Děti od čerpacích stanic trpí leukémií  
Děti, které žijí v blízkosti čerpacích stanic jsou ve srovnání s dětmi, které bydlí ve stejné oblasti, ale dál od „benzinek“, čtyřikrát více ohroženy akutní leukémií.

Ve čtyřech lokalitách ve Francii si dali práci a sledovali odkud pochází děti u kterých se vyskytla leukémie.  V "síti" uvízlo 280 leukemických pacientů, všichni mladších patnácti let. Ti  byli porovnáváni se stejně  velkou skupinou vrstevníků. Matky sledovaných dětí prošly podrobným testem, zaměřeným na životní styl. Z celé akce vyplynulo, že děti, které žijí v sousedství benzínových čerpacích stanic a nebo v těsném sousedství automobilových garáží, mají čtyřikrát větší výskyt leukémie. Riziko, že se u nich vyvine vzácnější, akutní ne-lymfoblastická leukémie, je vyšší dokonce sedmkrát.
Výsledky nyní zveřejnila pro tisk Jacqueline Clavelová z Národního ústavu zdraví a lékařského výzkumu z města Villejuif ve Francii. Ze studie také vyplývá, že čím déle děti v inkriminované oblasti žily, tím zhoubnější vliv blízkost zmíněných provozoven na jejich organismus měla. Obdobný nárůst relativního rizika souvisí dokonce i s prenatálním vystavením dítěte (resp. Jeho matky)  blízkosti čerpacích stanic.


Gumárny a benzen
Doktorka Clavelová, která je vedoucí citované studie, za vše viní benzen. Má k tomu pádný argument, protože  vztah mezi výskytem benzenu a leukémií byl odhalen ve výrobnách pryže již v minulosti. V továrnách na zpracování pryže, kde byl karcinogenní vliv benzenu prokázán, je však jeho výskyt, ve srovnání s okolím čerpacích stanic, mnohonásobně vyšší. Zjištění, že stejně nebezpečné se může stát i podstatně menší množství benzenu, je pro všechny velkým překvapením.
Někteří odborníci jsou ale v závěrech o enormní škodlivosti  malých dávek benzenu opatrnější a upozorňují, že riziko čerpacích stanic by se mělo brát tak trochu s rezervou. Počet sledovaných leukemických dětí podle těchto opozičních odborníků, nebyl nikterak vysoký. Zmíněné výsledky zpochybňují  také proto, protože byly získány dotazníkovým způsobem a poukazují, že vyplňování dotazníků není příliš exaktní a interpretace vzpomínek matek může vnést do případů  určitá zkreslení.  


Leukémie se v západních zemích řadí k nejčastějším rakovinným onemocněním. Akutní leukémie se  čtyřmi novými případy ročně na každých 100 000 dětí, ale patří k těm méně často se vyskytujícím případům. Většinou tato nemoc postihuje děti ve věku dvou let. Jedinou potěšitelnou skutečností na kauze akutní leukémie je fakt, že dnešní lékařská péče dokáže více než 80% dětí trvale uzdravit. Bez ohledu na úspěchy v léčbě této choroby, by poznatek Francouzů,  že i nepatrné množství benzenu je pro mladý organismus vysoce nebezpečné, měl být vážným varováním.



Buňky kostní dřeně při akutní lymfoblastické leukemii. Cytoplazma lymfoblastů je (vlevo dole) má hodně vakuol. Zvětšeno 1100x.




Jeden z projevů akutní leukémie, peri- rektální hnisavé ložisko.

Prameny:
University of Toronto, www.thecrookstoncollection.com
Occupational and Environmental Medicine (vol 61, p 773)




 

Datum: 24.08.2004
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz