Limacina helicina je drobný živočich, který je součástí zooplanktonu. Svými třemi milimetry se velikostně řadí do skupiny nazývané makroplankton. Každou noc jich miriády podstupují jedno z největších stěhování živých tvorů na planetě. Hlad je nutí vystoupat z hloubky oceánu k hladině, kde se živí menšími tvory – mikroplanktonem.
Aby se trnovky mohly nasytit, musí urazit trasu dlouhou stovky metrů, což je k velikosti jejich těla zhruba tolik, jako bychom si my museli na oběd skočit přes sto kilometrů.
I když tomuto tvorečkovi nikdo neříká jinak, než mořský motýl, je to ve skutečnosti plž. Má dokonce i ulitu a v ní ukrývá dvě třetiny svého těla. Pokochat se jeho pohybem ale není dopřáno každému. Jen vlastníkům vysokorychlostní kamery, kteří si doma mohou záběr pustit zpomaleně. Teprve potom vynikne podobnost s létajícím hmyzem.
Rozdíl tu ale přece jen je. Náš plž létá "cik cak" a čas od času se zcela přetočí. Asi proto, že ve vodě se dost těžko určuje kde je nahoře a kde dole a tak není na škodu se občas ujistit, že směr je správný.
Pokud bychom uměli cestovat v čase, prý bychom se mohli přesvědčit, že dnešní suchozemští motýli, měli s tím mořským, společného předka. Někdy před asi 550 miliony let. A tak kdo ví, možná to není zase až taková náhoda, že oba létají pomocí svých „křídel“ opisováním osmičky.
A proč se o ně výzkumníci zajímali?
Prý s koncem své životní pouti deponují na mořské dno uhlík a zachraňují tím planetu před globálním oteplením.
A kdyby se to někomu zdálo málo, tak prý studiem jejich pohybu by se mohlo dospět ke konstrukci mikro-podvodních robotů.
Ale dost možná, že výzkumníci byli jen okouzleni ladností jejich pohybů.
Ostatně, posuďte sami:
Literatura
Journal of Experimental Biology
Platina připravuje plže o příbytek
Autor: Dagmar Gregorová (18.10.2010)
Plži, již přežijí sežrání
Autor: Dagmar Gregorová (13.07.2011)
Po sexu zahodí penis
Autor: Josef Pazdera (14.02.2013)
„Eko-slimák“
Autor: Josef Pazdera (07.02.2015)
Když do změny pohlaví promlouvá osahávání
Autor: Josef Pazdera (06.01.2016)
Diskuze: