Včera odborný časopis klimatologů Nature Climate Change zveřejnil článek z dílny australského Centra excelence pro oblast klimatu. Výzkum financoval Australian Research Council a zjištění jsou výsledkem spolupráce s americkým Massachusetts Institute of Technology. Vedoucí kolektivu Markus Donat se svými kolegy v článku uvádějí, že se jim podařilo prokázat silný vztah mezi globálním oteplováním a zvyšováním srážek a to zejména v oblastech mimo tropy.
Na jednu stranu to dobrá zpráva je, ale na druhou zase není. Místní infrastruktury v těchto oblastech totiž větší a nejspíš i přívalovou vodu, připraveny nejsou. Nicméně z globálního pohledu je vždy jednodušší řešit retenci srážkové vody, než mít na krku problém, na který se hodí naše české: „kde nic není, ani smrt nebere“.
Závěr článku se už od těch jiných z klimatologických pracovišť neliší, zdůrazňuje potřebu lepší pozorovací sítě a další prostředky na výzkum, který by vysokou míru nejistoty výsledků modelování ponížil.
Literatura
Markus G. Donat et al. More extreme precipitation in the world's dry and wet regions, Nature Climate Change (2016). DOI: 10.1038/nclimate2941 Climate Change Research Centre (CCRC), UNSW Australia, Sydney NSW 2052 Australia
Skandální oteplení na konci paleocénu?
Autor: Stanislav Mihulka (08.10.2013)
Jak a kdy bývalo v Grónsku tepleji odhaluje aminokyselinová geochronologie
Autor: Josef Pazdera (24.11.2013)
Jak si sopky hrají s globálním oteplováním?
Autor: Stanislav Mihulka (15.01.2015)
Diskuze: