Jak vysocí byli lidé ve středověku?  
Ještě ze školních lavic máme v hlavách pevně usazenou představu, že ve středověku běhali po Evropě jen samí zakrslíci. Výzkum ale ukazuje, že v raném středověku nebyli obyvatelé severní Evropy o moc menší než dnes.
Ve středověku byli lidé malí, protože jinak by se nevešli do těch malých brnění, co vídáme na hradech a zámcích. To je přeci jasné.
No, není. Neplatí to přinejmenším pro období od 9. do 11, století a pro severní Evropu – tedy pro území dnešní Velké Británie, Islandu, Norska, Švédska a Dánska. Jak dokázal svými výzkumy raně středověkých pohřebišť Richard Steckel z Ohio State University, v té době se pohybovala průměrná výška lidí kolem 175 cm. V 17. a 18. století měřili lidé v téže oblasti v průměru o plných 7 cm méně. Z tohoto „zakrslictví“ se vzpamatovali teprve ve 20. století.
Překvapivá výška lidí v raném středověku souvisí s příhodným klimatem. Teploty byly tehdy o 2 až 3 stupně vyšší než po roce 1300. Lidské populace byly malé a měly dost půdy na to, aby si vypěstovaly dostatek potravin. Zároveň byly izolované skupiny chráněny před šířením infekcí. Podle Steckela není náhoda, že se morové rány šířily Evropou až ve 14. století, kdy se začal rozvíjet obchod a bariéry izolující jednotlivé menší populace díky tomu padly.
A jak je to s těmi maličkými brněními? Mnohá z brnění, která dnes vidíme vystavena, prý nikdy nebyla určena k praktickému používání. Byly to dekorace a jako takové nebyly vyráběny v životním měřítku.

brnění

Raně středověcí obyvatelé severní Evropy by se do většiny středověkých brnění asi nevešli. Na to byli příliš urostlí.

Datum: 03.09.2004 22:10
Tisk článku


Diskuze:

Děti

Richard,2004-09-20 13:09:47

Jen mimochodem, ta brnění, co jsou zachována na zámcích, jsou často repliky z 19. století. A nebo jde o brnění dětská, určená k reprezentaci a hrám (zachovalo se třeba od Ludvíka Jagellonského).

Odpovědět

to s tím brněním

stan,2004-09-04 03:28:43

je ještě trošku jinak, pláty bývají zavěšeny na řemenech a pokud věším brnění na zeď, samozřejmě je utáhnu. Jinak je ale brnění většinou variabilní. Takže to na zdi je nejmenší varianta, ale oblíkne to i člověk o dost vyšší. Limitující je hlavně velikost prsního plátu, podle něj lze určit velikost nejlépe.
ověřeno na několika zámcích a hradech.

Odpovědět


Raný stredověk & plátove brnění

Luda,2004-09-06 09:58:59

Pokud se nepletu, tak raný stědověk 9.-11. století nebyl zrovna érou plátových brnění (takových těch "celočlověkových" jaké vídáme na hradech). A také nesmíme porovnávat lidi z jihu (Italie, Francie) a severu (Skandinávie, Normandie atd.). V dobách raněho středověku byly v ságach časté hrdinské boje s obry (ne s draky :-) a jako obři mohli sloužit právě urostlejší jedinci "vyšších" národů (nedávno na poště jsem viděl vedle muže vyskokého něco pres 160 vedle "obra" přes dva metry (hodně urostlého nejen do výšky. Jak by se asi v souboji ten malý cítil, nepřipadal by mu ten druhý jako obr). A navíc jak Stan psal, to brnění je variabilní.

Odpovědět


A co dvere?

EK,2004-12-13 15:08:07

Byl autor nekdy na nejakem hrade nebo zamku? Jakpak se mu prochazelo temi 150 cm vysokymi dvermi? Nebo chodby - napr v dole Osel (jak prihodne, ze) v Kutne Hore mely problem dulni chodbickou projit i skolni deti...
Videl autor nekdy stredoveke saty (normalni textilni?)
Proste BYLI mencejsi...

Odpovědět


no jo

CC,2006-10-05 20:16:51

ale ranej středověk v 9-11 stol v severní evropě, kde bylo ještě jakš takš teplo a navíc moře oplívající na jód bohatejma rybama a s mizerně fungujícím feudálním vykořisťováním je trochu dost něco jinýho než doby jiné, notabene v našich končinách

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz