Bude se číst klíště  
Do dlouhé řady živočichů s přečteným genomem se zařadí americké klíště Ixodes scapularis.

Zřejmě i děs z bioteroristů pomohl vědcům, kteří chtějí přečíst genom klíštěte Ixodes scapularis. V Severní Americe je toto klíště přenašečem mnoha infekčních chorob, např. lymské boreliózy. V poslední době přibývá důkazů o tom, že klíště přenáší i západonilskou horečku. Státní úředníci se bojí, že nějaká teroristická zrůda vypustí v parcích pytle klíšťat nakažených smrtícím exotickým hnusem, a proto otevřeli měšce ze státní pokladny pro tým vedený Catherine Hillovou z Purdue University výměnou za příslib, že klíště „přečte“.
Klíště má dědičnou informaci čítající 2 miliardy „písmen“ genetického kódu a v ní se zřejmě ukrývá řada zcela unikátních genů. Klíště umí řadu jedinečných triků. Dovede utlumit bolest v místě, kde se přisaje k tělu své oběti. Látkami vylučovanými do rány nejen brání srážení krve, ale navíc vyvolává zvýšení přítoku krve do této oblasti. Klíště vydrží přisáté k oběti celé dny a přitom na něm nejsou patrné známky ataku imunitní obrany napadeného tvora. To všechno má zapsáno i ve svých genech. Snad tedy najdeme nejen tyto geny ale zároveň i narazíme na poznatky, které využijeme k ochraně před chorobami, jež na nás mohou klíšťata přenést.


Catherine Hill

Catherine Hillová a její „miláček“  - klíště

Ixodes scapularis

Samička klíštěte Ixodes scapularis se nejprve posilní krví své oběti a pak předvede zcela údernický mateřský výkon. Objem nakladených vajíček se vyrovná objemu jejího těla. Kam to tam do sebe naskládá?

Pramen: Purdue University

Datum: 09.09.2004 04:38
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz