Na území dnešního městského okresu Ču-čcheng (známém spíše podle anglické transkripce jako Zhucheng) ve východní Číně byly objevy fosilií známé odedávna – tradiční čínská medicína využívala zkamenělé kosti a okolní horniny bohaté na vápník pro léčbu natržených svalů a jiných drobných poranění. Vědecký výzkum zde byl zahájen po roce 1964 v rámci hledání ropných ložisek a přinesl již mnoho skvělých nálezů – mezi nejzajímavější patří objev obřího hadrosaurida druhuShantungosaurus giganteus, který byl s délkou přes 15 metrů a hmotností kolem 15 tun jedním z největších suchozemských zvířat vůbec, ovšem s výjimkou sauropodů. Záhadným kachnozobým titánem je ostatně i Huaxiaosaurus. Za necelé půlstoletí objevů již bylo odtud vyvezeno hodně přes 50 tun dinosauřích zkamenělin. Přitom se mnohé z těchto fosilií staly předmětem černého obchodu, jak ukázala i úspěšná policejní akce v Austrálii z ledna 2008. Tehdy byly v docích zabaveny četné čínské zkameněliny (včetně fosilních dinosauřích vajec), a stovky kilogramů jich byly následně vráceny. Fascinující zpráva ale přišla až na úplném konci roku 2008, kdy bylo oznámeno, že v okolí města Ču-čcheng v provincii Šan-tung bylo od března stejného roku získáno na 7600 zkamenělých kostí dinosaurů, což z tohoto místa okamžitě učinilo jedno z nejbohatších nalezišť světa. Stáří daných sedimentů bylo určeno na pozdní kampán (asi před 74 – 72 miliony let), tedy poměrně krátce před koncem druhohorní éry. Paleontologové z pekingského Institutu pro paleontologii obratlovců a paleoantropologii s poukazem na bohatost lokality právem prohlašovali: „Tyto dinosauří fosilie …v současnosti představují největší objev na světě…z hlediska rozlohy.“ Ostatně dinosauří fosilie známe již z více než 30 míst jen v samotném okrese Ču-čcheng, a ty jsou rozprostřeny na ploše celých 1600 km² (z celkové rozlohy území o 2200 km²). Je zajímavé, že tak velké množství zvířat zemřelo na relativně malé ploše, což ukazuje na nějakou přírodní katastrofu, snad silnou sopečnou erupci v nedalekém okolí. Mrtvoly dinosaurů mohla také dohromady spláchnout obří vlna tsunami nebo povodeň.
Odkazy:
http://en.wikipedia.org/wiki/Zhucheng
http://www.theguardian.com/science/2011/may/13/chinese-dinosaur-city-prehistoric-era
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/01/25/AR2010012503035.html
Psáno pro Dinosaurusblog a osel.cz
Diskuze:
Má evolúcia mechanizmus pre vznik inteligentného života ?
Richard Palkovac,2016-08-10 06:55:30
O dinosauroch sa tu vacsinou diskutuje malo, ja tiez nie som "Ross Geller" a tak mierne mimo temy, dovolte mi, aby som prezentoval svoju novu myslienku o mechanizme v evolucii (ktora sa vlastne tyka aj dinov):
http://riki1.eu/evolucia.htm
Takto mozno zistim, ze myslienka vobec nie je nova a uz na to niekto myslel.
Re: Má evolúcia mechanizmus pre vznik inteligentného života ?
Petr Kr,2016-08-10 14:12:48
Myslím, že na riki.eu jde o velmi deformovaný pohled. V řadě věcí by se dalo něco vytknout. Už první dojem, že evoluce je jednosměrný vývoj pouze vpřed k inteligenci je asi chybný. Evoluce je proces přizpůsobení a vytváření nových schopností a je jedno, jestli tím vznikne "dement", který ale přežívá v poušti, nebo "génius", který ale potřebuje k rozmnožování 25-30°C a dostatek vody.
Citace: "Možnosť pre ostatné druhy, stať sa inteligentnými sa tým pádom dočasne pozastavuje, inteligentný druh to nedovolí." To je asi opět omyl, protože pak nastupuje do evoluce prvek inteligentního výběru a ten vybírá třeba inteligentnější druhy a šlechtí je, nebo preferuje blbější ale na maso bohatší jedince.
No a nakonec rostliny. Tu se snad evoluce odehrává také a nevím, zda spěje k vyšší inteligenci.
Nejsem biolog, ale zdá se mi to hodně zúžené vidění a napadlo mne zatím toto. Pochopitelně, z hlediska přežití, má asi inteligentnější tvor vyšší pravděpodobnost přežít při suchu, když ví, že si má vykopat studnu. Ale jinak ..., no nevím.
Re: Re: Má evolúcia mechanizmus pre vznik inteligentného života ?
Richard Palkovac,2016-08-10 14:22:51
Dakujem za reakciu.
Hlavna myslienka je v tom, ze evolucia zabezpeci to, aby tu nemohol existovat jeden neiteligentny druh do nekonecna (zaberat priestor pred ostatnymi), prave tym, ze pravom silnejsieho sa budu jedinci zvacsovat a tym padom uz budu viac nachylni na vyhynutie (menenim sa podmienok) ak sa nestane inteligentny a bude vediet proti tym zmenam bojovat. To je prva hlavna myslienka.
Druha hlavna myslienka je presun evolucie z fyzickej oblasti do oblasti vyvinu spolocnosti toho inteligentneho druhu. Evolucia samozrejme prebieha aj nadalej v prirode, ale ta uz teraz nie je dolezita, lebo je potlacana silou inteligentneho druhu.
Re: Re: Re: Má evolúcia mechanizmus pre vznik inteligentného života ?
Petr Kr,2016-08-10 16:14:41
To zase asi ano.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce