Tým vědců z Harvardovy university vedený Christosem Mantzorosem publikoval v prestižním lékařském časopise New England Journal of Medicine výsledky studie, při které byl ženám s vážnými poruchami plodnosti podáván hormon leptin. Tento hormon je vyráběn v tukové tkáni. Platí tu jakási přímá úměra - čím více tuku v těle máme, tím více leptinu vyrábíme. Leptin se podílí na řízení příjmu potravy. Když se obalíme tukem, utlumí jeho zvýšené hladiny centra hladu v mozku a my se už nepřejídáme. Zhubneme, snížíme si hladiny leptinu v těle a znovu dostaneme větší hlad. Extrémní výskyt obezity v lidské populaci ale usvědčuje tento regulační mechanismus ze značné liknavosti. Zdá se, že leptin řídí tělesnou hmotnost mnohem lépe u zvířat (myší) než u lidí. V čem však u lidí neselhává, to je řízení reprodukce. Pohlavní cyklus a návazné procesy v těle žen běží bez zádrhelů jen v případě, že jejich tělem kolotá dostatečné množství leptinu. To znamená, že bezproblémová reprodukce závisí na určitém množství tuku v těle. To je celkem logické – ve vychrtlém těle bez energetických rezerv by vyvíjející se plod nenašel příhodné podmínky a příroda se za této situace brání početí. To je důvod, proč je reprodukce narušena například u žen trpících mentální anorexií nebo u žen, které z nějakého důvodu drží svou tělesnou hmotnost na extrémně nízkých hodnotách (sportovkyně, modelky atd.).
Harvardský tým si vybral pro svou studii právě ženy, které byly lidově řečeno „nezdravě hubené“ a měly z tohoto titulu problémy s reprodukcí. Pravidelné dávky leptinu u nich vedly k obnovení pohlavního cyklu, k růstu folikulů na vaječníku a k ovulaci zralých vajíček. Leptin prochází na rozdíl od mnoha dalších látek z mozkových cév do mozkové tkáně a působí na tamější řídící centra umístěná především v hypothalamu. Díky tomu došlo k celkové „normalizaci“ fyziologického stavu postižených žen. Na obvyklé hodnoty se vrátily i hladiny některých dalších hormonů a růstových faktorů. Normalizovalo se i hospodaření vápníku v kostech, což je dobré znamení vzhledem k tomu, že extrémně hubené ženy často trpí „řídnutím kostí“ (osteoporózou).
Zatím je ale brzy na to, abychom leptin prohlásili za vytoužený lék. Není jisté, jak dlouho zlepšení vyvolané „tukovým hormonem“ vydrží. A také není jisté, jestli konečný efekt nebude spíše negativní. Co když podaný leptin přeci jen zabere na centra hladu postižených žen a ty díky tomu budou ještě méně jíst a ještě více zhubnou? Právě tato rizika se dostanou do středu zájmu dalších ověřovacích studií Mantzorosova týmu.
Mantzoros a jeho spolupracovnice Jean Chanová poprvé využili s úspěchem hormonu leptinu k léčbě lidské neplodnosti.
Leptin – model molekuly
… a v krystalické formě.
Diskuze:
Jsem dost skeptický
Radek Sýkora,2004-09-03 09:59:08
Zdravím.
To co píšu je jen moje vnitřní úvaha: Z popisu jsem pochopil, že tělo má mechanizmus, který v podstatě brání vyčerpání/poškození těla tím, že odstraňuje procesy, které nejdou životně důležité pro přežití. V případě dostatku potravy by se tyto mechanizmy daly "samy" do chodu a začaly by fungovat. Celý mechanizmus je říze právě jedním hormonem, který byl nalezen.
Když zkusím svoji analogiji převést na zlomenou nohu. Když si člověk zlomí nohu, bolí to a je nucen, aby ji léčil/odlehčil. Na druhou stranu jsme chopni bolest potlačit a ten člověk by byl schopen bez problému chodit. Co se pak stane se zlomenou nohou, která byla "neléčená" si raději nechci ani představit.
Takže si myslím, že nalezený hormon dělá bohužel je to, že vyřadí z činosti kontrolní mechanizmus, který byl evolucí dlouhodobě ověřen, že funguje.
Připomínám, že je to moje úvaha a může být špatně, ale zatím v ní žádnou chybu nevidím.
Radek Sýkora
jsem taky skeptický, ale z jiného důvodu
Jarda Petr,2004-09-03 10:41:23
Leptin není zdaleka jediným hormonem, který řídí příjem potravy, a není to hormon nově objevený. Je znám už delší dobu. Kromě něj se na řízení příjmu potravy a hospodaření se živinami a energií podílejí například orexiny, neuropetid Y a mnoho dalších. A to je důvod mé skepse. Leptin zřejmě nemůže napravit poruchy vyvolané narušením funkce jiných hormonů. To, že je nějaká žena příliš hubená na to, aby měla dítě, může mít bezpočet příčin. Nedostatek leptinu může být jen jednou z mnoha. Však také leptin ve zmíněné studii nebyl všelék a nezabral všem. A o tom, že leptin sice obnoví reprodukční funkce, ale nevybaví tělo příslušnými energetickými zdroji (a možná je dokonce sníží) se zmiňujeme v závěru článku. Teoreticky je tu možnost, že by taková žena nechala své vajíčko oplodnit ve zkumavce a vzniklé embryo by za ni donosila "tlusťoška", která by měla pro vývoj dítěte energie dost. Ale umíte si představit, jak by zase řvali odpůrci asistované reprodukce?
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce