not Your Grandfather's Marijuana", Trends in Pharmacological Sciences. DOI: 10.1016/j.tips.2016.12.003
Jak hulit marihuanu bez kouře?
Autor: Jaroslav Petr (14.05.2007)
Kuřákům marihuany hrozí rakovina varlat až dvakrát častěji
Autor: Jaroslav Petr (27.02.2009)
Alkohol je hoší než heroin, crack i pervitin
Autor: Josef Pazdera (02.11.2010)
V jednadvaceti americká mládež zavrhne marihuanu
Autor: Josef Pazdera (09.07.2015)
Léčba závislostí „rájem“
Autor: Martina Štěpánová (16.10.2016)
Diskuze:
Proč nekouřit a nejíst syntetickou "Marihuanu"
Jan Tvardek,2017-02-13 09:48:16
Proč ? Odpověď je více než jednoduchá , nějaké Δ9-THC nemá s delta-9-tetrahydrocannabinolem společného prakticky vůbec nic, kromě názvu. Navíc se jedná možná o nejslavnější , ale stále jednu z více jak 100 aktivních látek u klasické trávy. Účinky jsou prakticky nebezpečné a psychologické rozpady při dlouhodobém užívání se dají přirovnat spíše užívání amfetaminu než pokuřování travičky ze zahrádek ať už in či outdoorových. Ostatně je to nejspíš hlavní přínos této látky společnosti a také důvod proč se tito kuplíři, ale nazývejme je vědci, vůbec problematikou zabývají. Je to jen další hloupost pramenící ze základní lži , respektive nabalování na základní lež. Lidi mějte svůj rozum a morální zásady. Zasaďte si svou rostlinu a dejte jí to nejlepší. Ona se pak o Vás postará jak po psychické tak zdravotní stránce. Ale POZOR.. držte se dále od těchto náhražek. Já pokuřuji 15 let, a vyzkoušel jsem samo sebou tyto i jiné náhražky. Čistě ze zvědavosti. Ano.. je to to samé , ale není to to samé. Je to rozdíl asi jako mezi Božkovem a Legendariem. Kvalitní slivovicí a Režnou v akci za 59 korun. Mezi doma upečeným chlebem z kvásku a průmyslově vyráběnou toustovou pěnou. Jsou věci, kde přírodu zatím nemůžeme překonat , a hlavně ne, pokud se o to pokoušíme ze zvrácených důvodů. Buďte prosím soudní a myslete na Sebe , okolí a své děti. Když už chcete hulit, jíst , či jinak užívat brčko. A je pro to spousta správných důvodů. (a ano, všeho moc škodí, pořád je to droga, buďte soudní. ) .. vyhněte se syntetice obrovským obloukem.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce