Těžaři asteroidů provedli první 3D tisk z mimozemského materiálu  
Společnost Planetary Resources se spojila s 3D Systems a společnými silami na veletrhu CES veřejně vytiskli 3D objekt z úlomku velikého kovového meteoritu Campo del Cielo.

 

3D tisk z mimozemského materiálu. Kredit: Planetary Resources.
3D tisk z mimozemského materiálu. Kredit: Planetary Resources.

Na největším světovém veletrhu žhavých novinek spotřební elektroniky, tedy CES (Consumer Electronics Show), který se každoročně pořádá v Las Vegas, se podle všeho děly pozoruhodné věci. Kromě autonomních drontaxi Ehang, elektrobatmobilu Faraday Future nebo třeba srolovatelného displeje LG, tam byla k vidění i expozice těžařů asteroidů Planetary Resources ze Seattle, stát Washington. Nepředváděli tam přímo spotřební elektroniku, ale překvapili revolučním počinem, z něhož je cítit vesmírné dobrodružství a rozvoj průmyslu ve Sluneční soustavě.

 

 

Úlomek meteoritu Campo del Cielo. Kredit: Geoffrey Notkin / Wikimedia Commons.
Úlomek meteoritu Campo del Cielo. Kredit: Geoffrey Notkin / Wikimedia Commons.


Planetary Resoures se dali dohromady se společností 3D Systems z Rock Hill v Jižní Karolíně a na veletrhu CES předvedli historicky první veřejný 3D tisk z mimozemského materiálu. Aby to bylo pěkně symbolické, tak vytiskli geometricky atraktivní kovový model části kosmické lodi, která by mohla být použita k průzkumu asteroidů nebo i k jejich těžbě. Planetary Resources tím předvedli, co by v blízké budoucnosti mohli tisknout přímo ve vesmíru.

 


K historickému tisku Planetary Resources a 3D Systems využili úlomek dávného meteoritu, který rozemleli na prach. Materiálem z meteoritu poté naplnili tiskárnu pro 3D tisk kovu ProX DMP 320 od 3D Systems. Tiskárna zpracovala meteoritický prach z niklu a železa, se stopami kobaltu, podle připraveného 3D modelu objektu, a laserovým paprskem ho spékala vrstvičku po vrstvičce do výsledné podoby kovového objektu. Po odstranění přebytečného meteoritického prachu na přítomné diváky vykoukl hotový trojrozměrný objekt.

 

Revoluční počin Planetary Resources a 3D Systems. Kredit: Planetary Resources.
Revoluční počin Planetary Resources a 3D Systems. Kredit: Planetary Resources.


Podle Planetary Resources doopravdy jde o historicky první objekt, který byl vytvořen 3D tiskem z mimozemského materiálu. V tomto případě šlo o meteorit z Campo del Cielo, na hranici provincií Chaco a Santiago del Estero v Argentině, asi tisíc kilometrů severozápadně od Buenos Aires. Před 4 až 5 tisíci let tam na ploše 3 krát 20 kilometrů dopadla hned celá skupina kovových meteroritů, které vyhloubily minimálně 26 kráterů. V oblasti se našlo celkem více než 100 tun mimozemského materiálu, přičemž největší úlomek vážil 37 tun.

 

 

Planetary Resources.
Planetary Resources.


Planetary Resources nejsou jediní, kdo chce ve vesmíru jako klíčovou technologii používat 3D tisk. Pošilhávají po něm například i v NASA, jejíž představitelé doufají, že by 3D tisk mohl otevřít cestu lidskému průzkumu Sluneční soustavy. Ostatně, roboti si už lety k planetám a měsícům docela užili, teď je řada na nás. Kdyby jsme si vezli do vesmíru fungující a efektivní 3D tisk, velmi by nám to dobývání a osídlování planet, planetek a asteroidů usnadnilo. NASA se už dala dohromady s kalifornským startupem Made In Space a poslali na palubu Mezinárodní vesmírné stanice 3D tiskárnu.

3D Systems
3D Systems

Astronauti ji tam testují v podmínkách mikrogravitace a výsledky jsou prý zatím velmi povzbuzující.

 


Těžaři Planetary Resources by chtěli začít s vodou, kterou hodlají rozkládat na vodík a kyslík, což jsou shodou okolností klíčové složky raketového paliva. Jestli se jim vše podaří podle plánu, tak by do 10 let chtěli prodávat raketové palivo na vesmírných čerpacích stanicích. Pak přijde řada na platinu a další cenné kovy, které lze na asteroidech najít. Kolem těžby ve vesmíru se teď šíří optimismus a skvělá nálada. Jestli to takhle půjde dál, tak se brzy dočkáme prvního 3D tisku z mimozemského materiálu ve vesmíru.




Literatura
Planetary Resources 7. 1. 2016, Gizmag 7. 1. 2016, Space.com 8. 1. 2016, Wikipedia (Planetary Resources, Campo del Cielo).

Datum: 12.01.2016
Tisk článku

Související články:

3D tiskárna na sluneční pohon     Autor: Marta Vlasáková (28.06.2011)
Budeme 3D tisknout základny na Měsíci?     Autor: Stanislav Mihulka (07.02.2013)
Mikrometrová kosmická stíhačka z nejrychlejší 3D tiskárny     Autor: Stanislav Mihulka (10.02.2013)
Rozpoutá 3D tisk novou průmyslovou revoluci?     Autor: Stanislav Mihulka (15.05.2013)
3D tiskárny tisknou věci, které jsou větší než ony samy     Autor: Stanislav Mihulka (28.09.2013)
Průmyslový 3D tisk s levným titanovým práškem     Autor: Stanislav Mihulka (17.12.2013)
3D tiskárna pro ISS     Autor: Dušan Majer (26.06.2014)
Nový zákon o těžbě ve vesmíru rozpoutá zlatou horečku     Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2015)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz