Všeobecně panuje názor, že i ekoturistika dělá zvířatům spíše hůř než lépe. Žijeme v přesvědčení, že auta a čluny ruší zvířata při krmení, rozmnožování, že to narušujeme rodičovské chování divokých zvířat a že to často vede až k letálním následkům.
Brit Owen Nevin z University of Central Lancashire s Američanem Barrie Gilbertem z Utah State University, studovali chování hnědých medvědů, včetně medvědů grizly. Etologové prováděli svá pozorování v zapadlých oblastech Britské Kolumbie, což je západní provincie Kanady a dospěli ke zcela odlišným závěrům.
Zjistili, že dospělí medvědí samci nemají lidi v lásce a straní se jich. Medvědi se "dekují" ještě před tím, než se objeví první turisté. V místech, kam se turisté jezdí dívat na tahy lososů, začali medvědi chodit lovit časně ráno a "dekovali se" kolem sedmé hodiny ranní, tedy ještě před tím, než k trdlištím dorazili první zvědavci.
Medvědice s medvíďaty přítomnost turistů nijak neodrazovala. Rachot motorů autobusů pro ně byl signálem, k tomu, že samci už ve vodě nejsou a že se tedy bez obav mohou vydat se svými medvíďaty do řeky na lov. Medvědicím dokonce nestačilo ani to, když všichni medvědi odešli. Na scénu vstupovaly teprve tehdy, až se objevili první turisté.
Lidskou přítomností vynucený odchod samců tak přispívá v dané oblasti k lepšímu výživnému stavu medvědic a mladých medvědů. To populaci, jako celku, prospívá. Samice díky dostatku potravy mají výrazné
říje, jsou plodné, mají dostatek mléka a jejich mláďata jsou silná a zdravá. Vykrmení mladí medvědi bez problémů přežívají zimu.
Organizovaná turistika se tak paradoxně může stát tím, co nejvíc prospěje záchraně ohrožených divokých medvědů.
Zdroj: Biological Conservation (DOI: 0.1016/j.biocon.2004.06.011)
Diskuze:
Lenka Malíčková,2018-04-10 21:41:59
Podle odhadu ve Švédsku je zabita třetina mláďat.
http://www.rozhlas.cz/leonardo/priroda/_zprava/medvedice-chrani-mladata-lidskym-stitem--1628128
Děkuji za odpověď a omlouvám se za nechtěnou mysti
Pavel Brož,2004-08-25 13:46:47
Evidentně jsem ten počet odstřelů a počet celé populace navzájem popletl. Nicméně ve starém atlasu savců je uvedena informace, že na Slovensku se ročně odstřelí kolem 200 kusů medvědů - ten atlas už ale dávno nemám, takže opět moho spoléhat jen na svou nedokonalou paměť (snad jsem i tentokrát nezaměnil ta dvě čísla). Byl to samozřejmě asi tak třicet let starý údaj, dnes už to může být samozřejmě jinak. Každopádně tam psali, že ten odstřel je nevyhnutelný, protože by vznikl opravdový problém vzhledem k náchylnosti slovenské medvědí populace k přemnožování.
Ve svém předchozím příspěvku jsem vlastně chtěl taky poukázat na to, že infanticida je v přírodě mnohem běžnější, než jak by to odpovídalo rozšířeným romantizujícím představám, a že tedy příroda musí mít i nějaké přirozené zpětné vazby, jak důsledky té infanticidy omezovat. Infanticida je jedno z řešení evolučního problému, a v přírodě není o nic neobvyklejší než je smrt hladem nebo podlehnutí soku ve vnitrodruhové agresi. Přirozenými zbraněmi proti dopadům infanticidy je naopak dostatečná velikost teritoria, nebo neschopnost rozpoznat vlastní mláďata od cizích při výchově ve smečce ruku v ruce s vysokou promiskuitou uvnitř smečky, nebo ochranitelská péče matky až do doby dospělosti, a určitě i mnoho jiných věcí. Samotná infanticida by ale neměla zapříčiňovat danému druhu vážný problém, protože pokud by k ní neexistovaly přirozené zpětné vazby omezující její důsledky, tak by takový druh už jistojistě dávno vyhynul.
Tak Vy jste myslivec? To si na ně budu muset asi vylepšit názor. Já zatím jako myslivce znám akorát ta komanda střelců, kteří jednou ročně uspořádají manévry v lesích za Kladnem, vystřílejí sedm set nábojů a přinesou dvě kachny (poněkud drahé maso, pravda). Matky během tohoto šílení raději zabarikádují svoje děti doma, protože široko daleko vzduchem sviští broky. Ti myslivci, co znám, ale Vaše znalosti mít určitě nebudou, ti se vyznají spíše v konzumaci alkoholu :-)))
Pavlovi Brožovi
Pavel Horák,2004-08-25 08:23:58
Vysvětlení nadnesených otázek je celkem jednoduché. Na Slovensku se ročně neodstřelí 800 ks medvědů, ale několik desítek. 800 ks je celá slovenská medvědí populace. Neznám přesně současnou situaci v plánování lovu medvědů v SR, ale v době před rokem 1993 tvořili významný podíl z odlovených medvědů i mladí jedinci do 100 kg a samice. Pokud by docházelo k tomu, že budou loveni pouze staří samci, kteří přísně hájí svá teritoria, mohlo by skutečně dojít k ekologické nestabilitě. Počet jedinců, kteří "opustí" své teritorium, by byl větší, než je přirozené v čistě přírodní populaci. V takové dochází k největšímu početnímu úbytku mladých jedinců, kteří nemají své stálé okrsky, jsou nezkušení atd. Pokud budeme z populace odstraňovat dospělé jedince více, než by byl jejich přirozený úbytek, zvýší se výskyt infaticidy, která je jinak přirozeným regulačním mechanismem, nad obvyklou a únosnou míru.
Na druhou stranu nevím, nakolik je infaticida u medvědů rozšířená, protože tento jev se obecně projevuje zejména u druhů, které žijí ve stádech (smečkách) např. lvi.
Závěrem si ještě dovolím přihřát svou mysliveckou polívčičku - myslím, že výše popsaná situace je dobrým příkladem rozdílu v přístupu k "přírodním" populacím zvířat a v dopadu na ně mezi myslivostí (Slovensko) a lovectvím (B. Kolumbie).
A jak je to s velikostí a stabilitou toho revíru?
Pavel Brož,2004-08-23 20:36:38
Pokud by si dospělý samec držel nějaké plus minus stabilní území o nějaké mezní velikosti, tak pak by ta situace byla v něčem maličko stabilní - pokles hustoty medvědů v dané oblasti by přirozeně vedl k menší míře infanticidy, protože by se zmenšila četnost kontaktů mezi dospělými samci a cizími mláďaty.
Aby mi bylo rozuměno, nijak tím netvrdím, že to střílení medvědů je pro jejich populaci optimálním řešením. Nicméně čistě logicky vzato mi ten argument o problému s medvědí infanticidou malilinko skřípe - vemte si pravidelné přemnožování medvědů v Tatrách, pokud se nemýlím, tak tam se ročně musí odstřelit snad něco kolem osmi set kusů, jinak by s nimi vznikl vážně problém. Trochu mě vrtá hlavou, že infanticida, která je problémem u medvědů v Britské Kolumbii z nějakého důvodu absentuje u tatranských medvědů. Pokud ano, tak proč? Není to náhodou tak, že tatranští medvědi se množí i navzdory té infanticidě?
Netvrdím, že to tak musí být, nicméně - nemůže to být třeba tak, že medvědí infanticida je v přírodě naprosto samozřejmou metodou uplatňování samoregulace populace v okamžiku, kdy tato přerůstá určitou kritickou hustotu? Trošičku se obávám, že dneska už dost dobře možná na tuto otázku nebude možno odpovědět, protože přirozených populací medvědů, kteří nejsou sezónně stříleni a u nichž by se tedy daly pozorovat změny v chování populace jako celku při jejím přemnožování, už asi tolik nebude.
Jinak ten méďa na obrázku je samozřejmě moc sympatický tvor (za předpokladu, že se s ním člověk nepotká třeba při tom rybolovu tváří v tvář :-)))
medvědí infanticida
jarda petr,2004-08-23 13:40:38
Problém je ta mědvědí infanticida - tedy zabíjení mláďat samci - které medvědi v Britské Kolumbii čelí. Podle švédských zkušeností tady sehrává významnou roli lov. Každý medvědí samec má svůj revír a svou samici, kterou připáří. Samice vrhne mláďata v zimě. Bohužel, často jsou to pohrobci, protože na podzim lovci samce skolí. Jeho revír je proto na jaře volný a proniká do něj nový samec, který ovšem nehodlá trpět pohrobky svého předchlůdce a udělá s nimi krátký proces. Střílení samců tak má vážné dopady na medvědí populaci. Je proto určitě dobré vědět, že se to dá snadno napravit hulákáním u řeky, kde táhnou lososi. Kdyby byly všechny lidské kiksy tak snadno k napravení ...
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce