Mladá perspektivní výzkumnice z Berkeley získává jeden grant za druhým a tak hodně publikuje. Například o příznivém vlivu potravy. Ten zjistila u koček. Přišla na to, že u nich žraní vyvolává příznivé pocity a navozuje životní spokojenost.
U holubů se nejspíš inspirovala jiným klasikem, který se krokům také kdysi věnoval. Potvrdila, že holubi také kývají hlavami. Opeřenci jimi ale nekývají nahoru a dolů na znamení souhlasu, nýbrž při kroku vpřed eliminují pohyb těla, takže pak vidí věci o něco déle ostřeji. Nemusí proto po kroku vpřed dělat dva kroky vzad, jako my, co se nám pohled poněkud rozmazal.
Více než chůze ale nyní Mikel Delgado začaly fascinovat načervenalé ocasy veverek a veverčáků. Začala zvířátka kvůli tomu i cvičit. Do truhličky jim podstrojovala pochoutky a jakmile se jim ze zvyku stala železná košile, k čemuž stačilo zhruba devět úspěšných krmných pokusů, víko škatulky jim zaaretovala, aby nešlo otevřít. Z reakcí podvedených zvířátek vědkyně usoudila, že to má na veverčí organismus vliv krajně nepříznivý a že z toho mají stres. Při nedobytnosti pochutiny je jejich rozmrzelost ještě větší, než když místo oblíbeného oříšku, najdou uvnitř jen zrnko kukuřice.
Dokladem míry stresu, když se jim nedaří dostat se do krabice, má být i to, že do ní občas i kousnou. Rozmrzelost s mrskáním ocásku zaznamenala na video:
Závěr
Delgado se již připravuje svou výzkumnou metodu podstatně zpřesnit. Hodlá upravit truhlici, aby mohla různé veverky cvičit na odlišné způsoby dobývání se k pokladu. Nejspíš tak časem veřejnost bude moci zpravit o dalších převratných novinkách ze života veverek. Jen aby se neukázalo, že mrskání ocasem a kousance amerických drevokocúrů jsou jen obdobou toho, co našinec v amoku řeší kopancem, když mu automat odmítne vydat zaplacenou kávičku.
Literatura
Food puzzles for cats: Feeding for physical and emotional wellbeing. Journal of Feline Medicine and Surgery, accepted for publication. Delgado, M., & Jacobs, L. (2016). Fox squirrels' 'tell-tail' signs of frustration Delgado, M., et al.: 16. May, 2016, University of California – Berkeleywww.felineminds.com/biosPopisky
Veverka liščí (Sciurus niger). Kredit: University of California – Berkeley
Mikel Maria Delgado, certifikovaná konzultantka na chování koček a výzkumná pracovnice na oddělení psychologie University of California, Berkeley. (Kredit: M. D., University of California)
Holubi jsou "pravičáci"
Autor: Josef Pazdera (20.11.2015)
Už zase nevíme proč mají zebry pruhy
Autor: Josef Pazdera (27.01.2016)
Nemocní samečci jsou atraktivnější
Autor: Josef Pazdera (12.03.2016)
Diskuze:
to koukám
Zdeněk Syk,2016-06-02 19:08:53
...že u nich žraní vyvolává příznivé pocity...
pokud se nepletu, pocit nasycení tyto pocity vyvolavá u každé vyžší formy života . jedná se o mechanizmus přežití, je důležité, aby byl funkční, proto funguje jako systém odměn :)
jídlo = příjemný pocit.
více jídla = ještě příjemější pocit.
nasycení = pocit blaha
myslím, že u lidí to zařizuje dopamin
Náhoda ve vědě?
Bohumír Tichánek,2016-05-19 07:53:47
Býváme rádi, když věda objeví něco nového.
Tolerujeme, když výzkumný úkol objeví, že byla užita slepá cesta.
Vědkyně zkoumala a zjistila to známé; ale kdyby zjistila, že kočky jsou během sycení a nasycení (saturace a nasaturace) naštvané, byla by slavná a i slavená.
Nic není náhoda.
veverčí psycholožka
Radovan Slegl,2016-05-17 19:33:14
Fascinuje mne co se všechno ještě považuje za vědu. Chápu, že výzkum chování zvířat jakžtakž nějaký smysl má, ale toto....Docela bych byl rád aby někdo, kdo k téhle oblasti má blízko mi vysvětlil význam takového výzkumu.
Už je mi jasné, proč se dnes studenti houfně hlásí na podobné pavědy, protože jako způsob obživy to může být docela i zábava.
Jen mi celkově připadne škoda těch prostředků, které mohly být lépe využity.
Re: Re: veverčí psycholožka
Petr Kr,2016-05-18 14:49:08
Myslím, že na otázku: Jak lépe? zde existuje odpověď: Jakkoliv! Nebo snad víte o scénáři, který by byl horší? (Pochopitelně, než to dát zlodějům, či mafiánům.)
Re: Re: Re: veverčí psycholožka
Radovan Slegl,2016-05-18 21:07:53
Tak nějak to bylo myšleno. Ale i kdyby ty peníze měly dostat zoologické zahrady k záchraně vzácných veverek, tak by to bylo lepší využití.
Re: Re: Re: Re: veverčí psycholožka
Milan Krnic,2016-05-19 07:00:19
To je ale pravděpodobně v rámci rozpočtu jiných "chlívek" než věda a výzkum. Takže v současném systému těžko.
Re: Re: Re: veverčí psycholožka
Milan Krnic,2016-05-19 08:26:56
Pro někoho horší, pro někoho lepší. Právě tak jednoduché - jenom dobré, nebo jenom špatné, asi nic není. Samozřejmě nejlepší by bylo dát ty peníze mě, to bez pochyb.
Re: veverčí psycholožka
Petr Kr,2016-05-18 14:42:35
Vědou se dá nazvat ledasco. To už mne nefascinuje. Mne fascinuje, že se na to dají sehnat peníze, zvláště, když se běžně při tom sejde komise pro rozdělování, komise pro hodnocení a .... Ale když se člověk zamyslí, tak 1 mil. zůstal v USA, tam se utratí a pomůže zaměstnat pár lidí a podpoří tamní HDP. Dát to na dobročinné účely by mohlo vést k podobnému efektu, protože to dají nějaké nadaci v USA, ta zaplatí svoji réžii, letenky do Afriky a ubytování pro 2 své "vyslance", co tam povezou materiální pomoc. Nadace nakoupí barevné fixy, plnící péra, štětce a barvy za 10k$. Vyslanci dojedou do cíle, cestou zaplatí další výdaje za dopravu, tlumočníka, jídlo atd. Rozdají dárky ve vybrané škole, vyfotí se a jedou zpět. Žáci se fixami pokreslí na těle, barvami a štětci vymalují školu a své domovy a plnící péra pro jistotu pan ředitel nerozdá, protože žáci stejně nemají sešity a ani papíry, kam by mohli kreslit nebo psát. Takže se US ekonomika zase podpoří, ale tentokrát se 10% ztratí v nějaké zemi, která tak zvyšuje své HDP a dohání vyspělé ekonomiky a ...
Re: Re: veverčí psycholožka
Milan Krnic,2016-05-19 08:23:11
Nedovedu si představit, že by něco nešlo za správných okolností zafinancovat.
Nehledě na to, virtuálních peněz je dost.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1634917-evropske-centralni-banky-podle-nemecke-studie-v-tichosti-tiskly-stovky-miliard-eur
Asi jsem kočka
Pavel Foltán,2016-05-17 16:24:47
"Přišla na to, že u nich žraní vyvolává příznivé pocity a navozuje životní spokojenost."
Naprosto nečekaný a překvapivý objev.
Toto je teda vedecka praca.
Richard Palkovac,2016-05-17 15:49:29
Kazde zviera, co ma chvost a prave ho nepouziva k nejakej zmysluplnej cinnosti (uchytenie na strome, rovnovaha a pod) nim vyjadruje svoje pocity. Aj my ludia , ak by sme mali chvost by sme to robili. (Vo filme avatar je to asi aj pouzite u tych modrych).
Staci sa pozriet na psov.
My ludia, kedze ten chvost nemame, robime podla nalady rozne pohyby rukami , nohami, velakrat podvedome.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce