Umělé inteligence nejsou všemocné, to ani zdaleka ne. Ale postupně se zdokonalují, třeba v odezírání ze rtů. Potvrzuje to tým, který pro Google vyvíjí pozoruhodnou umělou inteligenci Deep Mind. Ve spolupráci s Univerzitou v Oxfordu použili postupy hlubokého strojového učení (deep learning) a na velikém souboru videí s vysíláním BBC vycvičili umělou inteligenci, která je mistrem v odezírání ze rtů. Lidské profesionály v tomhle umění porazí levou zadní.
Ziheng Zhou z finské Univerzity v Oulu to vidí jako velký a zásadní krok k plně automatickým systémům pro spolehlivé odezírání ze rtů. Podle Zhoua bylo klíčové při hlubokém strojovém učení použít velký soubor dat. Začátkem listopadu rovněž v Oxfordu představili podobnou inteligenci k odezírání ze rtů jménem LipNet. Tu ale vycvičili na materiálu, který obsahoval jenom 51 unikátních slov, kdežto soubor záznamů BBC pro učení inteligence týmu Deep Mind zahrnoval téměř 17 500 unikátních slov. Záznamy BBC rovněž obsahují velmi rozmanité typy lidské řeči. Asi netřeba zdůrazňovat, která z těchto inteligencí je vycvičená lépe. Pikantní je, že Deep Mind s Oxfordem nabídnou svůj soubor záznamů BBC volně k dispozici všem zájemcům o cvičení umělých inteligencí. Tým projektu LipNet se hned nechal slyšet, že to rozhodně mají zájem zkusit.
Otázkou teď samozřejmě je, k čemu takovou šikovnou umělou inteligenci využít. Paranoidní spoluobčané se jistě obávají, že je teď budou odposlouchávat všechny kamery a displeje na světě. Takové obavy jsou ale nejspíš zbytečné, mikrofony s dalekým dosahem to už teď zvládají bez větších problémů. Zhou předpokládá, že by se taková inteligence mohla uplatnit například v elektronice, se kterou je možné komunikovat lidským hlasem. Yannis Assael z týmu LipNetu si představuje celou řadu možných aplikací, od elektroniky pro lidi s poškozeným sluchem až po analýzu hlasu v komplikovaných situacích.
Video: DeepMind AI Now Better Than Humans at Lip Reading
LipNet: How easy do you think lipreading is?
Literatura
New Scientist 21. 11. 2016, arXiv:1611.05358.
Umělá inteligence autonomního automobilu se stala řidičem
Autor: Stanislav Mihulka (16.02.2016)
Umělá inteligence bojuje proti patentovým trollům
Autor: Stanislav Mihulka (01.05.2016)
Letecká bojová umělá inteligence si natřela na chleba taktické experty
Autor: Stanislav Mihulka (29.06.2016)
Neurální sítě Googlu vynalezly vlastní šifrování
Autor: Stanislav Mihulka (30.10.2016)
Diskuze: