Irwinův tým původně plánoval prohledávat data populární rentgenové observatoře Chandra. Pátrali v nich po černých dírách hvězdných velikostí, které by se vyskytovaly ve skupinách starých hvězd kolem galaxií. Podle toho, co víme, se takové černé díry o velikosti několika až několika desítek Sluncí mohou během hodiny zjasnit tak pětkrát až desetkrát – když posvačí okolní materiál. Jenže Irwin a spol. narazili na události, během nichž došlo k náhlému několikasetnásobnému zjasnění rentgenového záření. Byla to zjevně náhoda, ale můžeme se vsadit, že potěšila.
Badatelé prohledali data Chandry ze starších pozorování sedmi desítek galaxií. Objevili přitom dva takové extrémní objekty – jeden u eliptické galaxie NGC 4636 v souhvězdí Panny, a ten druhý u známé obří eliptické nebo čočkové (o tom nepanuje shoda) galaxie Centaurus A (též NGC 5128 nebo Caldwell 77) ze souhvězdí Kentaura.
Nově objevené rentgenové objekty se chovají velice podobně jako objekt u galaxie NGC 4697, jehož rentgenové výtrysky jsme pozorovali v letech 2003 a 2007. Pravděpodobně tedy jde o velmi podobné zdroje rentgenového záření. Podle Rosanne DiStefano z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics je to všechno pěkně konzistentní a solidně zdokumentované. O to palčivější je podle ní otázka, co jsou tyhle objekty vlastně zač? Irwinův tým nějaké nápady má, ale příliš sebevědomě se s nimi neohání. Buď by to prý mohly být černé díry střední velikosti (intermediate-mass black holes), o kterých vlastně stále nic moc nevíme – anebo třeba neutronové hvězdy, které strašně rychle kradou hmotu svého hvězdného společníka. A DiStefanová očekává, že bychom se v nejbližších týdnech a měsících mohli dočkat ještě dalších možných vysvětlení. Každopádně jde o pozoruhodný fenomén, u něhož nás může mrzet jedině to, že takový objekt nejspíš nemáme v Mléčné dráze a blízkém okolí.
Video: Jimmy Irwin: "Giant Rapid X-ray Flares in External Galaxies"
Literatura
New Scientist 19. 10. 2016, Nature 538: 356–358.
První potvrzená černá díra střední velikosti
Autor: Stanislav Mihulka (09.07.2012)
Máme v Mléčné dráze druhou ohromnou černou díru?
Autor: Stanislav Mihulka (15.01.2016)
Pozorovali jsme poprvé zrození černé díry z umírající hvězdy?
Autor: Stanislav Mihulka (14.09.2016)
Diskuze:
je to trivialni
Jiri Cech,2016-10-24 15:42:48
Tolik povyku kvuli obycejnemu majaku? Jak byste bez tech majaku asi tak navigovali?
ehm
Jakub Beneš,2016-10-21 16:20:03
ta uvodní věta se mi teda nějak nezdá. já jsem například astrofyzik a vůbec mě to netrápí. naopak, je to zajimavá výzva :) ale dobrá, možná někde existuje nějaký astrofyzik, kterého to trápí.
Ivo Black,2016-10-21 08:43:20
Tento výtrysk nastane při přiblížení druhé černé díry s eliptickou oběžnou dráhou. Klasický binární systém. Při narušení horizontu události gravitací dojde k vytvoření malého "okna".
Tudy unikne krátkodobě záření.
Opravdu mne nemrzí,že jsou daleko
Jaroslav Mrázek,2016-10-20 18:23:03
Představa gama reflektoru smažícího Zemi do hloubky kilometru mi nepřipadá ani trochu zábavná... stačí výbuchy blízkých supernov, nemluvě o tom, když se nějaký výtrysk v ose rotace na pár měsíců zaměří naším směrem. Navíc sami máme podobné prostředky a vše (Bohu žel) nasvědčuje jejich brzskému využití ...
Re: Opravdu mne nemrzí,že jsou daleko
Petr Kr,2016-10-20 21:11:17
Snad jste v návalu smutku nevyzradil nějaké vojenské tajemství. Teď ještě povězte, kdo jste vy, kterou velmoc zastupujete a kde hodláte zaútočit? Hlavně, by mne zajímalo, ve jménu kterého boha nás želíte.
Re: Re: Opravdu mne nemrzí,že jsou daleko
Jaroslav Mrázek,2016-10-21 08:34:02
Předpokládal jsem zde diskutéry se znalostmi zhruba 22 základních néboženství a jedenácti jaderných mocností, kde je na výběr mezi Pakistánem a Indií, Izraelem a sousedy, Usa a celým jim odporujícím světem ... nicméně- mýliti se je lidské...
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce